Dibek Kahvesi Nedir?

Konumuz dibek kahvesinin ne olduğu değil, nereden çıktı bu başlık sorusunun cevabını yazının ikinci kısmında öğreneceksiniz.

Dibek kahvesi denilmesinin sebebi dibek denilen, tahılların da öğütüldüğü havana benzer büyük taşlar içinde yine taş ile öğütülmesinden kaynaklanıyor. Yoksa kahve çekirdeği olarak yine Türk Kahvesi yapımında kullanılan Brezilya menşeili Arabica kahve kullanılıyor. 

Peki, dibek kahvesinin Türk Kahvesinden ne farkı var?

  • Dibek kahvesi Türk Kahvesine göre daha iri çekilmiş oluyor.
  • Dibek kahvesinin içine yöreden yöreye değişen yardımcı tatlar ekleniyor. Bazı yöreler, süt ya da süt tozu, bazıları kakao, keçiboynuzu ve bunların yanı sıra Hindistan cevizi yağı, kakule, mercan kökü gibi tatlar ekliyorlar.
  • Yine bazı yörelerde fincanı direk ateşe koyarak karışımı fincan içinde yapmak suretiyle pişiriliyor.
  • Yani her dibek kahvesinin tadı aynı değil.Kafanızı yeterince ütülediğime göre ana konumuza gelebilirim. Bim ve A 101’lerde dibek kahvesi satılıyor. Bu kahve yukarıda bahsettiğim gibi iri çekilmiş ve karışımında süt tozu, bitkisel yağ (krema gibi düşünün), Hindistan cevizi yağı var. Aynı Türk Kahvesi gibi pişirilen bu içecek enfes!


Bu A-101'de satılan marka.

Kahve sevmeyen annem bile koca bir kupaya hayır demiyor. Lezzeti 
3’ü bir arada ile Türk kahvesi arasında ve çok yumuşak bir içimi var. Kış yavaştan yavaştan gelip içecek sıcak bir şeyler arıyorsanız bu ürünü mutlaka deneyin.

Bu kahveyi birçok kişi Türk kahvesi sanıp es geçiyor, siz de onlardan biriyseniz çok uygun fiyatı olan bu kahveyi sepetinize atın, içerken bana da Snap atın, Instgram’da etiketleyin, falan. :)

Afiyet olsun!

Not: Şurada da evde Chai Thai Latte yapımını anlatmıştım, markete gitmişken ona da bir bakarsınız belki…