Reply 94 faciasından sonra Reply 1988'e ön yargılıydım ve çeviri bitmeden, yorumları okumadan izlemek istemiyordum. Bu yüzden çevirinin bitmesini bekleyip öyle başladım.Dizinin konusu ve oyuncuları hakkındaki bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

Dizi hakkında söyleyeceklerim;

  • Dizi hakkında söyleyecek çok fazla şeyim var o yüzden nereden başlayacağımı bilemiyorum.
  • Baştan şunu söyleyim ki, romantik komedi arayışındaki biriyseniz sizi tatmin eden bir dizi değil. Bu dizi bambaşka bir kulvarda. 
  • Türü için sıcacık bir aile dizisi ama geri planda sizi izlemeniz için teşvik eden bir romantizm var. Bu da "kocanın kim olacak?" sorusu. 
  • Evet bu dizide de Reply 97 ve Reply 94'de olduğu gibi "Koca kim olacak" sorusunun cevabı ve heyecanı üzerine kurulu bir senaryo vardı. Eğer izleyecekseniz tüm spolardan kendinizi uzak tutun diyeceğim ama etrafta düşüncesiz IQ'su düşük çok fazla kişi var. Muhtemelen çoktan spoiler yemişsinizdir.
  • Sıcak, eğlenceli ve özellikle son bölümlere doğru çok romantikti. 
  • Aslında bu kadar erken tarihli dönem dizilerine karşı ön yargılarım vardı. Tee 1980'li yılları izlemek pek de cazip gelmiyordu ama ön yargılarımda haksızmışım.
  • Muhtemelen duymuşsunuzdur ki dizinin sonu ile alakalı biraz sıkıntılar var, spoiler olması açısından yazmıyorum ama benimde çok kızdığım bir son olmasına rağmen diziyi iyi ki izlemişim diyorum.
  • Diziyi izleyip izlememe noktasında hala kararsızsanız dün yazdığım şu yazı bir çok kimsenin son kararını vermesini sağladı. Okursanız size de fikir verebilir.

Yasal uyarı: Burada birazcık spoiler vereceğim sadece zaten sonu hakkında spoiler yiyenler isterlerse okuyabilirler. Ama bence okumayın.


Dizinin replikler kısmına geçmeden hepimizin tepesini attıran sonu hakkında söyleyeceklerim;

* Bir kere kızın günümüzdeki hali, çizgi roman seviyor ve hala okuyor diye kocasını azarlıyordu. E çizgi roman seven Jung Hwan değil miydi?
* Sonra kocam röportaj sevmez dedi, koca kişisi hayır çok severim dedi. Bizi yine kandırdılar.
* Ama Jung Hwan kızın ilk aşkının Soo Woo olduğunu biliyordu, günümüzdeki koca bunu bilmediğini söyledi, ben unutmuş gibi yapmıştır diyerek kendimi avutmuştum ama öyle olmadı maalesef.
* En sinir olduğum şey Jung Hwan hoşlandığını itiraf edip yüzüğü verdikten sonra ne oldu, göstermediler ya! Delirdim. Öylesine havada kalmıştı ki. Sağdan sağdan gelenler git senarist katili ol, deyip durdu.
*Jung Hwan itiraf etmek için gerçekten de geç kaldı, Teak'e duyduğu minnet yüzünden susarak bu sonu hak etti ama ama aması var.
* Kız Jung Hwan'a yanaşıp duruyordu, (aşağıdaki repliklerde de göstereceğim) sonra ne ara Teak'e aşık oldu, o aşık olduğu aralığı bize de gösterselerdi iyi olurdu.
* Sonu açısından aynı Reply 94'e benzemişti. İstediğimiz kişi üzerine büyük oynanıp diğeri koca oldu. Ve aynı onun gibi hayal kırıklığı yaşattı. Halbuki bu açıdan Reply 97'de çok tatmin edici bir son olmuştu.
* Bu olumsuzluklara rağmen son iki bölümde kızımız ile Teak arasında yaşananların çocukluğa dayandırılması onun koca olmasını daha kabul edilebilir ve sevimli kıldı.
* Lakin yine de sonunda hiç değilse Jung Hwan'a bir sevgili falan koysalardı, içim rahat ederdi, daha mutlu olurdum. Haha!
* Sonuç olarak artık bir çoğunuz gibi bende Jung Hwan yani Ryoo Joon Yeol hayranıyım, Ve yeni dizilerini merakla bekliyorum.

Yasal Uyarı 2: Buradan sonrası yüksek dozda spoiler içerir.

Kocanın kim olduğunu saklamak zorunda oldukları için arka planda da dizinin lokomotifi olan bir aşk hikayesi olması gerektiğinden bizi Bo Ra çilesi ile başbaşa bırakmışlar.Gerçi ben Sun Woo'yu aradan eleyip koca olma ihtimalini aradan kaldırdıkları için bir bakıma mutlu da oldum ama o abla var ya, ne uyuzdu Yarabbi!Onlara romantik sahneler falan yazmışlar. Sizi bilmiyorum ama bana itici bile geldi. Üzerlerine yazılan senaryo güzeldi. Diğer iki seriye nazaran buradan abla ile arkadaş arasında bir aşk hikayesi kondurma fikri de hoştu ama iki oyuncunun kimyasını sevmedim.Önce Jung Hwan'dan mı başlasam diye düşünürken evet daha fazla bekletmeden onun hakkında konuşmaya başlayacağım.Son zamanlarda cool aşık olarak en beğendiğim karakterlerden biriydi.


En sevdiğim sahnelerden biriydi. O randevuya gitme!


Benimle konsere gel! Pembe gömlekler al. E sonra ne olsun! Git öbürüyle evlen. :)Kızın bu duygularına ne oldu da birden dönüp Taek ile evlendi lütfen biri bana anlatsın ya! Ay çok sinir oldum, senarist yerine kızı öldürüp Jung Hwan ile ben mi evlensem :)Şimdi dizisinin kültü o efsane itiraf sahnesine geliyorum. Ama yavaş yavaş...
Son anda konserde yalnız kalan kızımıza yetişemeyen Jung Hwan bizi göz yaşları içinde bıraktı.Sonra kadere suç bulmaktan vazgeçip öz eleştiri yaptı.Ve itiraf sahnesi...
Tekrar tekrar izlenesi. 


r1 paylaşan: tejupilo

Hele itiraf sahnesinden sonra bir de yaptığı şeylerin arka planını gösteriyorlar ya. kalpler....

r2 paylaşan: tejupilo

Replik olarak da eklemek istedim.
Son vazgeçiş sahnesinde ise "bütün kızlar toplaştık, toplaştık, ağlaştık" moduna girdik. :)Artık Taek efendiye geleyim.
Yukarıda da bahsettiğim gibi aşklarının çocukluğa dayandırılması benim açımdan daha kabul edilebilir ve dizinin sonu hakkındaki olumsuz görüşlerimi daha yumuşatır nitelikteydi.Bu saf Taek'in günümüzdeki adam ile tutarsızlıklarını babası ile evlenen Sun Woo'nun annesi şöyle açıkladı: Oppa da gençken Taek gibiydi, sonra ayı oldu" dedi. Ama benim açımdan tatmin edici bir bağlayış değildi.Taek'in şansı ilk itiraf eden olmasıydı. Ah canım Jung Hwan'cığım.Hafif de salaktı ya!Dizi dolu doluydu. Yan karakterleri de zevkle izledim.
Mesela Jung Hwan'ın ailesi favorimdi. Zengin olma hikayeleri çok dokunaklıydı. Milli piyango hikayesi, eskiden o küçük evde fakirlik içinde yaşıyor olmaları çok güzel ayrıntılardı.Jung Hwan'ın abisi Jung Bong da çok sevdiğim ilginç karakterler arasındaydı. 
Ona sevgili yapmaları ise ayrı bir hoştu. Bir şemsiye aşkı daha böyle başladı.Secret Garden'a gönderme yapmak ihmal edilmedi.Dizinin sonunda da öğrendik ki evlenmişler. Çok sevdiğim bir çiftti.Etkilendiğim repliklerden bir tanesiydi.Etkilendiğim, videoyu durdurup nefes aldığım sahnelerden bir diğer sahneydi. Abisi ameliyettan uyanır uyanmaz Jung Hwan'ı soruyordu.Dizi çok sıcak ve gerçekçiydi derken mesela şu tespiti örnek verebilirim. Replik tüm ortancalara gelsin.Bu repliğin öncesinde Teak'in babasının röportajı vardı, hatırladınız mı? Tüylerimin diken diken olduğu bir sahneydi.Kızın babası ve annesi 3 seridir esas kızın anne ve babası oluyor biliyorsunuz. Pek sevmiyorum ben bu adamı.
Bitene kadar bitmez repliği hakkındaki detayları şurada yazmıştım ki bu dizide de karşımıza çıktı.Son olarak ise dikkatlerimden kaçmayan saçma bir detayı da paylaşayım. 
Dizinin sonunda sürekli yıl atan sahnede arkadaki tuvalet kağıdı rulosu güya yıllar geçmesine rağmen aynı boyutta kalmıştı. Ne saçmayım ben, nelere dikkat kesiliyorum ya! :)

Ve;
replik olarak alamadığım ama diziden bahsetmek istediğim kısımlar var.
Küçük kızın dilediğini gerçekleştirmek için kardan adam yaptıkları sahne ve
Duk Seon'un benim kardeşimi nasıl ağlatırsın diye kızlarla saç baş kavga ettiği sahneye bayıldım.
Genel olarak Taek'e özel muamale yapmaları, özellikle Dong Ryun evden kaçtığında araba ile onu almaya giderken Bo Ra'ya karşı onu korudukları sahneye bayıldım.
Duk Seon Japonya'ya Taek'e bakmak için gittiğinde biz amma gamsız kızmış hep kendi boğazını düşünüyor derken bizi ters köşe yapmaları güzeldi. 
Duk Seon'un ayağım burkuldu numarası yapması komikti. (Arkadan meee sesleri geliyor mu kulağınıza? :)
Ve en önemlisi diğer serilerin aksine farkındaysanız günümüzde tüm arkadaşlar bir araya gelmedi. Reply 97 ve 94'de de günümüzdeki tüm arkadaşlar toplanmıştı. Ama bunda Sun Woo bile ablası ile evli olduğu halde sadece sesi duyuldu. Ve de diğerleri ile artık görüşmüyorlarmış gibi bir imaj verildi. Bu da benim açımdan dizi hakkında bir eksi puan daha oluşturuyor.

Reply 1988'i de izleyerek tüm seriyi tamamlamış oldum.
Benim favorim Reply 97.

Şimdi söz sizin. İzleyenler yorum kısmında senariste yağıp gürleyebilir. Atış serbest millet! :)


Serinin diğer dizileri hakkındaki yorumlarım için;
Reply 97,
Reply 94'e bakabilirsiniz.

Not: Çevirmeni Laktikasit'e kocaman teşekkürler. Elleri dert görmesin.