Hatırlayanlar vardır, Mehmet Bey evde kalmış bir erkek başlığı ile bize bir yazı yollamış ve bunun üzerine de cevap mahiyetinde birçok yazınızı burada yayınlamıştım. Mehmet Bey hayatı için dönüm noktası olarak nitelendirdiği bir şey yaşamış ve bunu da bizimle paylaşmak istemiş.

Hatırlamayanlar ya da aramıza yeni katılanlar için Mehmet Bey'in diğer yazılarının linkini de en aşağıya ekleyeceğim. 

Sözü Mehmet Bey'e bırakıyorum.

****

Nabrut hanım;
Uzun bir aradan sonra sitenize tekrar yazmak istedim. Yazmamın sebebini sorarsanız beni hem mutlu eden ancak mutlu ettikten sonra da düşündüren bir aşamaya geçtim hayatımda. Doktoraya kabul aldım. Doktorayı kazandığım için mutluyum ancak bu beni düşündürüyor. Yıllar önce kendimi doktora sürecinde düşündüğümde hep evli hayal ederdim. Yuva sahibi olan bir akademisyen olarak düşünürdüm ama olmadı…

Evlilik için uğraşmamın üzerinden geçen altıncı yıl bu yıl. Altı yıl önce kendime hedef koymuştum üniversiteyi bitirirken hiçbir şey olmasa da en azından nişanlı olurum demiştim. Üniversite bitince mesleğim olana kadar en azından bir şey olur herhalde derken mesleğim oldu, hatta yüksek lisansımı bitirdim ve şimdi doktoraya gidiyorum. Aslında babamla aynı yaşta doktoraya başlıyorum. Yıllar önce evlenmeye dair düşünürken babamın evlendiği ve doktoraya girdiği yaşı kendime son limit olarak çizmiştim. Düşünürken o kadar beklemem sanırım dediğimi hatırlıyorum. Demek ki beklermişim. Bunları tabi ki o sıra söylerken büyük konuşmamaya dikkat ettim. 6 senedir de büyük sözler söylememeye ve karşı cinsi suçlamamaya gayret ettim. Kızlar böyle ondan evlenemiyorum gibi laflardan sakındım.


Evlenmek isteyip de evlenememenin de faydaları oldu aslında. Bu faydalarla mütedeyyin bir erkeğin evlenme yolundaki sıkıntısını aynı paragrafta anlatayım. Evlenmek istediğim ilk zamanlarda kişilere talip olurken en fazla duyduğum söz “daha okuyor” olmuştu. Bu sözü ard arda duyduğunuzda eee madem insanlar okuyorum diye izin vermiyor o halde okulumu bitireyim diye düşünüp son sene çok zorlanmama rağmen erkenden okulumu bitirmiştim. Daha sonra önüme en çok bahane olarak sürülen neden iş olmuştu. İşe girdikten sonra ise yaşadığım yer. Tabi ben anlatınca bir paragrafa sığdığı için basit geliyor ama bu süreçler çok zordu.

Eğer evlenmek isteyen bekar bir erkek iseniz ve yıllardır çeşitli bahanelerle türlü kapılardan reddediliyorsanız insanlar sizi reddetmesin diye gittikçe daha mükemmel olmaya çalışıyorsunuz. Bir yandan evlilik için çabalarken bir yandan ise iş, askerlik, eğitim işlerinizi halledip artık ailelerin ve kızların sizi evlenilebilecek bir aday olarak görmesi için bitmek bilmeyen bir çaba içine giriyorsunuz. İstiyorsunuz ki artık birine talip olduğunuzda insanlar önünüze bahaneler getiremesin. Sizi uygun biri olarak görsünler. İşte aslında bu beni eğitim ve iş ve diğer işler aşamasında daha ileride kıldı çünkü insanlar artık bahane söylemesin diye erken bir yaşta hepsini halletmeye çalıştım. Yani evlenememek bir nevi itici güç oldu hayatımda. 

6 sene çok uzun bir zaman. Bu süreçte çok sıkıntılar çektim. Bazen o kadar zor oldu ki sabretmek. Ayağınızın kaymasına bir adım kalmış gibi hissediyorsunuz kimi zaman. Bu sene bir kitapta okuduğum şiir ise aslında benim çatışmamı çok güzel anlatmış gibi hissettim:

Dayan kitap ile
Dayan iş ile
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile,
Dayan rüsva etme beni 

Altı sene boyunca evlenemediğim her sene başında hep gelecek sene evli/nişanlı olurum inşallah diye düşünerek sabrettim. Kendime söylediğim söz hep “dayan” oldu. Şimdi artık askerliğini aradan çıkarmış, doktora yapan, meslek sahibi bir adam olarak, evlilik için maddi manevi uğraşmış biri olarak daha ne yapmam lazım diyorum. Evlenemediğim halde evlilik hakkında düşünmek acı veriyor. Gene de umut ediyorum. Bu senede her sene gibi gene kendime söylediğim şeyi tekrar söylüyorum. İnşallah bu sene evli veya nişanlı olurum  Sanırım şu alıntı beni iyi yansıtıyor. Ondan bu alıntı ile yazıma son veriyorum. 

Kamil o adamlardan biridir ki hayatının her anında harikulade bir vakanın hissikablelvukuunu taşır. Her adımda başına mühim bir şey geleceğini hisseder.

Yazarın Diğer Yazıları
Evde kalmış bir erkek
Evde kalmış erkekten cevap var
Evde kalmış erkekten bir cevap daha.