Kore dizilerinden öğrenip sevdiğimiz, keşke biz de gitsek, şöyle bir yayılsak, arada evden kaçmak isteyince sığınsak, diye özendiğimiz sauna yani Korece söylemek gerekirse Jimjilbang konunusu ele alacağım.

Dizilerden izlediğimiz ve benim yabancı gezi yazarlarından okuduğum kadarıyla size bu saunalar hakkında biraz bilgi verecek, neredeyse hemen her dizide geçmesi sebebiyle klişeleşen sauna sahnelerine değinecek ve sonrasında size saunalarda yenen simsiyah yumurtanın tarifini vereceğim. 


Jimjilbang-Saunalar

 • Hem gündüz hem de gece açıklardır.
 • Ter atmak isteyenlerin yanı sıra eve sarhoş dönmek istemeyenlerin ya da eve dönemeyecek durumda olanların da ortak mekanıdır. Burada geceleyen sarhoşlar sabah duşlarını alıp evlerine dönerler.
 • Aynı zamanda evden uzaklaşmak isteyen, evsiz kalanların da uğrak yeridir. Bununla beraber Kore'de çok yaygın olan Stalker'lardan korunmak için takip edildiğini fark edenlerin evininin öğrenilmesinden korkarak konaklamak için seçtikleri mekanlardır.
Umyonployed dizisinde kızımız 
ev arkadaşından kaçıp saunaya sığınmıştı.
 • Saunaya girerken genelde renkleri ve stilleri aşağı yukarı hepsinde aynı olan tişört ve şort verilir.
 • Ve bir de havlu. Bu havlunun birini kafalarına keçik yapmak/koçbaşı için kullanıyorlar. Yani aslında bu koçbaşı bağlama şekli olarak geçse de Anadolu şivesinde biz bunu baş örtüsü ile yaparız ve keçik yapmak adı veririz.

Saunada havlusunu koçbaşı yapan karakterlerden bazıları


My girl friend is Gumiho
Bride of Century
Angry Mom

Koçbaşı yapımı ise çok basit.
Daha önce denediniz mi? Denemediyseniz sakın okumayı bırakıp denemeye kalkmayın. Bir havludan daha fazla önceliğim olsun isterim. Hahah!
Böyle yapmanın mantalitesini asla çözemedim. Tabii çok eskiden Kore dizileri ile ilk tanıştığım yıllarda bende bunu denedim. Lakin anlam veremedim. Saçımın yaşını alması için desem, saçı içine toplamıyor. Sadece kafanızda büyük bir ağırlığı taşımış oluyorsunuz. 

İşin bir de şu kısmı var. Eğer bir gün Kore'ye gider, bir saunaya girer ve bu koçbaşı size çok demode gelirse dizilerde alternatif havlu sarma yöntemlerini de zaman zaman görüyoruz.

IU gibi baş örtüsü tarzında bağlayabilir; Eun-chae gibi gelişi güzel başınıza atabilirsiniz. Sıra gecesindeki adamların başına mendil atması gibi olmuş ama tercih sizin elbette.


I am sorry i love you

Bu arada eveeett, ♫♪bu adam (hemen şu yukarıdaki) kim diyeeee soran olursa ♫♪ elbette Falling for innocence ve One More Happy Ending'teki şahane aşık derim sevgilim. ♫♪Neyse konuyu dağıttım alternatif sauna havlu şekillerine en sevdiğim ile nihayet veriyorum. Lie to Me dizisine ait olan bu bağlama şeklinin nasıl yapıldığını bir türlü bulamadım. Belki içinizden biri bulur ve yazıyı güncellerim.


Çok Şeker Değil mi?
 • Verilen diğer havlu sauna banyosu kısmında kullanılır. Naneli oda, biberli oda, tuzlu oda, soğuk oda ve çok sıcak odalar gibi insanların isteğine göre farklı sauna odaları vardır.
Secret Garden Sauna sahnesi
 • Bu saunalarda sadece konaklama imkanı sunulmuyor. Çilingir sofrası misali envai çeşit yemek yeme imkanı var.
Twenty Again'den bir sofra diyecektim ama ayak bastıkları yerde sofrasız yemek yiyorlar. :S
Birazdan da orada yatacaklar. :D
 • Tabii ki en favori ve olmazsa olmaz sauna yemeği yumurta!

İşte bu yumurtalarda bizim merakımızı iki şey celbediyor.
Birisi yumurtaların rengi! İlk başlarda ne kadar haşlarsan haşla yumurtanın renginin bu kadar kahverengi olamayacağını düşündüm ve renklendirici kattıklarını sandım. Sonrasında ise Korean Sauna Style Eggs adı altında bu yumurtanın yapılışını izledim. Ve başım göğe erdi. Size bu Korean Sauna Style yumurtanın tarifini ve bu yumurta ile ilgili rivayetleri şurada yazdım. Meraklısı okuyabilir.İkincisi ise elbette tadı! Acaba bu neredeyse siyaha dönen yumurtanın tadı nasıl? İşte orası benim için hala bir muamma.


