Dualarım kabul olunmuyor diye düşünüyorsanız bir de beni dinleyin.

Bana dua edecek ya da benim dua isteyeceğim kapım çok. Elhamdülillah.

Kendim de ısrarla isteyenlerdenim. İstedim, istedim vermedi demem ve Hak verene kadar istemeye devam ederim. Çünkü başkasına müdana edemediğim gibi, kimseye bir su getirir misin demişliğim bile yoktur. 

Israrlı dualarım arasında "Allah'ım beni sana yaklaştıran arkadaşlar ver" de vardı. Aslında bununla kastım dini bütün, benim uyaranım olacak, ibadete teşvik edecek vesaire gibi hususiyetleri olan kişilerdi ama bunu düşünerek dua etmiyordum. 

Allah duamın karşılığını verdi. Ama ben vermediğini sanıyordum. Sonradan fark ettim ki aslında evet, dualarım kabul olunmuştu. Öyle dostlarım, arkadaşlarım oluyordu ki sonunda beni Allah’a yaklaştırıyordu. Kalbimi o kadar kırıyorlardı bende öyle derin izler bırakıyorlardı ki o kırık kalple dualar ediyor, ibadetlerime daha sıkı sarılıyordum. 

Nerede hata ettiğimi çok sonra anladım.


Bir defasında babam çok hastalandı. Tetkikler yapılıyor, araştırılıyor, ne olduğu bir türlü bulunamıyordu. Ben yine dua ediyordum. Allah’ım ne olur babamın bir şeyi çıkmasın. Hakikaten adam hasta idi ama bir şeyi çıkmıyordu. Çok sonradan idrak ettim. Allah’ım şifa ver diyememişim de o can havli ile korkumdan dolayı bir şey çıkmasın deyip durmuşum.

En meşhur duam ise "Allah'ım dermansız dert verme" idi. Aslında bu hepimizin diline pelesenk olmuş bir duadır. Aman Yarabbi! En dehşet dualardan biri de buymuş meğer. 

Bakın duada ne istiyoruz. Dert verebilirsin Allah'ım ama dermanı olan dert ver. Hakikaten bu duamda kabul oluyordu. Başımıza bir sürü hastalık, sıkıntı duçar oluyor, sonunda dermanını buluyoruz ama arada geçen zamanda yaşadıklarımız yanımıza kar kalıyordu. Sonra anladım ki şöyle dua etmeliymiş; Allah'ım dert verip de dermanını aratma!

Yani diyorum ki, neden duam kabul olmuyor, neden böyle şeyler başıma geliyor demeden önce düşünmek gerekiyormuş. Bir yerde hata yapıyor, nasıl dua edileceğini bilmiyormuşuz ya da bazı olaylarda can havliyle ağzımızdan çıkanı kulağımız duymuyormuş. 

Ben size kendimden örnekler verdim ki belki benden yola çıkarak siz de nerede hata yaptığınızı bulursunuz. Selametle...

Not: Teknik bir sıkıntıdan dolayı önceki yorumlara dönemedim ama bugün halledip döneceğim.