Ankara daha çok Kırıkkale, Çorum, Çankırı gibi etrafındaki illerden göç alır ve bu memleketlerin insanlarını yakından tanıma fırsatı buluruz, normal olarak da yiyecek içecek de dahil olmak üzere birçok konuda kültürel etkileşim içine gireriz. Türkiye'nin hemen her yerinde durum aynıdır diye düşünüyorum. Büyükşehirler daha çok etrafındaki küçük şehirciklerden göç alıyor.

Konu Kıbrıs olunca da durum çok değişmiyor. Daha çok Hatay, Adana, Mersin'den göç almış, almaya da devam ediyor. Hatta Hatay'dan o kadar çok göç alıyor ki, içli köfte, kebap, humus Kıbrıs'ın geleneksel yemekleri haline gelmiş.

Özellikle ev ziyaretlerine gittiğimizde bu bahsettiğim şehirlerin yerel tatlarını da keşfetme imkanı buluyoruz, bolca. Bunlardan birisi de bu yörelerde kış aylarında bolca tüketilen, lohusa şerbeti diye de bilinen bir kış içeceği: Kaynar.

Kaynarın içeriğinde karanfil, tarçın, yeni bahar, havlıcan ve zencefil ve lahusa şekeri gibi baharatlar bulunuyor. Kaynattıktan sonra servis ederken üzerine ince çekilmiş ceviz dökülüyor. Tatlımsı bir çay ve kışın alternatif olarak tüketmeye bayılıyorum.


Çayı ilk kez tattığımda Instagram'da paylaşmıştım.

O yörelerde çoğunlukla aktarlar bu karışımı kendileri yapıyormuş. Buralarda yani Ankara'da bulamadım. İnternet üzerinden de sadece Ziya Dede Kaynar Çayı markasını bulabildim. Denemek üzere n11'den sipariş verdim.
Ama içtiğim orijinal kaynar ile hiç alakası yoktu, maalesef. Bitki çayı tadında, zencefili çok ağır basan ve boğazı yakan bir tadı var. Hasta olduğum zamanlarda takviye olarak içebilirim ama kaynar gibi keyif veren bir çay değil.

Kaynar aramalarım ise devam etmekte. Tavsiye edebileceğiniz bir marka varsa şahane olur.

Kanalıma abone olmayı ve eğer yeni aldığım kahve makinesinden bahsetmemi istiyorsanız yorum bırakmayı unutmayın, yani yerseniz. Çünkü Youtube algroritmasında bir videoya ne kadar çok yorum bırakılırsa o video kadar çok ön plana çıkarılıp öneriliyor.

Kamu spotunu da eklediğime göre gidip yeni kahve makinemin tadını çıkarayım. 😜

İçeceklerle ilgili diğer yazılarım;

Evde Chai Thai Latte Yapımı
Dibek Kahvesi Önerisi
Maden Sulu Türk Kahvesi Yapımı