Saunada yumurta yiyen dizi karakteri

Lie To Me

 • Yumurtadan sonra bir diğer olmazsa olmaz sauna ritüeli,  ne hikmetse genelde mavi kapaklı bir şişeden içilen Korece ismi "sikhye" olan tatlı pirinç içeceği olarak Türkçeleştirebileceğimiz bir içecektir.
 • Bu içeceğin antioksidan özelliği taşıdığı ve sindirime iyi geldiği bilinmektedir. Şişenin dibinde görülen tortular pirinç olup bu içecek bazen çam fıstığı da barındırmaktadır. Özellikle akşamdan kalma olanlar yani içkiyi kaçıranlar tercih etmektedirler. Bu da benim tadığını çok merak ettiğim bir içecektir.
Sikhye içen dizi karakterlerinden bazıları

Pasta
A gentleman's Dignity
 • Sauna banyoları, sıcak su havuzları ve giyinme odaları bayanlar ve erkekler bölümü diye ayrılır. Ancak yatmak ve yemek yemek için kullanılan mekan ortak kullanım alanıdır. Nadiren de olsa sadece bayanlara ya da sadece erkeklere özel saunalar bulunmaktadır.
Erkeklere ait soyunma odası. Sensory Couple dizisinden.
Kadınlar Hamamı gibi dedikodu peşinde olan Koreli kadınlar :)
 • Seyyahların saunalar konusundaki ortak rahatsızlıklarından birisi havuz ve sauna odaları kısmında anadan doğma gezen ve sıcak su havuzlarına da böyle giren Koreli kadın ve erkekler.
 • Bu saunalardan en meşhuru daha doğrusu en çok dizi çekileni Drogon Hill Spa. Daha çok bilgi için şuradan sitelerini ziyaret edebilirsiniz. 
 • Saunaların olmazsa olmazı bizim yün pofuduk yataklarımıza denk gelen hasırları! Bu hasırlar üzerinde nasıl rahatça yatıyorlar, yetmiyor bir de tahtadan bozma gibi duran o silindir yastıklarda nasıl yatıyorlar sorularının cevabını asla bulamayacağız. Genetik bir alışkanlık olsa gerek. 
Rooftop Prince dizisinden bahsettiğim hasırlara bir örnek


O tahtamsı yastıklara bir örnek
 • Yerde üşümüyorlar mı? Anne deyimiyle beton çeker, hasta olurlar gibi düşünceleriniz varsa Kore'nin geneli yerden ısıtma sistemleri kullanıyor. Zaten yerde uyuyan, yerde yemek yiyen hatta yerde televizyon izleyen bir milletin başka türlü ısınması mümkün olmazdı.
 • Gezi yazarlarının birçoğu saunaların konaklamak için çok ucuz yerler olduklarını dile getiriyorlar.
 • Fiyatları ortalama hafta içleri 10.000 won (25.tl) iken hafta sonları 12.000 won (30.tl) olarak söyleniyor.
 • Saunaların genelde romantik anlar için de kullanıldığına şahit oluyoruz, dizilerde. Bu bir ekran yanılsaması mı yoksa gerçekten olan bir durumun senaryoya dökülmesi mi bilemiyoruz.
Saunaları romantizm amaçlı kullanan karakterlere örnekler

Twenty Again 

En sevdiğim sauna sohbetlerinden
The time we were in love dizisine ait.

I need Romance 
Bu yazıyı hazırlarken yerli, yabancı bir çok makale okudum. Saunalar hakkında epey bilgi sahibi oldum. 
Tüm bu anlattıklarım ve izlediğimiz onca güzel sahneden sonra size işin bir diğer yüzünü göstermeden edemeyeceğim.

Evet, hepimiz bu sauna kültürünü izlemekten keyif alıyor ve Kore'ye gidince yapılacaklar listemize ekliyoruz lakin;
seyahat yazarlarının birçoğu; bu saunaların sanılan kadar temiz olmadığını, insanların birbirine saygısının olmadığı ve geceleri beraber yatıldığı için çok pis koktuğunu - o kadar yumurta yenilirse çok kötü bir koku olmasına şaşmamak gerek- dile getiriyor.


Fotoğraf Amerikalı bir seyyahın makinesinden çıkma. 

Bir araştırma yazısının daha sonuna geldim. Yine ben yazarken çok eğlendim. Size de aynı hisleri geçirebilmişimdir umarım.

Şimdi sizin sauna hayallerinizi dinlemek isterim.


Facebook Kore Dizileri Sayfamı takip etmek için: https://www.facebook.com/koredizifilmreplikleri1

Blog'umda yazdığım tüm dizi ve filmleri alfabetik olarak sıraladım.
Dizi listesine Buradan film listesine ise Şuradan ulaşabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım