Muhafazakâr bir kadın neden inter-rail yapamaz?

Çok uzun yıllardır en büyük hayallerimden birisi inter-rail yapmak! Hatta ben hayalini kurmaya başladığımda bileti ucuza alabiliyordum ama artık yaş sınırını da geçtim. 😂 Ama gelin görün ki bu hayalimi gerçekleştirmeme büyük maniler var.

İşin fıkhi boyutundan ayrı olarak -o noktada da hassasiyetlerim var- madde madde sebepleri sıralayacağım. Sizde benim manilerime belki çözüm yolları üretirsiniz.

1.Namaz ve abdest sorunsalı!

Yeri gelecek trenden gün boyu inemeyeceksiniz. Abdest alacak ve namaz kılacak mekân bulmak büyük ihtimalle mümkün olmayacak. Tren haricinde de her zaman otelde konaklamayacağımızı düşünürsek bir hostelde yine bunları sağlamak pek mümkün görünmüyor. Bir turla gittiğinizde hiçbir yer bulamazsanız otobüsünüzün içinde namazınızı kılıverirsiniz ama iş inter-rail yapmaya gelince konargöçer düzensiz programınız namazlarınızı tehlikeye atacaktır.


2.Kıyafet problemi!

Muhafazakâr bir genç kızın sadece bir kat kıyafetini tasavvur edin.
Pantolon/etek, uzunca bir dış kıyafet/tunik, eşarp ve bone/iç yemenisi. Ve her daim ne olur ne olmaz diye yanınızda taşımanız gereken seyyar seccade.
Bunların hepsini birer yedekle beraber sırtınızda taşımak zorundasınız.
Bir de tesettürlü olmayan birinin sırt çantasını düşünün.
Bir şort, bir tişört.

Böyle bir çantayı da taşıyamam ki ben. Bir un çuvalı kadar olan vücudum bu yükle dolaşamaz.
Bu yükü evden trene kadar bile götüremem. 😂
3-Banyo sorunsalı!

Bu madde biraz kişisel ama yine de birçok kimseye hitap edecektir. Muhafazakâr birisi yani “namaz kılan” bir insan durabilse durabilse en fazla 3 gün duş almaz. E sonrası? İnter-rail yapanlardan takip ettiğim kadarı ile bazen 10 gün boyunca duş almaları mümkün olmuyor. Gerçi bu madde biraz geneli kapsayan bir sorun olabilir.

4-Yemek sorunsalı!

Yurtdışında helal yemek bulmak çok zor. Bu zorluk sadece inter-railde karşılaşılacak bir durum değil, her türlü yurtdışı seyahatinde büyük sorun teşkil ediyor. İnter-railciler zaten gezilerini ucuza getirme amacı da taşıyarak yanlarında genel tür olarak konserve diyebileceğimiz hazır gıdalar taşıyorlar. Lakin tur vs. ile gidildiğinde daha az efor harcanacağı için yemek öyle böyle idare edilip geçiştirilebilir. Hem de İslamî turlara katılırsanız zaten bu sorunu tur şirketi çözüyor.

Böyle falan da seyahat edemem,
prenses hastalığım var benim.
Lakin interrail gibi tavana kuvvet bir seyahatte bol protein yani et tüketmek gerekiyor, bence. Bu da muhafazakâr bir insan için başlı başına büyük bir sorun. 1 aylık bir inter-railde hiç et yemeden nereye kadar dayanabilirsiniz, benim mezarımı hazırlamaları gerekir, mesela.

Tüm bunlar haricinde bir de ölüm korkum var! Ya oralarda emr-i hak vaki olur, yıkamadan gömerlerse beni, işte bu düşünce de benim inter-rail hayalimi gerçekleştirmek üzere harekete geçmeme mani oluyor. 😂 Tüm kötü senaryoları yazdığıma göre sonuca gelebilirim.


Daha ümidimi kesmedim, bu manilere rağmen, hiçbir şeyden de taviz vermeyerek, bunu sağlayarak hayalimi gerçekleştireceğim, bir gün...