Senelerdir yaşlanma korkumdan bahsede bahsede sonunda yaşlandım sevgili okur!

20’li yaşlarıma daha yeni başlamışken açtığımın bloğumda ta eski yazılara giderseniz görürsünüz ki; hep yaşlandığımdan ve yaşlanma korkumdan dem vurmuş, ahlayıp vah etmişimdir. Ölümü hatırlatması için beyaz saçlara ihtiyacımın olmaması da sanırım kadın olmamdan kaynaklanıyor.* 

*Yazar burada Hazret-i Ömer’in şu kıssasına gönderme yapmaktadır.
Hz. Ömer’in halifeliği dönemidir. Hz. Ömer bir adamı görevlendirir der ki; ben her evimden çıktığımda bana gelip de ki; "Ölüm var, Ömer ölüm”. Adam peki, der. Günler geçer adam sürekli gidip gelir, görevini ifa eder. Bir gün Hz. Ömer aynaya bakar ve görür ki saçında bir tel beyaz saç var. Ertesi gün adam gelir der ki; Ölüm var, Ömer ölüm! Bunun üzerine Hz. Ömer; “Yeter gelmene gerek yok, artık saçlarımda ki beyaz saçlar bana ölümü hatırlatıyor, görevin sona ermiştir".

Minyonluğumun verdiği avantajı kullanıp yaşımı pek belli etmesem de yani kaporta sağlam olsa da içten içe artık ben de çürümeye başladım. Ve maalesef ki yaşlılığın kendini gösterdiği en acımasız yer cildim! 

Geçenlerde okumuşsunuzdur Burcu Esmersoy bir açıklama yaptı;
Yüzüm kırışmasın diye sırt üstü uyuyorum.

Haydaaa dedim!

Çok mantıklı, o 40’dan sonra başlamış ben erken başlar, mumya gibi ellerimi öne kavuşturup sırt üstü uyumaya çalışırsam –çalışırsam diyorum çünkü sağ tarafıma dönüp cenin pozisyonunu almadan hiç uyuyamam- erken önlem ile cildimin yaşlanmasını yavaşlatabilirim, dedim.


Çok iyi bir kırışıklık karşıtı krem bulmuş gibi bu fikre bayıldım. 

Ama sonra düşündüm;

Sağ tarafımız üzerine yatmak sünnet, yüz üstü yatmak hakkında en sahih kaynaklardan olan Tirmizi’de şöyle buyurulmaktadır; 

Peygamber Efendimiz, mescitte bu şekilde yatan birisini uyandırmış ve şöyle buyurmuştu;


"Bu şekilde yatmak Allah'ın sevmediği bir yatış şeklidir."
(Ebû Dâvud, Edeb, 95; Tirmizî, Edeb 21)

Yüz üstü yatmak sünnete ters olduğu gibi kırışmayım diye sırt üstü yatma zihniyetine de ters.

Kırışmayım diye sünnet olan sağ tarafı üzerine yatmayı terk edersem gerçekten kırışabilirim diye düşünerek sünneti ifa etmeye devam edecek sağım üzerine yatacak ve bu sünnete riayet etmenin ecri olarak da yaşlanmamayı ümit edeceğim.

E ne diyeyim Allah kabul etsin.