2018 En İyi Kore Dizileri listemi yapacağım.
Kendi beğenilerim doğrultusunda yazacağım bu liste bilimsel bir değer taşımaz. Tamamen kişisel düşüncelerimden ibaret olup, eleştiri kabul etmez, ama önerilere açıktır.

2018'in son aylarında başlayıp 2019'da bitecek diziler ve henüz çevirisi bitmeyen diziler 2019 yılının değerlendirilmesinde yer alacak, doğal olarak. :)2018'in en iyi romantik komedileri şunlardı.

1- Why Secretery Kim


İlk 5 bölüm her şey çok klişe, tüm senaryoyu da tükettiler, artık ne anlatacaklar derken, sırlar, sürprizler, ters köşelerle sonuna kadar tempoyu yüksek tutan tam tadında bir romantik komediydi. Dizi hakkındaki yorum ve repliklere şuradan ulaşabilirsiniz.

2- I'm not Robot


Bu dizi hakkında tek bir cümle kur deseniz, 

Çok şekerdi,

derdim.

Fantastik olduğu gerçeğini unutmadan izlerseniz, fikir olarak orijinal, romantik sahneler açısından oldukça hoş bir romantik komedi idi. Dizi hakkında daha fazla yorum ve anket sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.

2018'in en iyi dizisi: My Mister 


My Mister dizisi kategorilendirmekte zorlandığım, klişelerden uzak, herhangi bir diziye benzetemediğim, herhangi bir caps'ini gördüğümde bile hala duygulandığım, benim için çok özel bir diziydi. Bütün bunlara rağmen herkesin sevebileceği bir dizi de olmadığını düşünüyorum. Sebebini de şurada açıklamıştım.

2018'in En İyi Komedisi: Eulachacha Waikiki 


Gençlik dizisi diye kategorilendirsem, akla 18 yaş üstü, bel altı sahneler gelir ama böyle sahneler olmadan da gençlik dizisi yapılabileceğinin kanıtı niteliğinde bir yapımdı. İnanılmaz eğlenerek izledim. Kahkahalarım üst kattan duyulmuştur. 
Dizi hakkındaki yorumum ve anket sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.

2018 En İyi Okul Dizisi: Age of Youth 2


Şahane! Şahane! Şahane! Mükemmel tespitleri, sırları ve karakter tahlilleriyle, ilk defa ilk sezonu aratmayan bir dizi izledim. Gençlik dizisi diye kategorilendirmek bile hata olur, daha fazlası! Dizi hakkındaki yorumum ve anket sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.
Not: 2017 yapımı ama 2018 yılında izlediğim için bu listeye dahil ettim.
En İyi Dram: Mr. Sunshine


Kaliteli, yüksek bütçeli, çekim teknikleriyle film tadında bir diziydi. Eugene karakterini unutmayacağıma eminim. Benim açımdan kusursuz değildi ama uzatmayacağım onları da şurada yazdım.

En İyi Kara Mizah: Prison Playbook


Kara mizah türünde fazla Kore dizisi izlemedim sanırım ama inanılmaz şahane bir yapımdı. Bu senenin en iyi yapımlarından biriydi. Hapishane dizisi diye önyargınız mı var, şöyle söyleyim; 
onların olduğu hapishaneye girmek istedim!
Dizi hakkında daha çok şey yazdım, okumak için şuraya bakabilirsiniz.


****

Benim uydurduğum, 25 yaş ve üstüne hitap ediyor diye nitelendirdiğim, Slice of life olarak da kategorize edilebilecek bir tür var ki bu sene bu kategoride iyi yapımlar izledim.
Ama bu yapımlar da şu unutulmamalı, hayatın içinden, gerçekçi hikayeler olduğu için biraz tek düze, heyecansız ilerliyor.

25 yaş ve üstü hatunların çok seveceğini düşündüğüm bu seneki en iyiler şöyle:My Husband Oh Jak Doo dizisinin bu sene hakkının yendiğini, hak ettiği popülerliğe ulaşamadığını düşünüyorum. Bunun sebebi biraz da temiz bir alt yazısı bulunmaması. Klişelerden uzak, çok farklı bir konusu olan ama alt yazı sorunu çözülmeden yeterince keyif vermeyecek bir diziydi. Dizi hakkındaki yorumum ve anket sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.My Husband Oh Jak Do tarzında, görücü usulü, mecburi bir evliliğin aşka dönüştüğü, hayatın içinden, hoş bir diziydi. 
Not: 2017 yapımı ama 2018 yılında izlediğim için bu listeye dahil ettim. Dizi hakkındaki yorumum ve anket sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.

3-Matrimonial Chaos


Boşanmak üzere olan bir çiftin gitgelleri, herkesin yaşayabileceği evlilik sorunları üzerine çok gerçekçi bir diziydi. Daha detaylı yorum ve diziden replikler için şuraya bakabilirsiniz.*****

Bu sene 3 dizi vardı ki, Muhteşem başladı, muhteşem devam etti, ama hüsranla bitti. Son 3 bölümüyle hüsrana uğratan bu 3 dizi, güzel bağlansaydı şüphesiz bu senenin en iyi Kore dizileri arasına adlarını altın harflerle yazdırırdı.Bu dizi için kısaca şunu söyleyebilirim; 13. bölüme gelene kadar, ben bu diziyi 2018'in en iyi romantik komedisi ilan ederim kesin, diyerek izledim. Ama gel gelelim son 3 bölüm işler biraz karıştı. Sonunu kötü bağlamadılar gerçi ama ah o 3 bölüm! Dizi hakkındaki yorum ve repliklere şuradan ulaşabilirsiniz. 

2-Black


Dizi karmaşık sırları, ters köşeleriyle bu senenin en iyi fantastik dizilerinden biri olarak öne çıkabilirdi. Ta ki son bölümlerdeki mantık hatalarını görene kadar... Çok yazık olan yapımlardan biriydi. Dizi hakkındaki yorumum ve anket sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.13. bölüme kadar şahane ilerleyen bir dizi daha! Çok, çok iyiydi! Ama Hong kardeşlerin son yazamama sorunu bu dizide de kendini göstererek saç baş yoldurttu. 13. bölümden sonrasında dizi düştü, kötü sonuyla da 2018'in en iyi fantastik dizisi olma hakkını kaybetti. Dizi hakkındaki yorumum ve anket sonuçları için şuraya bakabilirsiniz.********

Jüri Özel Ödülleri
Jüri özel ödülleri her yıl olduğu gibi bu yıl da sahiplerini bulacak elbette. Jüri ben oluyorum takdir edersiniz ki, hihi!

İlk Ödül Kalbimizin Prensi, Kore'nin Mehmet Aslantuğ'u, yürüyen karizma..... diye sayfalarca güzelleme yapabileceğim Jang Dong Gun'un dizisine gidiyor:

💗Suits💗


Defalarca izleyebilirim. Güzel dizi mi, yooo! Ama Jang Dong Gun'un devleştiği bir diziydi. Seviyorum, annee! :D Dizi hakkındaki yorumum ve replikleri için şuraya bakabilirsiniz.

*************

Erkeğin daha çok sevdiği, naif bir aşkın anlatıldığı, sessiz sakin ama gerçekçi bir diziydi Something in the Rain. 
Genel olarak beğenildi mi, ne kadar izlenildi inanın bilmiyorum ama ben çok severek izledim. Joon Hee'nin aşkı çok güzeldi, çok! Dizi hakkındaki yorum ve repliklere şuradan ulaşabilirsiniz.


********

İstediğim romantik sahneleri bulamasam da kara mizah olarak beni tatmin eden, So Ji Sub'un göz doldurduğu, ortalama devam eden Terius Behind Me dizisine burada yer vermeden olmazdı. Dizi hakkında daha detaylı bilgi için şuraya bakabilirsiniz.


2018 yılında izlediğim ortalamanın altında kalan, bu listeye alamadığım diziler de var elbet. 2018 Kore Dizileri Tam Listesi ve yorumları için şuraya bakabilirsiniz.

2018 yılında çok güzel Kore filmleri de izledim. En iyi Kore filmleri ve mini dizileri listesini de en kısa zamanda yapacağım.

Benim listem böyle! Sizin için 2018'in en iyi 3 Kore dizisi hangisiydi?

Yıllara göre en iyiler listelerine şuradan ulaşabilirsiniz.