Because this is my first life konusu ve dizi yorumu

İzle diye aşırı baskı gördüğüm diziyi nihayet izledim ^^Because this is my first life konusu

Başka sitelerden başka başka konular okuyabilirsiniz ama ben size dizinin direk ana temasından bahsedeceğim: 


Görücü usulü evlendiğin adama zamanla aşık olmak :D

Bana bu diziyi mutlaka izle diyenlerin, neden sevdiğini aslında ana tema özetliyor. 

Because this is my first life dizi yorumu ;
 • Dizi romantik komedi olmasının yanı sıra tam bir slice of life! Evlilik üzerine tespitleriyle, gerçekçi ilişkileriyle kitap okur gibi izlediğim bir dizi oldu.
 • Klişelerden uzaktı, mükemmel erkek karakteri olmaması, böyle realist bir tip ve bu tipin son dakikaya kadar değişmemesi diziyi farklı bir kategoriye taşıdı.
 • Bolca 30 yaş depresyonuna değinildi. Bu açıdan 25 yaş üstünün daha da çok seveceği bir diziydi.
 • Tek bir çift üzerine dizi dönmüyordu, her çiftin hikayesi ayrı ayrı güzel ve izlenesiydi.
 • İçi boş bir çerezlik romantik komedi değildi, sağlam yazılmış karakterleriyle sevdiğim bir dizi oldu.
Not: Dizi hakkındaki izlemeyenlere fikir vermesi açısından bu dizi ile ilgili anketi,  ve yine 2017'nin en iyi dizileri anketini cevaplarsanız çok sevinirim. Eğer mobilden giriyorsanız anket en aşağıda, masaüstünden giriyorsanız sağ tarafta olacaktır...

Edit: Anket sonucu: Yasal Uyarı: Buradan sonrası yüksek dozda spoiler içerir.

Biraz sondan başlamış olacağım ama benim için dizinin anlam ve önemi şu iki replikte gizliydi. Dizi çok kötü olsaydı bile -ki çok sevdim- şu iki replik için bile iyi ki izlemişim derdim. 


Bu veBu;


Bu güzel kıza Playfull Kiss'te de böyle bir imaj çizmişlerdi. Çok seven!Salak aşık halleri ile ağzından sular akıyordu, Allah'ım sana geliyorum, aşık olduğu adam da similik***, şapşalın teki. Ahaha!
Ama kızımız çok güzel sevdi, çok!
***Uyuşuk, çekingen, ağır davramşlı kimse
Hayır, bu similik bir de güya eski sevgilisini okurken hamile bırakmış. Aahah :DHani tamam, saç kesimi değiştikten sonra huyunu örtecek kadar yüksek kalitede bir görüntüye ulaşmış olabilir. 😀Ji Ho ile alakalı;

Artık savunma oyuncusu olmayacağım, forvet olacağım çıkışı,
Kimchi yapmaya gittiklerinde kocasına içki iç diye baskı yapan amcayı azarlayışı,Balon patlatamayan kocasının imdadına yetişmesi,
bir de torbaları hep onun taşıması :) 


unutamadığım kısımlardı.

Siz ne düşündünüz bilmiyorum ama ben See Hee'nin gerçekçiliğine bayıldım.
Mesela şöyle;ya da şöyle;


Kedilerle ilgili düşüncelerinde ise kendimi gördüm.

bu sahnede Ji Ho'nun See He'nin elini tutma çabaları da karnıma ağrılar girdirdi. 😂

Birkaç yıl sonra -sanırım- ben; 😏


Evlenme teklifi bana Jealousy Incarnate dizisini hatırlatmadı değil, spontane ve alakasız...


Zamanınız varsa ahahah!


Sonra tabii her kadın gibi sığınacak bir liman arayan kızımız zamanınız varsa diye başlayarak evlilik teklifinde bulunan Oppasına aşık olmaya başladı. Ahaha!


Tabii sonrasında bu gerçekçi adamım içinde bir kılıbık çıktı ki şaşkın kaldım.
Because this is my first life hakkında söyleyeceklerim;
 • İlk bölüm itibarıyla neokerteksi benzetmesine bayıldım,
 • Kızın değil de See Hee'nin odasının kapısını kitlemesine,
 • See Hee'nin Ji Ho'nun horlamasını apartmanda tadilat sanması,
 • Ji Ho'nun aile ziyaretinde See Hee'yi yere düşürüvermesi,
 • See Hee'nin babasına ise Oppamı seviyorum demesi,
 • tokalaşarak poz verdikleri düğün fotoğrafı,
 • Ji Ho kediye isim verince, aramıza mesafe koyalım dediğinde ertesi gün Se Hee'ye kahvaltı vermemesi,
 • Kafedeki yakışıklının Se Hee ve arkadaşları kafeye geldiğinde ona ev fakiri diye dokundurma yapması,
 • See Hee'nin motora zarar vermemek için kendini feda etmesi,
çok güldüğüm yerlerdi.
 • See Hee'nin Kafedeki yakışıklının motorunu devirmesi, bir daha Ji Ho'yu eve bırakma demesi (Kafedeki yakışıklı elinde ingiliz anahtarı gelirken aman tam Türk filmine bağladılar diyecekken neyse ki hakkındaki her şey yalan çıktı) 
 • Okyanusta olanlar,
 • Yoon Bo Mi'nin direk dansçısı çıkması,
sevdiğim sahnelerdi.

Yan karakterlere gelirsem;

Ma Sang-Goo ile Soo Ji'nin ilişkilerine bayıldım. Aslında tam olarak Ma Sang-Goo'ya bayıldım. Hele platonik aşkından dolayı ağlaması, ağlayacak kadar aşık olması efsaneydi.

En sonunda da Soo Jin'in kendi işini kurup Başkan'dan daha zengin olması hoş bir ayrıntı olmuştu.

Ho-Rang ile Won Seok aşkı olmasa da olurdu, ama karakter olarak Ho Rang'ı çok sevdim. Hele lisedeyken 3 kızın kavgası sonucunda sadece onun dayak yemesi, öğretmenlerin kafasına kafasına vurması trajikomikti. Ho Rang ile diğer sevdiğim sahne ise kafede arkadaşlarına evlendiğini açıkladığı sahneydi, çok şekerlerdi.


Güneşe siper olma klişesinin yalnız versiyonu bir kez daha izledik.


Kendi güneşini kendi kapayan bir zavallıyı Twenty Again dizisinde izlemiştik.


Bir diğer klişe de kore sauna sahnesini de eklemişlerdi.because this is my first life final kısmına gelirsem;
Ji Ho'nun durup dururken kocasından yarılmayı aklına koyması, ortadan kaybolması falan saçma ve gereksizdi. Hadi affettik :D

Benim söyleyeceklerim bu kadar! Sizin yorumlarınızı dört gözle bekliyorum.

Not: Dizi hakkındaki izlemeyenlere fikir vermesi açısından bu dizi ile ilgili anketi,  ve yine 2017'nin en iyi dizileri anketini cevaplarsanız çok sevinirim. Eğer mobilden giriyorsanız anket en aşağıda, masaüstünden giriyorsanız sağ tarafta olacaktır... 

Yorum Gönder

57 Yorumlar

 1. Bu balık bakışlı oğlanı hiç sevmiyorum.:) Geçenlerde gayet kan ve şiddet içeten bir filmini de izlemiştim,o may gaad yani :)

  YanıtlaSil
 2. Nabrut bu dizinin çevirisi Yeppudaa da yok.Bilirim Yeppudaa çevirmeden izlemezsin.Bu sefer hangi siteden izledin merak ettim. Konusu değişik geldi. Bende bir bakayım. Yorumun için teşekkürler (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet maalesef uzun zaman yeppudaa çevirisi bekledim. Eğer replikleri yazmak istemesem direk ingilizce izleyecektim ama replikleri de alayım diye Koreantürkten izledim.

   Sil
 3. Kız bu adam dal ja daki adam değil mi tanıdın dimi
  Jung so min beğenirim ama izleme isteği duymamıştım bu yorumdan sonra izleyeceğim
  D.S.K.

  YanıtlaSil
 4. Nabrut hanım merhaba,
  Bu diziyle ilgili yorumunuzu merakla bekliyordum. Ji Ho 💜 Se Hee arasındaki ilk başlarda hemen aşık olmayıp önce arkadaş olup sonra da yavaş yavaş aşık olma durumunu çok sevdim.
  Başrol çiftimizi çok sevmekle birlikte Soo Ji ve Sang Go’nun gizemli hallerine sempatiyle baktım ama gereksiz bir iç çamaşırı tasarımı kısmı vardı, dizinin sponsorlarından biri olduğu içindi sanırım. Ho Rang ve Won Seok çiftiyse bence ayrı ayrı yollarına devam etmeliydiler. 28 yaşındayım; etrafımda ilişkileri 4 ve üstü yıllar sürmüş, sevgileri çoktan bitmiş, saygıları da bitmek üzere olan ve en önemlisi ilişkileri alışkanlığa dönmüş birçok çift gördüm, Ho Rang ve Won Seok bu çiftlere benziyordu.
  Çok ciddiye almış diyenler olabilir ama bu dizi benim gibi otuzuna merdiven dayamış kişiler için hayatı sorgulatmaya sebep olacak nitelikteydi. Otuzlu yaşlarda aileyle yaşamanın kolay olmadığı, evlenmediğin sürece ideallerinin veya kariyerinin bir önemi olmadığı, eşin ailesiyle ilişkiler ve düğün öncesi gerginlikler gibi konularda Güney Kore’yle bizim bu kadar benzer olmamız şaşırtıcıydı. Son iki bölümde Ji Ho’nun gidişi çok saçmaydı. En sevdiklerim, adı sanırım biz veya bizim anlamına gelen kedicik, Se Hee’nin bazen gereğinden fazla olan realistliği, Ji Ho’nun ailesine kimchi yapmaya yardım etmeye giden Se Hee’yle rıhtımda otururken giydiği lila palto ve dizinin sorgulatıcı tavrıydı.
  Yine çok uzattım, teşekkür ederim yorumunuz için😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle ho rang çifti ayrılsa hem de çok orijinal olacaktı.
   Ne güzel yazmışsınız. Ben de yorumunuz için teşekkür ediyorum. Bizim yaş grubu diziye byılacak tespitimi onaylar nitelikte olmuş.

   Sil
 5. Yeppudaa'da ilk 6 bölüm çevirilmiş. Başka indirebileceğim site var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef. Başka sitelerden izleyebilirsiniz. Aldığım bilgilere göre yeppudaa nın çeviriyi tamamlaması şimdilik uzak ihtimal görünüyor.

   Sil
 6. Düşüncelerime tercüman olmuşsun gerçekten 😊

  YanıtlaSil
 7. Merhaba Nabrutcan. Umarım iyisindir. Ben de çok sevdim diziyi.
  Kızların arkadaşlıklarını, See Hee'nin gerçekliklerini, 2. erkek, 2. kadın olayının büyütülmemesini, okudukaları kitapları ( özellikle de o oda meselesi vardı ya hani. kaç numaralı oda tam hatırlayamadım şimdi), futbol sevmelerini ve aynı takımı tutmaları (gerçi Arsenal rakip takımım da ama neyse🙂), Ji Ho'ya neden yerde oturuyorsun, koltukta otururdun söyleğince artık rahat ediyorum demesi çok sevdiğim ayrıntılardı. Ho Rang'ı ben çok sevdim hani o dolu dolu oluyordu ya gözleri ben de duygulanıyordum.
  Ji Ho'nun sonda yazarlığa yeniden başlamasını da sevdim.
  Go back couple, Just Between Lovers, Age of Youth gibi çok az aksiyonu olan hatta hiç yok bile diye biliriz, abartılı, boyanmış bir yanı olmadan öylece su gibi akıp gitti dizi nasıl bitdiğini anlamadım bile. Bir şeyler öğretti en güzel yanı.
  Ellerine sağlık ☺

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar :)
   Katılıyorum yazdıklarına...
   Bu slice of life türü çoğalmalı bayılarak izleriz.

   Sil
 8. dizinin 3. bölüne başlamadan önce buraya gelip sana teşekkür etmeyi bir borç bilirim kendime; çok teşekkür ederim nabrut! tavsiyen üzere başladım ve o kadar keyif alarak izliyorum ki anlatamam. ne zamandır bu kadar güzel işleyen kore dizisi izlememiştim. sanırım eskisi kadar eğlenceli gelmiyor artık bana. netflix dizilerine kaymışken kendimi tekrar kore dizilerinde buldum sayende... ne diyelim, iyi ki varsın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa ne mutlu bana^^
   Hem diziyi sevmene hem de böyle dönüş yapmana çok sevindim.
   İyi seyirler :*

   Sil
 9. Ne zamandır şu yorumu bekliyordum! Dizi hakkında aynı şekilde düşünmemize sevindim. Normalde Fantastik severim ama bu dizi enlerime girdi. Her bir sahnesi unutulmazdı.
  Bu arada Onlinedizi'den de izleyebilirdin. Çeviri olarak yeppudaa'dan sonra sevdiğim bir sitedir. Koreantürk hep son tercihim oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa ne mutlu bana ^^
   Aynı düşündüğümüze ben de sevindim.
   Tavsiye için de çok teşkkür ediyorum. Yeppudanın gediklisi olarak bu noktada hiçbir bilgim yoktu.

   Sil
 10. nabruttt değinmemene çok şaşırdım se hee ve ji ho'nun babasının sahnelerindeki köpek-kedi sesleri acayyyip komikti bence :D

  YanıtlaSil
 11. ah be nabrut bu kızı tekrar muazzam bir yapımda görmenin verdiği mutluluğu sana nasıl anlatabilirim. yahu o değilde bir insan hiç mi değişmez bide yetmezmiş gibi daha da mı güzelleşir ayıp yahu :DDDD
  (PLAYFUL KİSS FOREVER)

  YanıtlaSil
 12. kesinlikle yorumlarınıza katılıyorum kitap gibi diziydi ve aşırı komikti ama ben nedense aramıza mesafe koyalım kısmında sizin aksinize çok üzülmüştüm :) yine çok zevkle okunan bir yazıydı nabrut ellerinize sağlık :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum ^^ aynu düşündüğümüze sevindim

   Sil
 13. SELAM!!
  Dizi bu adam yakışıklı değil yok yok yakışıklı tamam değil ama karizmatik karizmatikten ziyade tatlı bir çekiciliği var diyerek bitti.Bende Ma Başkanı çok çok sevdim. Eğlenceli bir adam tam benim tipim.Diziyi genel olarak çok sevdim ama anlamlandıramadığım yerler de vardı. Ji Ho nun düşünceleri kitap okumak gibiydi.Güzel bir kitap okudum gibi hissediyorum ve 19 Nolu oda kitabını bende çok merak ediyorum. Bence de herkesin bir 19 nolu odası olmalı. Ahahaha aklıma See Hee nin Ji Ho döndükten sonra iş yerinde telefonu kapatırken attığı öpücük geldi aklıma :D Ne adamdı ya :D Yazı için teşekkürler Nabrut diziyi izledikten önce de sonrada okuyunca insan bir mutlu oluyor. Yaz Nabrut yaz dizi yorumu yaz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam :D
   Evet 19 nolu oda güzel bir ayrıntıydı.
   Böyle gaz veren yorumlar olursa yazmam mı :D

   Sil
 14. Dizim bitti ve ağlıcam galiba uzun zamandır kore dizilerinden uzaktım yks sebebiyle bunu izledim ve aşık oldum.!!!! Bugün bitirdim ve hemen özlenir mi bir dizi? Ben özledim yaaa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben ajumma dizisi diyorum ama gençler de seviyor ne güzel :)

   Sil
 15. Nedense 6. bölümünün son sahnesini, 3 no.lu ost'u eşliğinde dönüp dönüp izlemeye doyamadığım dizidir kendileri. Çok değil daha bir sabah öncesinde "yaşaasınnn!!! ohh bee sonunda evlendim ve uzun boylu, yakışıklı kocamla şöleee ağız tadıyla nefis bir kahvaltı yapayım" diyen güzel kızçemiz, ertesi sabah " amannn her sabah kuru kuru şu americano da çekilmiyordu zati, genç ve tatlı karıcığımın elinden adam gibi bi kahvaltı yapayım" diyen koncasına akşamdan kalma kedicik ayarı verirkene gel de üzülme şimcik. Hele hele telefondaki oğlana bi de "erkek arkadaşım yok" demedi mi kocasının gözlerinin içine bakarak kedi bile tısladı yeminle kızzzzz. Ahhhh ahhhhhh, otobüs durağının dili olsa da konuşsa keşke. İzleyenler anlar beni, izlemeyenlere ise saniye beklemeyin derim. İlk görüşte aşkın anlaşmalı olanı bu kadar güzel anlatılır sanırım. Kira sözleşmesinin evlilik sözleşmesine dönüşmesini aşk tadında güzel ost'lar eşliğinde izlemek keyifliydi. Haaa bi de şu meşhur 19 no.lu oda var ve sosyolog amcamız da" bekar olmaktan daha fazla fayda sağlıyorsa evlenmek daha iyidir" türünden mottosunu sanırım bu dizi için düşünüp söylemiş olmalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yorum olmuş, artık bunun üzerine de izlemeye tereddüt eden olmaz sanırım :D

   Sil
 16. Ben bu diziye başlarken evlilik hakkında farklı düşüncede karakteri görünce "aa ne güzel özgün bi şey olacak" diye düşünmüştüm. Malum yaş geçtikçe ve arkadaşların teker teker evlendikçe insan kendini biraz sıkışmış ve çaresiz hissedebiliyor :) Ho Rang düşünce yapısı bakımından bana en zıt karakterlerden biriydi. Sevgilisine yaptığı baskılar beni çok rahatsız etti o yüzden. Görüştüğü diğer adamla daha çok yakıştırmıştım oysa ben.
  Böyle özenli cümleleri ve karakterleri olan bir dizinin sonunun böyle tekdüze bir şekilde bütün karakterleri evlendirmesi beni hayal kırıklığına uğrattı malesef. Oysa ne güzel söylemişti Ji Ho "Evliliği sürdürmenin mutlu son olacağını mı düşünüyorsunuz? Bu çok eski kafalı bir düşünce" diye.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu açıdan baktığında haklısın.
   Bir kore dizisinden farklı bir son beklemediğim için benim için hayal kırıklığı olmadı ama diziler dahil olmak üzere evlilik baskısı her yerde var :D

   Sil
 17. Daha ajumma olmadım :D
  O sebeple bu diziyi erteliyorum, bir de başroldeki çocuğu sevemiyorum izle beni demiyor kendisi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de ajumma olmak için gencim henüz ama başroller için ertelemeden izleyeceğim*-* lee min ki'den çok hoşlanmıyor musun:( daha önce shut up flower boy band'i izlemiş miydin? belki izlersen sevebilirsin o dizide çok tatlıydı:")(spoilervermemeliyimspoilervermemeliyim)

   Sil
 18. Dizinin sonu nasıl bitiyor ayrılma falan var mı ?

  YanıtlaSil
 19. Senin diziyi yorumladığını gorunce izleyeyim dedim ve iyi ki izlemişim.. basta cok guzel anafikirler ve anlamlar çıkaracağımız bir dizi bunun icin bile izlenmeye değer günlük hayattan konular olmasına rağmen hic sklmadim. Basta erkek başrol (robot adam olarak adlandirdigim) cok sinir bozucu gelse de Sonra yok ya cok sempatik bir adam diyerek izledim ve bugün bitirmeme rağmen şimdiden o donuk bakislarını ozledim ..Sonunda evlenmeleri bu kadat evliliğe uzak ve sacma bulan insanlari bile sevginin değiştirilebileceğini göstermişler. Ama kızımızın neden birden ayrılma kararı aldığını ve sonunda tekrar sözleşme yapıp evlenmediler sanirim o kısımları anlamış degilim.ki evin satılması hemen; biraz sacma olan yerler vardı ama enlerim arasında izleyin kesinlkle 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet mantık hataları vardı anlattığın gibi ama yine yazdığın gibi ana tema, mesajlar... hepsi şahaneydi.

   Sil
 20. Kendimi gördüm dizide. Hayatımı . Ne kadar boktan olduğunu 😕

  YanıtlaSil
 21. izlediğim en en güzel dizilerden biriydi çok fazla dizi izlemiş olan ben biri sorduğunda ilk aklıma gelenlerden biri olur başrol çocuğa gıcık olsam da başta sonra haline o kadar acıdım ki özellikle kahvaltı vermeyince ben burda kendi kendime rencide oldum :d birde kimchi yapmaya kızın ailesinin evine gittiğinde kızın sonradan geldiğindeki mutluluğu çok güzeldi. birde dizi sonlarında adam yatarken kızın gelmesi adamın onun hayali zannetmesi ve ağlaması beni çok etkilemişti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten başarılı bir dizi ama çok bilinmezdi. Netflix dizi önerilerinde yayınlayınca epey izlendi :)

   Sil
 22. Merhaba sevgili Nabrut, blogunu bulup seni ,dizi yorumlarını okumaya başlayınca önerin üzerine bu diziyi izledim. İnanılmaz güzel geldi. Ben dizileri seyrederken çok fazla empati yapıyorum galiba hatta duygusal olarak bir süre o dizinin bir karakteri oluyorum, fazlasıyla içselleştiriyorum. Böyle izlerken o ülkenin insanları, değerleri, yaşayış tarzı, kültürü de ayrı bir ilgimi çekiyor. Çok uzak bir coğrafyada farklı kültürlerin insanları olmamıza rağmen Korelilerle pek çok ortak yanımız olduğunu görüyorum ve onlara, dillerini öğrenmeye büyük bir sempati duyuyorum(ahh şu harfleri olmasa). Bizler Türkiye'de onları böyle hummalı bir şekilde izlerken acaba onlar Türk dizisi izliyor mu, diye de merak ediyorum. Diziyle ilgili olarak yorum yapan arkadaşlar ve sen öyle ince ince değerlendirmişsiniz ki bana söyleyecek pek bir şey kalmamış aslında. Ben aşkın evlilik öncesinde uzun süren arkadaşlıklar içinde eritilip sadece alışkanlıklara dönüştürülmesindense hayatları birleştirme kararı alındıktan sonraki söz, nişan ve evlilik süreçleri içinde boy verip yeşermesinden yana olan eski kafalı biriyim. Öylesi daha romantik ve değerli geliyor bana hatta öyle sevgiler ve evlilikler daha sağlam oluyor diye düşünüyorum.O yüzden filme, konusuna, ve aynı çatı altında yaşarken yeşeren, büyüyen o sevgiye bayıldım. Keşke ben de böyle bir hikayenin kahramanı olsaydım diye hayıflandım hatta. Kız gerçekten çok güzel, çok tatlı bir kızdı, baş erkek karakteri pek beğenmesem de klasik yakışıklı bir oyuncudan daha çok yakışmıştı konunun doğallığına. Detaylara girsem daha çok şey yazarım ama seni de uzun metinlerle bunaltmak istemiyorum.Diziler konusunda yeni tavsiye ve önerilerini heyecanla bekliyorum. Çünkü sırf sen önerdiğin için izlediğim bu dizi beni benden aldı götürdü. İyi ki varsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar ^^
   Çok sevindim böyle isabetli bir tercih yapmana vesile olduğum için...
   Hakikaten muhteşem tespitleri olan bir diziydi.
   Sen böyle eski kafalıyım falan deyince acaba bizim görücü usulü gerçek evlilik hikayeleri yollayan okuyucularımızın yazılarını okuyor musun merak ettim ^^

