Patavatsızlık etmek ne demek?

Özlem Abla, kadrolu yazarımız, canım misafirim!
Bu haftaki yazısında tatlı gaflarını anlatıyor. Ben yüzümde tebessümle okudum, sizde de aynı etkiyi oluşturacağını düşünüyorum.

Söz Misafir Yazarımızda!

"Etrafımda çok patavatsız olarak bilinirim ama bu patavatsızlıklarım bilerek incitme üzerine değil tamamen saflıktan ya da dalgınlığımdan olur.

Mesela bir yere yemeğe gittik evin hanımı sofrayı döşemiştir biri dışarıdan hazın bir şey aldı ise ben onu özenle bulurum. Bir seferinde arkadaşa gittik sonradan saydık tam 8 çeşit var, bir tane hazır börek almış kıza dedim ki eline sağlık hepsi çok güzel olmuş ama böreğe bayıldım nasıl yaptın ?

Kız dedi ki e yuh Özlem bir onu hazır aldım beğene beğene onu mu beğendin? Uzun süre dalga geçtiler her toplu sofrada ellerinize sağlık her şey çok güzel olmuş ama bence en lezzetli su olmuş suyu nasıl yaptınız? Ellerinize sağlık ekmek çok güzel olmuş ekmeği nasıl yaptınız?

Neyse bir gün oturuyoruz beraber kız kardeşlerim ve gelinimiz var, konu mavi gözlü sarışın bir bebekten açıldı. Dedim ki, ya sarışın mavi gözlü bebekler küçükken çok güzel oluyor ama büyüyünce çirkinleşiyorlar o güzellikleri kalmıyor. Bu sırada mavi gözlü sarışın kız kardeşim gözlerime bakarak sağ ol abla hakkımdaki gerçek düşüncelerini bilmek çok iyi oldu demez mi? Yav yok öyle demek istemedim falan, nerdeee, hala ne zaman - çok sağ ol ablacım iyi ki varsın desem, hemen yapıştırır gerçi küçükken güzeldim, şimdi çirkinim ama neyseee diye. Yine bu konuşmanın akabinde mevzu gelinlere, kız kardeşlere geldi, dedim ki yani bir insan ne kadar iyi olursa olsun sonuçta öz kızın yerini tutar mı? Gelinimiz hemen doğru söylüyorsun abla tutmaz, demesin mi yav ne oluyor ya, diye kalakaldım. İki saat yine açıklama...  Kardeşimde durur mu abla sana katılmıyorum, öz ablanın söylediklerini çoğu zaman gelinler söylemiyor. 

Bir gün iş yerinde benden 11 yaş büyük bir ablamız var dedi ki ya Özlem senin cildin çok güzel sıkı duruyor, benim niye böyle sarktı? Dedim abla yani aramızda 11 yaş var müsaade et de sarksın. Ahaha Kadın ne diyeceğini bilemedi öylece kaldı. Ya ben öyle demek istemedim falan neyse artık beni tanıdığı için çok sorun etmiyor, 11 yıldır beraber çalışıyoruz dile kolay!

Mesela ben düz mantık bir insanım eskilerin yaptığı ima vs. den hiç anlamam, biraz da sanırım Karadenizli olduğumuzdan bizde her şey açık açık söylenir. Bir gün kayınvalidemlere gittik, büyük eltim ben annem oturuyoruz yemek yendi çay içildi. Kayınvalidem biz yapalım diye diyormuş meğer ama tabi ben anlamadım dedi ki, kahve yapayım mı içer misiniz? Ben hemen atladım tabi olur ben şekerli içerim, eltimi aldı bir gülme, yerlere yatıyor annem de aynı şekilde, sonra tabi bana açıklama yapıyor eltim yani o böyle demek istedi ama gerçekten de anlamıyorum. 

