Kore dizilerinde özellikle sauna sahnelerinde gördüğüm kahverengi yumurtanın sırrını çok merak ediyor, acaba çooook kaynatmaktan mı bu rengi alıyor diye düşünüyordum. Hatta bir defasında tekrar tekrar su ekleyerek -zira kaynamaktan su kalmıyordu- bir saate yakın kaynatmayı denedim. Gene de bu kahverengi tonunda bir yumurta elde edemedim.

Artık boya katıyorlar ya da Kore'de yumurtalar demek ki böyle diye düşünmeye başlamıştım ki yapılışını öğrendim.Kore Sauna Stili Yumurta yapmak için gerekli olan malzemeler


6 büyük yumurta
 3/4 su bardağı su 
2 çay kaşığı deniz tuzu
Ve bir Rice Cooker yani bizim pek kullanmadığımız ama Kore'de her evin olmazsa olmazı Pilav Makinası
Kore Sauna Stili Yumurtanın Yapılışı

  1. Yumurtaların 2 saat oda sıcaklığında bekletilmiş olması gerekiyor. Zira çok uzun süre pişeceği için soğuk bir yumurta pişme esnasında çatlama yapabilir. Hatta kesin çözüm için 2 saat boyunca ılık su içinde tutmak iyi olacaktır.
  2. Pirinç makinesinin içine suyu ve tuzu dökün. Yüksek buharlı olan ayarında pişirmeye alın. Makineniz zaman ayarlı ise 50 dakikaya ayarlayabilirsiniz. 
  3. Piştikten sonra hemen soymaya kalkmayın. Çünkü uzun pişme süresinden dolayı aşırı sıcak olacaktır.
Tarifi okudunuz.
Çok basit ama benim pilav makinem yok ki diye üzülmeyiniz. Zira aynı işlemi zaten pilav makinesi mantığı ile çalışan, yoğun buhar sağlayan düdüklü tencerede de yapabilirsiniz. Sadece pişirme süresi pilav makinesine göre değişiklik gösterebileceği için denilme yanılma yöntemi ile biraz yumurta heba etmeniz gerekebilir.

Kore'de saunalarda bu yumurtanın yenilme nedenine gelince;
bir saunayı düşünün, aşırı sıcak ve buharlı. Bu saunanın etkisi ile pilav makinesinin etkisi aynı olacaktır değil mi?
İşte Koreliler de eskiden bu yumurtaları saunalarda geceden pişirmeye bırakırlarmış. Sonra sabah afiyetle yerlermiş.

Tarifi veren sitelerden edindiğim bilgi kadarıyla tadı cevize benziyormuş. Yok artık dedim. Cevizle ne alakası var değil mi? Ama işte bize de biran önce deneyip tadı hakkında fikir yürütmek kaldı.

Afiyet Olsun!
Facebook Kore Dizileri Sayfamı takip etmek için: https://www.facebook.com/koredizifilmreplikleri1

Blog'umda yazdığım tüm dizi ve filmleri alfabetik olarak sıraladım.
Dizi listesine Buradan film listesine ise Şuradan ulaşabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım