Geçenlerde hem çocuklu hem de çocuksuz kadınlardan oluşan bir ortamda sohbet muhabbet ediyoruz.

Ortamda bulunan arkadaşlardan bir tanesinin iki tane çocuğu var. İlk çocuğu kız, ikinci çocuğu ise erkek. Çocuklarının arasında ise 2,5 yaş kadar fark var. 

O gün ilk çocuğunu büyütürken çok kuralcı ve katı olduğundan ama ikinci çocuğunda çok daha rahat bir anne olduğundan bahsetti. Ve sonra ilk çocuğunun yapmasına izin vermeyip ikinci çocuğuna verdiği konular hakkında kocasıyla konuştuklarında, kocasının onu ikinci çocuk erkek olduğu için ona iltimas geçmekle suçladığını söyleyip bize bu konudaki fikirlerimizi sordu.

Ortamda bulunan hanımlardan bazısı kocasının bu tespitini yerinde bulurken diğerleri eski kuralcı yapısı yumuşadığı için böyle olduğu yönünde görüşler ileri sürdüler.

Uzun konuşmalar sonucunda ise büyük çoğunluk bu olaydan bağımsız olarak erkek çocuğuna çoğunlukla pozitif ayrımcılık yapıldığı noktasında hemfikir oldu.

Konuya benim yorumum ise şöyle;

Kadınlar kendi hem cinsleri olan kız çocuklarına biraz daha otoriterler, hani kadın kadının kurdudur misal. Çünkü kadın kadının dilinden anlıyor ve nereye basarsa hangi ses çıkaracağını biliyor, piyona misal. Ama erkek cinsi kadın için daha derin sular, daha bilinmez bir alet, nereye basarsam hangi ses çıkar diye korkusundan daha ihtiyatlı davranıyor, diye düşünüyorum.


O masadaki sohbette de söyledim, şimdi de tekrar ediyorum.

Abim annemi on kez kırıp paramparça, darmaduman etse de annem abimden yardım almaksızın kendini yapıştırıp tekrar ona kollarını açar.

Ben annemi sadece bir kere kırsam, parçalamasam benim çabam olmadan kırıklarını yapıştırmadığı, yapıştırmak istemediği gibi beni peşinden süründürür.

Neden?

Ben halükarda annemin peşinden sürünmeye hazırım, annem o benim! Ama iş erkek çocuğuna geldiğinde onlar hemen ailesine sırt dönüp evliyse karısına, değilse dışarıya kendisini adamaya, ailesinden kopmaya hazır ve nazır. Erkek çocuğu kaybolmaya, tehlikeye atılmaya daha müsait bir yapıya sahipken kız çocuğu her zaman ailesinin kanatları altında kalmayı, güvenli suları seviyor. Kız çocuğunun evlenme arzusu altında da zaten bu neden yatmıyor mu, birinin güvenli sularında hakimiyet kurma. 

Yani ben genelleme yapıyorum, illaki kaideleri bozan, erkek ya da kız çocukları da vardır. Yine tüm bunların yanında kız çocuğunu eziklemek, tu kaka yapıp kenara atmak manası da çıkmasın. Bir kadın olarak hem de el bebek gül bebek büyütülmüş bir genç kız olarak böyle bir manayı kastetmem imkan dahilinde de değil.  Demek istediğim erkek çocuğunu büyütmek çok daha meşakkatli, onu elde avuçta tutmak hayli zor.

Olaya feminist yaklaşmayın, anne olarak düşünün. Ben anne olarak düşündüğümde bu noktada erkeğe pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini düşünüyorum. 

Siz ne düşünüyorsunuz?

Büyüyemeyen Kız Çocuğu Bildirdi