3 defa Roaccutane tedavisi gördüm. 
Acnelyse'siden tutun, Benzamycin, Isotrexin ve daha aklınıza ne gelirse piyasada bilinen tüm sivilce kremlerini kullandım.

Bu tedavilerin hepsi dönemsel işe yarıyordu ve ben yine sivilcelerle savaş haline giriyordum.

Hormonal sivilce mi acaba diye düşündüm, değildi.
Mantar sivilcesi mi diye araştırdım, değildi.
Yaşlanmayı reddeden beynimin ergenlik iddiasında bulunması ihtimal dahilinde sayılmazdı herhalde.

Yüzümü sabah akşam temizliyordum, kurutucu maskeler yapıyordum, anti-bakteriyel ürünler kullanıyordum, neden hala sivilcem çıkıyordu?Hikaye tanıdık geldiyse buradan sonrasına dikkat kesilin.

Sebebi bulmuştum, cilt bariyerimi mahvetmiştim, tam anlamıyla olan buydu.

Nasıl mı?

Şöyle ki;

Sivilcelerim çıkıyor, yağlı bir cildim var diye ph değeri çok yüksek, sert kimyasallar içeren yüz temizleyiciler kullandım, bunu çok sonradan fark ettim tabii. 

Sanki yüzümü ne kadar derinlemesine temizlersem sivilcelerime o nispette engel olacaktım. Tabiri caizse haşur, huşur yüzümü yıkıyordum. Ama bunu yaparken cildimi koruyan, koruyucu güç oluşturan tabakayı ve yağları da yüzümden uzaklaştırarak cildimi tamamen savunmasız bıraktığımı bilmiyordum. Savunmasız kalan cilt ise tüm bakterilere davetiye çıkarıyor yani akneye meyilli bir hale geliyormuş. 

Cildimin akneye meyilli olmasının sebebi zaten hassas bir yapısı olması, bu hassas cildi 3 kez Reaccutane kullanarak sersemletmişim ve üstüne üstlük bu ağır cilt temizleyicileri ile cilt bariyerini bozmuşum.

Bunu anlamam, bu kafaya gelmem çok uzun sürdü elbette. Anladıktan sonra da zararın neresinden dönersen kardır mantığı ile cilt bariyerinin onarılması üzerine birçok yazı okudum ve böylece 3 adımda sivilcelerle savaşı, sonunda, kazandım. 

Şu uyguladığım 3 adım Roaccutane'dan daha etkili oldu.

1. Adım
Öncelikle aktif sivilcelerimi söndürmek için düzenli olarak Oximin Jel kullandım. Her akşam bıkmadan, usanmadan, ilk 1 ay hiç etki etmediği halde... Çünkü sivilce kremlerinin uzun vadede cevap veren ilaçlar olduğunu tecrübelerimden dolayı biliyordum. Aktif sivilcelerimi bu adım ile söndürürken diğer iki adımla da cilt bariyerimi onarma yoluna gittim.

2. Adım
Ph değeri 5.5'ten yüksek olmayan, hassas ciltler için özel olarak üretilen cilt temizleyiciler kullandım. Bu tür temizleyiciler çok yumuşak yapıda ve az köpürüyor.  
Ben bu süreçte Cosrx'in Cosrx - Low Ph Good Morning Gel Cleanser yıkama jelini tercih ettim.

3. Adım 
Propolis içeren bir serum kullandım. Propolis nedir, derseniz; propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir madde. Yüksek oranda antioksidan içeren bu doğal maddenin cilt bariyerini güçlendiren ve sivilcelerle savaşan mükemmel bir içerik olduğu söyleniyor ve sivilce tedavisinde yardımcı olarak öneriliyor.

By Wistrend Polyphenol in Propolis 15% Ampul'ünü satın aldım.
Ben korendy sitesi üzerinden satın aldım. En uygun orada buldum.Ve bu üç aşamayı hiç aksatmadan uyguluyorum. Tabii bunlara ek olarak tonik, essence ve hassas ciltler için üretilen bir nemlendirici kullanıyorum. Akşamları ise size şurada bahsettiğim Ginseng özlü mükemmel serumu da aksatmıyorum.

Bu 3 aşama sonunda kendimi sivilcenin Einstein'ı olarak kabul ediyorum, öyle bir keşfetme heyecanı. Bunca yıldır yaptığım hatalar sonucunda geç de olsa doğru sonuca ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Polikistik over gibi hormonal bir sorununuz da yoksa ve sürekli tekrar eden kronikleşmiş bir sivilce probleminiz varsa, bir de cilt bariyerinizi güçlendirmek adına bu adımları deneyin, muhtemelen mutlu sona erişeceksiniz.


Not: Şu an sivilce sorunum sadece regli zamanlarında tek tük baş gösteriyor. Bu sebeple 1. adımı sadece lokal olarak sivilce üzerine uyguluyorum.