   Sil
  2. Kesinlikle okuyorum ve etkileniyorum doğrusu. Hatta henüz hiç yorum yazılmamış yeni girdiğin "hislerinden emin olmayan erkekle bir ömür geçer mi?" beğendiklerimden oldu. Benim de ona benzer bir yaşanmış öyküm vardı. Yorum olarak yazdım ama ne kadar kısaltsam da karakter sayısını bir türlü denk getiremedim ve yorumumu sistem kabul etmedi. Üzülmedim desem yalan olur. Kendi tecrübelerimizden acılarımızdan yola çıkarak buraya içini dökmüş dertleşmiş arkadaşlarımıza fikir vermemiz, mümkün olursa yol göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Ne güzel sen de köprü oluyorsun aramızda. Başka yorumları okuyunca insan bazen hiç bir yerde bulamadığı teselliyi buluyor burada paylaştığımız iki satırda.Birbirlerini tanımayan insanlar daha rahat dertleşiyorlar galiba. Bunu yazmadan geçemeyeceğim gene ,iyi ki varsın. :))

   Sil
  3. Diziyi yeni izleyen, hatta şu an 8. Bölümde olan biri olarak yorumunuzda denk geldiğim şu cümlenize;

   "Ben aşkın evlilik öncesinde uzun süren arkadaşlıklar içinde eritilip sadece alışkanlıklara dönüştürülmesindense hayatları birleştirme kararı alındıktan sonraki söz, nişan ve evlilik süreçleri içinde boy verip yeşermesinden yana olan eski kafalı biriyim."
   bayıldım. Tekrar tekrar okudum. Size tastamam katılmakla beraber kurduğunuz cümleye hayranlığımı dile getirmeden geçmek istemedim. Harikasınız. ��

   Sil
  4. Diziyi yeni izleyen, hatta şu an 8. Bölümde olan biri olarak yorumunuzda denk geldiğim şu cümlenize;

   "Ben aşkın evlilik öncesinde uzun süren arkadaşlıklar içinde eritilip sadece alışkanlıklara dönüştürülmesindense hayatları birleştirme kararı alındıktan sonraki söz, nişan ve evlilik süreçleri içinde boy verip yeşermesinden yana olan eski kafalı biriyim."
   bayıldım. Tekrar tekrar okudum. Size tastamam katılmakla beraber kurduğunuz cümleye hayranlığımı dile getirmeden geçmek istemedim. Harikasınız. ��

   Sil
  5. Diziyi yeni izleyen, hatta şu an 8. Bölümde olan biri olarak yorumunuzda denk geldiğim şu cümlenize;

   "Ben aşkın evlilik öncesinde uzun süren arkadaşlıklar içinde eritilip sadece alışkanlıklara dönüştürülmesindense hayatları birleştirme kararı alındıktan sonraki söz, nişan ve evlilik süreçleri içinde boy verip yeşermesinden yana olan eski kafalı biriyim."
   bayıldım. Tekrar tekrar okudum. Size tastamam katılmakla beraber kurduğunuz cümleye hayranlığımı dile getirmeden geçmek istemedim. Harikasınız. ��

   Sil
 23. Yorum olarak yazma mail atsana çok merak ettim... Yayınlayalım çok güzel olur ^^
  nabrutvebiz@gmail.com

  YanıtlaSil
 24. Merhabalar netflix’te önerilenlerde çıkınca yorumlara da bakıp beğenirsem izleyeyim diye düşündüğüm bu diziyi senin yorumlarından da etkilenerek izledim ve çok beğendim. Ben şu an 23 yaşındayım ama 30 yaş sendromundayım sanırım çünkü jiho’yu gerçekten çok çok iyi anlayabiliyorum.
  Suji’nin karakterini de sevdim sonunda uğradığı tacizlere sesini çıkarabilmesine ayrı memnun oldum. Bu arada önceden, Suji karakterini oynayan kızın bir filmini de izlemiştim adı Microhabitat izlemediysen kesinlikle öneririm.
  Horang genelde sevgilisiyle sahnelerini izlemeyip ilerletip geçtiğim bir ilişkiye sahipti ve bence de yollarını ayırmaları daha doğru olacaktı ama bu konuda konuşması bana kolay geliyor muhtemelen çünkü uzun senelerdir sevgili olan arkadaşlarım da aralarındaki sevgi saygı hatta güven bittiği halde bu uzun soluklu ilişkilerini bir türlü bitiremiyorlar.
  Ataerkillikten ve gereksiz aile güzellemesi yapanlardan bıkmış biri olarak dizinin bu konuları eleştirmesi de beni çok mutlu etti birçok açıdan güzel bir seyir keyfi sundu. Yorum ve önerin için teşekkürler abla 💙

  YanıtlaSil
 25. Merhabalar netflix’te önerilenlerde çıkınca yorumlara da bakıp beğenirsem izleyeyim diye düşündüğüm bu diziyi senin yorumlarından da etkilenerek izledim ve çok beğendim. Ben şu an 23 yaşındayım ama 30 yaş sendromundayım sanırım çünkü jiho’yu gerçekten çok çok iyi anlayabiliyorum.
  Suji’nin karakterini de sevdim sonunda uğradığı tacizlere sesini çıkarabilmesine ayrı memnun oldum. Bu arada önceden, Suji karakterini oynayan kızın bir filmini de izlemiştim adı Microhabitat izlemediysen kesinlikle öneririm.
  Horang genelde sevgilisiyle sahnelerini izlemeyip ilerletip geçtiğim bir ilişkiye sahipti ve bence de yollarını ayırmaları daha doğru olacaktı ama bu konuda konuşması bana kolay geliyor muhtemelen çünkü uzun senelerdir sevgili olan arkadaşlarım da aralarındaki sevgi saygı hatta güven bittiği halde bu uzun soluklu ilişkilerini bir türlü bitiremiyorlar.
  Ataerkillikten ve gereksiz aile güzellemesi yapanlardan bıkmış biri olarak dizinin bu konuları eleştirmesi de beni çok mutlu etti birçok açıdan güzel bir seyir keyfi sundu. Yorum ve önerin için teşekkürler abla 💙

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim diziyi beğendiğine. Yaşına göre gayet olgun düşüncelerin olduğu için dizi sana da hitap etmiş ^^
   Ben bu güzel yorumun için teşekkür ediyorum asıl.
   İzlemek isteyenlere yol gösterecektir.

   Sil
 26. Merhaba nabrutbu dizinin yıllardır kalbimde özel bir yeri olmasından ötürü benzer konulu diziler arayışına girdim ve öncelikle sana sorayım dedim var mıdır konusu bu kadar realist ve akıcı ilerleyen bunu da beğenebilirsin dediğin diziler?
  Şimdeden teşekkürler^^
  (Bu arada yıllardır bloğunu takip eden ama yorum yapmaktan çekinen gizli okuyucundum seni gerçekte tanımasam da çok sevdiğimi bilmeni isterim belki bir gün rastlaşırız:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımsın.
   Çok mutlu oldum öncelikle ^^
   25 yaş üstü kore dizileri nabrut diye aratırsan bu tarz dizileri bir başlık altına topladım :)

   Sil
 27. Merhaba Nabrut abla. Dizi (kore) izlemeye senin tavsiyelerinden biri olan Why Secretary Kim ile dönüş yaptıktan sonra bir süredir aklımda bulunan ve beğendiğim bir kadın olan Jung So Min sayesinde Because This İs My First Life'a başladım. Aslında başladım demek için biraz geç, çünkü 8. Bölümdeyim de.. Demek istediğim artık 25 yaşında biri olarak "25 yaş ve üstleri daha çok beğenecektir" kategorisinden bir tane olan bu dizi beni izlerken çok üzüyor. Bu kadar hayatın içinden ve gerçek olması yani, Jiho'nun annesinin evde hiç söz hakkı olmaması, doğum günü pastalarındaki mumlara hep erkek kardeşinin üflemiş olması, daha neler neler. Bu kadar çaresiz bir durumda kalmış olması beni o kadar üzdü ki, diziyi beğenmeme rağmen hep bir buruklukla izledim, izliyorum o sahneleri.. Görecek misin bilmiyorum ama sana bu geri bildirimi yapmak istedim..

  YanıtlaSil
 28. Az önceki yorumumuma beni bilgilendir'i eklemeyi unutmuşum. Anlamadığım Blogger işleriyle başım derde girdi, Google profilimle yazmak istiyorum ama blog'u sildiğim halde profilinden çıkamadım, neyse 😅

  YanıtlaSil