Sünnet düğünleri ve asker uğurlamaları (arkadaşlarımın çocukları) aşamasına geçtiğim için uzun zamandır konvoyuna katılmak zorunda olduğum bir düğünde bulunmuyordum, tamam, asker biraz abartı oldu, sünnet düğünleri yakındır ama. Hahah!

Sahalarda olmadığım süre zarfında yeni bir adet oluşmuş, kızı almak için kuaför öncesi bir düt düt, bip bip töreni yapılıyormuş. Belki benim gibi bilmeyenler vardır diye detaylara gireceğim.

Efendim, düğünümüz akşam 7'de. Ama biz kızımızı 12'de almaya gittik. Bip bip bip, düüt düütt yaparak...

Gerçi konvoy ekibi yakın akrabagillerimiz babam da dahil olmak üzere pek bir kibar olduğu için, insanları çok rahatsız etmeyelim diye minumum seviyede korna kullandılar. Abartıyı, goygoy, höyhöy, löylöyü seven erkekler yok bizde. Şöyle bir arabanın önünü kesin, ışıklarda lingo şişeler yapın, yok! Hepsi aşırı cool. 

Akşam 7'de başlayacak düğün için kızımızı 12'de alma sebebimiz, makyajının akmasını önlemek içinmiş. Yeni çıkan adet gereği, kızımız evvela gelinlik değil, beyaz bir elbise giyiyor, makyajım bozulmasın diye göz yaşlarını içine akıtmak yerine hunharca ağlayabiliyormuş. Mantıklı ama meşakkatli. Gel, git. Bir daha gel. Yani meşakkati geline değil elbette, bize. Yakın akraba gelini hayırla yad etti bu durum karşısında. Aaaa en önemli kısmı unuttum. Yeni başlayan moda akımından birisi de başlık parasıymış, tamam, bunu ben uydurdum.

Nasıl mı?

Gelini almaya gittik, kapıda gelinin evli ablası var ve diyor ki şu kadar bin liradan aşağıya kapıyı açmam. (ne kadar olduğunu yazamıyorum ama liralarca binlerden bahsediyoruz, bildiğiniz başlık parası.)

Bu kapı açmama ritüelini evin küçüklerinden biri yapıp temsili olarak ona bir miktar harçlık verilmiyor muydu, ben sahalarda yokken neler kaçırmışım da haberim yokmuş.

Kapıda evli barklı bir hatunun durup da haraç keser gibi damattan para istemesi of! Bizim tarafta bu görgüsüzlüktür, büyük ayıptır. 

Kapıda evli barklı bir kadının durması ayıp, 
Haraç keser gibi şu kadardan aşağıya olmaz diye pazarlık yapması bir başka ayıp,
Kuzenimin babası zaten vefat etti ve kendi başına düğün yapmaya çalışıyor, karşı taraf bunu bile bile sınırı zorluyor bu başka ayıp,
İçeri girince kızımızın akrabalarının ablasına siz bu işi iyi ticarete döktünüz, iyi beceriyorsunuz gibi söylemeleri, gülüşmeleri daha da ayıptı... (kendi düğününde de böyle uçuk bir meblağa kapı açılmış)

Neresinden tutarsan elinde kalıyor.

Ve en önemli soru şu: 
Kızı alabilme yolunun açılmasına, bir insana, bir kadına değer biçmek mümkün mü? 

Bilemiyorum belki sizin adetlerinizde vardır bu ve normalleşmiştir de bizim bunu ayıp bulmamıza anlam veremeyeceksiniz, yorumlarınızı merakla bekliyorum.