Bana dese kızım bir kahve yapın da içelim kalkar yaparım. Tabi bu sürekli olunca bir gün yine kayınpeder yemeğin peşine kahve yaptım içti, kesmemiş yeniden yap demek için bir kıssa anlattı, işte hancı varmış geç olmuş yatmış biri gelmiş kahve istemiş içmiş falan filan uzun hikaye ben hiçbir şey anlamadım ama saygısızlıkta etmek istemiyorum dedim ki baba kahve istiyorsan bir tane daha açık açık söyle ben kıssadan hisse alamıyorum. Babam gülmekten boğula yazacaktı, zor kurtardık.

İşte bende durumlar böyle sizin var mı böyle gaflarınız yada patavatsızlıklarınız yazın da yalnız olmadığı mı bileyim?"

Yorum Gönder

33 Yorumlar

 1. Yazıyı okurken ya benimi anlatıyor dedim.tıpkı ben.Bende düz mantık vardır.İma imiş kulağa çıtlatmak mış hiçbirinden anlamam.iyi niyete söylerim ama patavatsızlık yapmışımdır onu sonradan beni uyardıklarında fark ederim.::::))))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çevrendekiler iyi niyetini biliyorsa sorun olmuyordur :D

   Sil
  2. Evet cevremdekiler iyi niyetli oldugumu bildiklerinden sorun olmuyor.Ama bana takilmadan geri durmuyorlar.:))))

   Sil
 2. Özlem Hanım konuşmadan önce biraz düşünme payı verirse kendine bu söylediklerini yaşama oranını minimuna indirmiş olur. Gırtlak dokuz boğumdur ama dilin kemiği yoktur. Madem bu patavatsızlığının farkında dikkate edecek net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazar adına teşekkür ediyorum. Çevresindekiler artık alıştığına göre sorun olmuyordur :)

   Sil
 3. Yazınızı okuyunca bir an kendimi gördüm.Benim gaflarım o kadar fazla ki buraya yazmaya yetmez ama zamanla çevremdekilerin telkinleriyle bayağı azalttım ama arada olmuyorda değil.
  Açıkçası ben bunu patavatsızlık olarak görmüyorum karakter yapımız böyle ne yapalım😅


  YanıtlaSil
 4. Ne güzel anlatmış ya, şu yoğunluğumda çok iyi geldi bu yazı. :):)

  YanıtlaSil
 5. Tebessümle okudum :)

  Samimiyetiniz varsa insanlarla ve niyetiniz biliniyor kadar yakınsanız bu gibi durumlar hep hoş olarak hatırlanır ama değilseniz işte orası birazcık sorun :)

  Yine de kayınvalide ve kahve kısmı...cıııkkkssss :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi niyet varsa, yakın olmasan da karşındaki seni anlar da kötü niyetli olursa insan ne olursa olsun doğru sözü de kendine çeviriyor maalesef.

   Sil
 6. ''Dedim abla yani aramızda 11 yaş var müsaade et de sarksın.'' :)) doğru söze ne hâcet
  Ben yıllardır kardeş olan akrebalarımızı evli sanıyordum baya uzun bir süre öyle sandım üstelikde arada bir görüştüğümüz akrabalarımızdı lisedeyken onların kardeş olduklarını öğrenmiştim bundan büyük gaf olmaz sanırım. Bir de ne kadar çok benziyorlar diye düşünüyordum :)
  Not: kardeşlerden bayan olanın 2 çocuğu vardı ama kocasını hiç görmediğimiz için meğer boşanmışmış felan biraz da çocukken yanlış anlamışım demekki, yıllar sonra lisedeyken gerçeği öğrendim :))

  YanıtlaSil
 7. Patavatsızlik değil de patavatsız yerine konduğunu anlar çok oluyor, çünkü söylediğim şeyi karsimdaki insan başka yönlere,aslında kesinlikle onun anladığı şeyle ilgili bir amacım olmuyor.ornek vermem gerekirse;bugün karşı komşum benden limon istedi,evde ya var ya yoktu, inşallah vardır dedim baktım sadece 1 tane var,sevindim.sonra verirken de bir tane limonum varmış dedim.(niyetim yani o bir limon iyi ki vardı da sana verdim isin görülecek anlamındadır) bana a o zaman al sen bunu lazım olur dedi (sanırım benim hakkimda son limonu da komşuya verdim tüh gibi düşündü)yok dedim ya vardı işte bir tane veriyorum.zaten vermeyecek olsam yok der konuyu kaparım.her neyse bu tarz yanlış anlamalarla o kadar karşılaşıyorum ki,yani ineğin altında buzağı aramasak da hep Hüsnü Zan üzere olsak hayat ne kolay olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu da başka bir bakış açısı oldu. İyi niyet esas olmalı ama işte bazıları hassas olduğu için bazıları da kötü niyetli olduğu için böyle sonuçlar çıkıyor ortaya

