Gül suyunun faydaları üzerine sayfalar dolusu şeyler yazılabilir.

Cildin Ph dengesini korur,
Sivilceleri kurutur.
Kızarıklıkları giderir.
Cildi canlandırır.
Cildin esnekliğini korur. 
Antioksidan özelliği vardır.

ve daha neler neler...

Zaten gülün kozmetik ve parfüm sanayisinin ham maddesi olduğunu biliyoruz.

Peygamber Efendimiz ile alakasına değinmeme hiç gerek yok sanırım.

Uzun zamandır Beyond'un hyalüronik asitli gül suyunu tonik olarak kullanıyordum ve çok da memnundum. Sonra geçenlerde size bahsettiğim üzere Isparta'ya gittiğimde Rossence'in gül suyunu alıp artık saf bir gül suyunu hayatıma dahil etmeye karar verdim.

Hem ülkemizde böyle bir güzellik varken, elimizin altındayken neden bulgar gülleri ile yapılan bir ürün kullanıyorum diye düşündüm hem de Peygamber Efendimizi anarak sürersem bana geri dönüşünün daha etkili olacağını düşündüm. Biraz kurnazlık ettim, ama dini açıdan böyle kurnazlıklara cevaz vardı, değil mi?

Gül suyu ile ilgili kendi tecrübelerimden bahsedecek olursam;

Tonik olarak yani essence ya da nemlendiricinin altına uyguluyorum. Ama gün içinde de abdestlerden sonra elime döküp yüzüme yedirdiğim oluyor. Gül suyu cildi kurutuyor mu derseniz karma bir cilt yapım olduğu halde gerginleştiriyor. Mesela Beyond'un gül suyu içerisinde  hyalüronik asitin bu sebeple konulduğunu tahmin ediyorum, onda böyle bir sorun olmuyordu hatta ekstradan nemlendiriyordu.

Gül suyunun kokusu rahatsız ediyor mu derseniz, açtıktan sonra buzdolabında muhafaza etmezseniz biraz ekşiyor ve kokusu değişiyor. Ama ben çocukken babamın Ispartalı arkadaşı hasat mevsiminde bize çuval çuval tomurcuk gül gönderirirdi. Salona serip kuruturduk, birazıyla reçel yapardık ve ev haftalarca ekşi gül kokardı. Çünkü bize ulaşana kadar çuval içinde o güller hafif ekşir, yanardı. Bu açıdan bana yabancı bir koku değil, seviyorum. Ama bazılarını rahatsız edebiliyor.

Gözle görülür inanılmaz bir fayda elde ettin mi? Hayır. Ama öyle bir beklentim yoktu, dediğim gibi benim amacım Peygamber Efendimizi anarak uzun vadede hem dünyaya hem ahirete uzun vadede yatırım yapmaktı. 

Benim bu noktada tek tereddüdüm kullandığım gül suyu markası. En iyi gül suyu markası hangisi, en doğal gül suyu hangisi ya da en organik gül suyu hangisi bu soruların cevabını henüz bulamadım.

Kesinlikle yerli bir marka kullanmak istiyorum, Rossence'de yerli bir marka ve %100 organik olduğu iddiasında. Ama bazı organik olduğunu iddia eden markalar da bu markanın iki üç katı fiyatlara satılıyor. Peki aralarındaki fark ne? 

Bu konuda beni aydınlatabilecek olan birileri çıkarsa çok sevineceğim. Ya da belki marka tavsiyesi olan vardır, kim bilir...

Verilen bağlantılar: