Daha önce başımdan geçen görücü usulü bir buluşmadan bahsetmiş, bu tarz şeylerden bahsetmeyi sevmediğimi söylemiş ve hatta bu yazılar bir müddet sonra kendini imha edecektir demiştim. 

Lakin bir seri halinde paylaştığım bu yazılar üzerine çok fazla yorum ve mail aldım. Mail ve yorumların içeriği aşağı yukarı şöyleydi; “kendimi tek sanıyor yalnız hissediyordum, benim gibi düşünen, bunları yaşayan bir tek benim sanıyordum, senin bu satırlarını okumak bana çok iyi geldi”

İşte bu içerikteki yorum ve mailler üzerine yazıları kaldırmamaya karar verdim.

Ara verdiğim şu uzun müddette başıma gelen yeni ve yeniden evlenememe hadisesini de size ayrıntıları ile yazacaktım ama bu sefer görüştüğüm kişi hakkında yazacaklarım onu rencide etmeye çok müsait şeyler. O yüzden nasıl ayıklasam, damıtsam diye düşünerek bu satırları yazıyorum.

Sorun sadece elektrik alalamam olmadığı, yine ailemi nasıl ikna edeceğim diye kıvranmadığım için mutlu olmakla birlikte böyle arıza erkeklerin varlığını öğrenerek biraz ürktüğümü de söylemeliyim.

Mesela;

Yaşı ilerlediği için dört bir yanını evlilik korkusu saran bu abimiz konuşma esnasında İzmir’deki (İzmir’de çalışıyor) evli çiftlerin boşanma oranının çok yükseldiğini 2016’da binde 2,77 olduğu söyledi. Boşanma oranının çetelesini tutuyor, gerisini siz düşünün.

Yine gayet dürüst olan abimiz –beni de hep dürüstler buluyor, ama hani her doğru da her yerde söylenmez kuralını bilmeyen dürüstler- mühendis olduğu için, her mühendis gibi asosyal olduğunu, iş kolik olduğunu, geç saatlere kadar çalıştığını itiraf etti. Asosyalim deyince ben de o zaman dans diye içimden halaya durdum tabii.

Şartlar sizi asosyal olmaya iterse siz de zaten bundan rahatsızsınızdır ve bu noktada sorun çözülebilir. Ama asosyal olup bundan mutlu, evden işe işten eve hayatından gayet memnun ise kanına işleyen bu hastalığı ben tedavi edemem. Bu yüzden zaten ben bunu duyunca adios abi diyerek masadan uzaklaşmak istedim. Orada kayış kopsa da daha neler duyup neler öğreneceğim diyerek konuşmaya devam ettim.

Günün en komik anını sorarsanız eşinizin çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz; diye sorduğum sorunun cevabını dolar çok yükseldi, kriz kapıda'ya bağlaması idi. Zaten biz de doların hali ne olacak konulu bir toplantı yapmak üzerine buluşmuştuk ama değil mi? :D

Mesela bunu Dürr-ü Yekta’ya anlattığımda çok heyecanlanmış, ne konuşacağını şaşırmış adam, gibi bir tepki verse de ben heyecana değil asosyal bir iş kolik olmasına bağlıyorum. 

Daha yazacağım çok şey var, bazısına güler, bazısına ağlarsınız ama ben yazarsam kınamış olurum, siz okurken kınarsınız.

Sonra ne olur?

Kınadığımız başına gelir. Allah düşmanımın başına vermesin diye düşündüğüm için de bu beyefendi hakkında daha fazla konuşmak istemiyorum. 

Ha, düşmanımın başına vermesin dedim ama annem insanları geri çevirdiğimizde o kadar mahcup oluyor ki benden çok karşı taraf için “Allah bizden daha iyilerle karşılaştırsın sizi” diye dua ediyor. Sonunda ise bana değen kişi 3 aya kalmadan gerçekten evleniyor. –Bunu defalarca yaşadım- Ah anne az bana da dua et. Hahah!

Bir de bu görüşme üzerine eve gelince annemle babamdan yediğim azar ve asosyallik hakkında annemin yaptığı yorumlar var ki, evlere şenlik bu konuyu yarın yazmak üzere burada kesiyorum.