   Sil
 8. Olmaz mı düğünde gelinle oynadığımdan bir haber ablası sanarak kızın çok tatlı demiştim :D
  D.S.K.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ablasına mı kızın dedin :D

   Sil
  2. Oynadığım kişiyi abla sanıyordum meğer gelinmiş abla sanarak geline dedim yazık oda "benim kızım yok ben gelinim" dedi :D

   D.S.K.

   Sil
  3. Ya ben şimdi anladım sanki dur anlatayım olayı biz düğüne gittik tavşanlıya salona gitmeden önce kız evine gittik orada İlknur adında bir kız çocuğu vardı ben onunla oynayıp vakit geçirdim o oynayıp vakit geçirdiğim kız gelin kızın yeğeniymiş işte düğünde ben ilknurun annesiyle oynadığımı zannederken meğer gelinle oynuyormuşum :)
   D.s.k.

   Sil
 9. Ben de imadan çok anlarım.cok ta ima ederim.oyle bariz patavatsızliklarim yoktur.fazla hassasiyetden sanırım.iyi niyetinden emin olduğum patavatsızliklara takilmam ama.guler geçerim.
  Sevgilerimle
  Asel

  YanıtlaSil
 10. En sondaki kayınpeder kısmına baya güldüm.�� Bende imadan falan hiç anlamam, annemler çok kızar ama napayım anlamıyorum işte dümdüz söyleyin ��

  YanıtlaSil
 11. Bende patavatsızlık konusunda nirvanada yaşayanlardanım. Ortamda kezban diye bir arkadaş varken, fotoğraf çekildik ve ben kendime aa kezban gibi çıkmışım dedim, kızın bakışları hala aklımda. gerçi ona benzediğimi düşündü ama neyse :) bir arkadaşın memleketi (şehir ismi vermeyim ) hakkında, oranın insanı aşırı tutumlu oluyor para harcama korkarlar falan dedim sonradan aklıma geldi ama iyi bişey yani tutumlu olmak falan diye çevirmeye çalıştım. patavatsız olmak kötü bişey değil bence, etrafınızda patavatsız insan varsa size imada bulunmayan alttan alta laf sokma düşüncesi olmayan insanlardır ve kesinlikle siz laf soksanızda anlamayabilirler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :D Hayat bana güzel diyorsun :D

   Sil
  2. ahahah bunla ilgili bir anım var ya dur aklıma geldi anlatayım üni de devlet yurdunda kalıyorum bi arkadaşımız var izmirde denize gitti neyse akşam geldi bizde soruyoruz nasıl güzelmiydi falan diye buda ortamı beğenmemiş onu anlatacak anlatacak memleket üzerinden bir yorum yaptı bende duyar kasacam ya kızı uyarıyım diye gayri ihtiyari ya ne yapıyorsun kızım deyip o memleketli olan arkadaşın ismini söyledim ve oda odada nasıl ama :)) kaş yapayım derken göz çıkardım .

   Sil
 12. Merhaba Nabrut hanım 👋🏻,
  Patavatsız biri değilim, o yüzden yazarınız Özlem hanımı ve yorumlarda patavatsız olduğunu yazan kişileri pek anlayamayacağım. Küçük gaflar yapılabilir ama “Gırtlak dokuz boğum sekizini yut birini söyle.” deyiş var. Kişilerin dikkat ederek konuşması gerektiğini düşünüyorum. Herkes her zaman anlayışlı kişilerle karşılaşmıyor, hele de herkesin somurtup durduğu, öfkeli olduğu ve kimsenin mutlu olmadığı bu günlerde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabii burada iyi niyet önemli. Karşınızdakinin iyi niyetinden emin olursanız mesele değil ama aksi halde, kötü niyetle olursa zaten gaf değil de laf sokmak gibi bir şey olur sanırım :/

   Sil
 13. Merhabalar benim de vahim bir patavatsızlık anım var. Kadınların birbirini tanıdığı ama eşlerini ilk defa gördüğü, tanımadığı bir oturmada kalabalıktan dolayı ayrı oturuyoruz, (olay biraz karışık anlaşılması için hayali isim vereceğim :)) Meltem erkeklerin kapısı önünde merakla Serpil in eşini görmeye çalışıyor ve yanında duran Fatma ya “ay şu sarışın mı? Serpil in eşi çok çirkin hiç yakışmamışlar” demiş. Bu arada Serpil in eşi esmer :) . Fatma da “ o sarışın benim eşim” demiş. Meltem bana gelip olayı anlattı benden teselli bekliyordu “ben bir patavatsızlık yaptım sorma çok utanıyorum” dedi anlattı bende valla kötü yapmışsın utanabilirsin utanılmayacak gibi değil ne deyim dedim. Allah dilimize hâkimiyet gücü versin. Bende çok konuşurum, hesapsız plansız konuşurum. Sonra kendimle baş başa kalınca neden böyle dedim yanlış anlaşıldım mı, daha dikkatli olmalıyım, yarın telafi edeyim derim streslenirim. Kendime kızarım hatta bazen sesli söylenirim kendime :) kızım beni duyar güler o da alıştı. İyi günler......

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meltem ortalığı epey karıştırmış hakikaten :D Geçmiş olsun :D
   karşındaki insanlar iyi niyetini biliyorsa artık, sorun yok da. aksi halde büyük sıkıntı işte :D

   Sil
 14. Ne kadar patavatsızım bilmem ama saf olduğumu, bazen elli tane de ima yapılsa anlayamadığımı bilirim, özellikle evvelden tecrübe etmediğim konularda. Tecrübe ettiklerimi de düşe kalka halletmeye çalışıyoruz ama keşke (en azından hassas bir konu değilse) direkt söylense akıldakiler. Mesela gün sonunda “Hiç de demiyor ki kalkayım şu işi yapayım” diye bendenize sitem etmek yerine “Yavrum şu şu işi” yap deseniz sevgili validem? Vallahi daha kolay. 😁
  Yorumları okuduktan sonra aklıma gelen bir anımı da yazayım şuraya:
  İkinci kez teyze olmuş, henüz hastanede kardeşi yanında bulunan ve sevincini telefondan paylaştığımız kuzenime validem Allah daha nicelerini göstersin dediğinde “Bence artık kendisini düşünmeye başlasın” demiştim de annem “N’apıyon hacı” bakışlarıyla bakarken kuzenim bir süre ne diyeceğini bilemeyip susmuştu da sonra valideyle birlik olup bizden geçti o kendi derdine düşsün diye topu bana atmıştı. 😅
  Bir anım daha aklıma geldi, onu da yazayım da gideyim. 😁 Akşam yemeğine gelen misafirler sofradayken boşalan bir tabağı uzatan babam “Hadi kızım git de bir tabak yemek getir” deyince “Ama baba kalmadı ki” deyivermiştim. 😅 Ve yine bir “N’apıyon hacı?” bakışı. Yaş küçüktü falan kurtardık durumu ama hâlâ ve hâlâ bir sorun olsa benzer bir durumda “Bizim kız bile artık böyle davranmıyor misafirlere” diyor babam. Anlayacağınız gitti karizma. 😅
  Selametle. 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anılar şahane :D
   Yemek olayı iyiymiş yalnız: lönk diye yemek kalmadı ki lafın üzerine babanın yüzünün aldığı şekli tahmin edebiliyorum ahaha :D
   Geçmiş olsun ^^

   Sil