Anneannemin evinde bile buzdolabının kapağını açmış, şöyle bir bakayım neler varmış, demiş biri değilim.

Çok yakınım da olsa evine gittiğimde ne bileyim mesela elimi yıkamam gerekse sorarım hemen;
banyo müsait mi?
İnsanoğlu için her şey mümkün. O anda müsait olmayabilir, sonradan utanacağı bir şeyi görebilirim. Nezaket zor bir şey değil. 

Malumunuz sık taşınan, kaplumbağa gibi yükü sırtında bir aileyiz.  Taşınmalar sonrasında da her daim hayırlı olsun misafirleri ağırlarız.

Yaşayışımız gereği her türlü sosyo-kültürel yapıda insanı ağırlamamız gerekebiliyor. Gelen misafirlerin çoğu misafir olduğunun bilinciyle davranır, maksadını, hayırlı olsun'lamayı gerçekleştirir ve güle güle uğurlanır.Ama bazısı vardır ki, inanılmazlardır.  Sanki yeni gelin eviymişiz gibi evi gezmek isterler. Nezaketen şöyle bir dolanmasına müsaade ederiz ama yatak odalarının kapısına gelince, kapı kapalı olduğu için burası da yatak odası herhalde, derler. Kapının önünde şöyle bir duraklarlar ki açsak oraya da bakacak. Bana soldan soldan gelir tabii. 

Bir defasında kilitlediğim odanın kapısını zorlamak suretiyle burada ne var diyene de şahit oldum. Bunu yapan kişi eğitimli, orta hallin üstünde bir geçim seviyesine sahip.😕

Etki tepki mi bilmiyorum ama misafir geldiğinde bana mutfakta yardım edilmesinden dolapların fütursuzca açılıp kapanmasından da hiç hoşlanmam. Mahremiyet benim için esastır. 

Yine soruyorum, ben mi ketum davranıyorum, olması gereken mi bu?