Dün yayınladığım şuradaki Oh My Venüs yazısına devam ediyorum.

Dikkatli izleyiciler bilirler, çıkan skandal sonrası ayrı kalan ikilimiz bu hallerini Dokumacı Kız ile Sığır Çobanı'na benzetmişlerdi. Bu kadar çok uzak doğu ile alakadar olduğumuza göre dizi ve filmlerden böyle ayrıntılar yakalayarak genel kültür sahibi olmamız gerektiğini de her zaman söyler ve araştırıp bulduklarımız sizinle de paylaşırım, bilirsiniz.
Bu miti de araştırdım. Çin kaynaklarına dayanan mitin ana konusu şöyledir:
Samanyolu Yıldızı’nın doğusunda, gökyüzü hükümdarının kızı yaşamaktadır. Bu kız sürekli olarak ipek ipliklerden bulut ve gök elbisesi dokumaktadır. Hükümdar onun bu yalnızlığına üzülür ve Samanyolu Yıldızı’nın batısındaki sığır çobanı ile evlendirir. Kız evlendikten sonra kumaş dokumayı bırakır. Bunun üzerine gökyüzü hükümdarı kızar ve dokumacı kızı Samanyolu’nun doğusuna geri gönderir. Onların yılda sadece bir kez görüşmelerine izin verir.

Mitin çeşitli varyasyonları var. Ankara Üniversitesi Sinoloji (Çin Tarihi) Anabilim Dalı Profesörü Prof. Dr. Bülent OKAY YILDIZLARLA İLGİLİ BİR ÇİN EFSANESİ: DOKUMACI KIZ İLE SIĞIR ÇOBAN isimli makalesinde mitin çeşitli varyasyonlarından bahsediyor. Meraklısı makalenin tamamını şuradan okuyabilir. 

Çok sıkıcıyım değil mi, makaleler, okunması gereken uzun uzun yazılar... :) Ama bir master öğrencisinden ne bekliyorsunuz ki?

Bol genel kültür yüklemesi yaptığımıza göre sizi hemen neşeli bir şarkı ile eğlendireyim.
Kang Jo eun'un Koçinnim'in ailesi ile tanışma faslında Hanbook giymesinden başlayarak tüm olay döngüsüne pıskırarak güldüm. Hele ki şu sahneye gelince artık odamdan kahkahalar yükseliyordu. Buraya almadan da edemedim.


n8 paylaşan: nabrut123

Koçinnim'in arkadaşlarından Sung Hoon'u daha önce Noble, my love mini dizisinde başrol olarak izlemiş sevmemiştim. 


Bu dizideki saç şekli daha iyi olmakla beraber yine de çok iyi bir oyuncu olduğunu düşünmüyorum. İyi oyuncu olmadığını düşünsem de Yi Jin ile ona yazdıkları hikaye güzeldi. 


Bu yardımcı roller üzerine yazılan aşk hikayeleri son zamanlarda artarak devam edip genelde de yapışkan kızımızın istediğini elde etmesi ile bitiyor.


Yardımcı oyuncuların aşklarından yapışkan kızın zaferine bir başka örnek vermem gerekirse aklıma hemen Heart to Heart geliyor.


Henry ise Super Junior-M grubunun üyesi ve gerçekten Kanada-Toronto doğumluymuş. 


Yan rollerden devam edersem her dizinin olmazsa olmaz sadık sekreter karakteri tabii ki bu dizide karşımıza çıktı. Özellikle getirdiği güllere bayıldık.


Aslında sadık sekreter rollerinde Choi Won-Young'u görmek bir alışkanlık olsa da bu yeni sekreterimiz de oldukça sevimliydi. Bakınız Heirs'in sadık sekreteri Choi Won-Young:En sevdiğim sahnelerden birisi de Kang Jo Eun'un arabayı aslanlar gibi park etmesi idi.


Çok sevdiğim edebi replikler bölümüne geldik.
Dizide bir çok hoş tespit de vardı. Zaten Koçinnim'in her seferinde asıl "şekşi" olanın sağlıklı olmak olduğu konusuna vurgu yapmasını çok sevdik.

Varan 1:


Varan 2:


Varan 3:


Varan 4:


Eskiden bu el işaretinin (kalp) yapıldığını hatırlamıyorum, varsa da dizilerde çok yaygın kullanılmıyordu ama bu dizi de So Ji Sub sıklıkla kullandı. 


Dizi hakkında son olarak söyleyeceklerim bunlardan ibaret.
Sözü sizin yorumlarınıza bırakmadan önce bugün için ayırdığım şu şahane videoyu ekliyorum. 

Benim için ne kadar deliriyorsun?


n6 paylaşan: nabrut123

Facebook Kore Dizileri Sayfamı takip etmek için: https://www.facebook.com/koredizifilmreplikleri1

Blog'umda yazdığım tüm dizi ve filmleri alfabetik olarak sıraladım.
Buradan hepsine ulaşabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım