Bir mail aldım.
Çok zor bir soru geldi. Soru hem bana hem de size ama ben sizi dinledikten sonra bir yazı kaleme alacağım. Durumu nereden ele alacağımı bilemiyorum. Düşünmeye ihtiyacım var, sanırım.

Merakla yorumlarınızı bekliyor, sizi X Hanım ile baş başa bırakıyorum.


Nabrut merhabalar. Bu güzel, özenli blog ve emeklerin için hem teşekkür hem de tebrik etmek istiyorum öncelikle. Bir kaç senedir blogunu takip ediyorum ama yazmaya karar vermem Mehmet Bey’in mektuplarını gördükten sonra oldu diyebilirim. Bir beyefendinin gözünden işin diğer tarafını öğrenmek okumak gerçekten güzel bir deneyim oldu. Bende aslında biraz kendimden bahsederek hem sana hem de takipçilerine bir soru yöneltmek yöneltmek istiyorum.

Ben bu ay yirmi altı yaşına girmiş, öğretmenlik mesleğinin beşinci senesine başlamış muhafazakar bir ailenin ikinci kızıyım. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olduğum için insan psikolojisine zaten az çok aşinayım ama kendimi geliştirmek için yüksek lisansıma da devam ediyorum. Bir kaç sene ilgim olduğu için resim kurslarına gittim amatör olarak kendi kendime bir şeyler karalıyorum. Hiç alakam yok, çok iyi de anlayamıyorum ama fizik ve astronomiye inanılmaz bir ilgim var. Anlayacağınız kendimi geliştirmek için uğraşıp duruyorum. Fakat son zamanlarda etrafımdaki pek çok arkadaşımın evlendiğini, ailemin de sürekli bu konuyu gündeme getirdiğini söyleyebilirim. 

Ailemin muhafazakar olduğunu söylemiştim. Babam biz liseye başlarken ilerde eşinizle birlikte yürürken utanmadan başınız dik yürüyün demişti. Ablam ve bende bu konuda hep dikkatli olduk. Ben bu yaşıma kadar kimse ile yakın bir ilişki kurmadım, sevgili olmadım. Başlangıçta bu ailemin öğütleri içindi ama zamanla bende sağlıklı ilişkiler olmadığını gözlemlediğim için kendim bunu tercih etmedim. Üniversitede babam şakayla karışık okulu bitirin, aklı başında efendi biri olursa beğendiğiniz ben gider isterim demişti. :) Ben görücü usulü evliliği daha sağlıklı buluyorum çünkü ailelerin uyumunun evlilikte çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda ailesi kişinin güvencesidir bence. Birini tam anlamıyla görüşerek tanımam zor ama ailesini gözlemleyerek benim ailemde bir fikir sahibi olabilir, bu bana güven verir açıkçası. Bu yaşıma kadar da aileme iletilen taliplerden kriterlerimize göre hiç görüşme aşamasına geçmediklerim oldu, evlenme maksadı ile yalnızca bir kişi ile iki günlüğüne görüştüm kendisi yurt dışında olduğu için telefon üzerinden sağlıklı bir iletişim kurulamayacağını düşünerek fazla uzatmadan görüşmeyi sonlandırdım. 

Gelelim sana ve değerli takipçilerine sormak istediğim soruya. Ben lisede de üniversite de sevgilileri erkek arkadaşları olan pek çok muhafazakar denilebilecek arkadaşımın şu an başka insanlarla evlendiğini yuva kurduğunu görüyorum ve nerede hata yaptığımı düşünüyorum. Evlenmek kendi düzenimi kurmak istiyorum ama evleneceğim hayat paylaşacağım insanın beni bulmasını umut ederek tüm hayatımı geçirebileceğim düşüncesi de beni korkutuyor açıkçası. Çok mu seçici oldum birileriyle gezip görüşmeli miydim ailemin uygun gördüğü kuralların dışına mı çıkmalıydım, benim gibi düşünen beyler yok mu gibi aklımda pek çok soru var. Nerede hata yaptığım konusunda hem senin hem takipçilerinin kıymetli yorumlarınızı merakla bekliyorum. 

Sevgiler. 

Bu yazının cevabı Muhafazakar kızlar flört etmeli mi için şuraya,
X Hanım'ın Son Sözleri için şuraya bakabilirsiniz.