Her zaman kirpik perması yaptırma istediğim vardı ama okuduğum negatif yorumlar yüzünden her seferinde vazgeçtim. 

Gözlerim inanılmaz hassas ve bir rimeli 1-2 aydan daha fazla kullanırsam gözlerimi çok rahatsız ediyor. Gün sonunda rimeli sildiğimde gözlerim tüm gün bilgisayar başında oturmuşum gibi yorgun ve kızarık oluyor. Rimel de çok da ucuz markalar tercih etmediğimi düşünürseniz 1-2 ayda bir yeni rimel almak epey ciddi bir maliyet oluşturuyor. Bu yüzden son zamanlarda sıkça duyduğum bir uygulamaya, kirpik lifting uygulamasına, kafayı takmıştım. 

Uzun zamandır da kirpik lifting nedir, ne değildir, kirpik lifting ile kirpik perması arasında ne fark var konulu araştırmalar yapıyordum.

Şunu belirteyim; yazılanlara göre kirpik lifting ile kirpik perması sonrasında çıkan görüntü arasında çok fark yok diyebilirim ama yapılan işlemler birbirinden oldukça farklı.

Kirpik liftinginde kullanılan kimyasallar ve kıvırma tekniği kirpiğe zarar vermediği gibi aynı zamanda kirpikleri de besliyor. Epey araştırma yaptıktan sonra kirpiğin dökülmesi, küsmesi gibi negatif hiç bir yorum da okumadım. Hem sıhhi sıkıntımdan kurtulacağım hem de rimel sürmeyerek biraz daha az günaha girerim diye kendimi avutarak yaptırmaya kara verdim. 
Geçen gün şurada yüz kremi tavsiyesi verdim ya, yorum gelmiş, makyaj günah, diye. Konu ile alakası yoktu ama bunu da kendime ilahi bir işaret aldım, olsundu. 


Konudan saptım, kirpik liftingi nasıl yapılıyor size onu kısaca anlatayım.

Öncelikle kirpikler üst göz kapağına sabitleniyor. Aynen şöyle;


Alıntı

Üzerine sabitleyici bir solüsyon sürülüp bir müddet bekletiliyor, ardından keratin içeren bir serum sürülüp bir müddet de böyle bekledikten sonra en sonunda kirpikler boyanıyor. Bu işlem toplamda 1 ila 1,5 saati buluyor.  

Ben de şöyle bir sorun oldu; işlemi yapan kişi kirpiklerimi bir türlü üst göz kapağımda sabitleyemedi. Kirpiklerim sürekli yaramazlık yapıp inatla kalktılar. Bazı kirpikler oldukça kıvrıkken bazıları düz kalınca düzensiz bir kıvrıklık, doğal bir karmaşa oluştu. Bu sebeple doğal bir görüntü çıktı sonuç olarak. (İçimdeki Pollyanna konuşuyor:) 

Bu yaşadığımın sebebi benim kirpik yapım olduğunu sanarak çıktım klinikten ama sonrasında izlediğim videolarda bunun için bir çözüm olduğunu, inatla kalkan kirpiklerin üzerine streç film gibi şeffaf bir kalkan konulmasının sorunu çözeceğini öğrendim. Yani sanırım işlemi yapan kişinin acemiliğine geldim. Olsun, sonuçta tecrübe kazandım. Sus, Polly sus!

Benim kirpiklerimin ucu çok sarı olduğu için zaten boyayınca daha uzun gözüküyordu bir de böyle doğal karışık bir kıvrıklık oluşunca sonuçtan çok memnun kaldım. Hele evde her aynaya baktığımda kıvrık kirpikler görmek inanılmaz motive edici bir şey.

Ama size değinmek istediğim bazı noktalar var;

  • Kirpik liftingi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Ben acaba işlem kirpiğime zarar verir mi endişesiyle kendim yapmaya hiç yeltenmemiştim. Ama evde kendi kendimize yapabileceğimiz bir işlem olduğunu bizzat deneyimledim. Ama burada alacağınız kirping lifting seti hakkında detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm. Sonra kirpiklerinizden olmayın. :)


  • Ben kendi kendime yapamam kirpik lifting ücreti ne kadar diye sorarsanız, yaptırdığınız mekanın kira parasına göre değişiyor. Eğer merkezi, lüks bir semtte yaptırıyorsanız ve kira parasını sizden çıkarmak istiyorlarsa 300 liraya kadar fiyat isteyen duydum. 


  • Kirpik lifting dökülme yapar mı diye sorarsanız, sanırım 1 ay kadar oldu, ne hemen sonrasında ne de şimdi öyle bir problem yaşamadım, Allah'a şükür ki.


  • Kirpik lifting sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bir uyarı yapmak istiyorum, işlemden sonra 1 gün boyunca gözünüze su değdirmemeniz gerekiyor, namaz kılan biriyseniz regl döneminize denk getirmenizi tavsiye ediyorum.


  • Kirpik lifting kullanım süresi 3 ay diye ifade ediliyor olsa da bu kişiden kişiye, kişinin kirpik yapısına göre değişiklik gösterir diye düşünüyorum. Benim bir ay oldu ve anlattığım nedenlerden dolayı zaten çok başarılı bir sonuç elde etmediğim için düşmeye başladı. Ama halen bozuldu diyemem.
Sanırım söyleyeceklerim bu kadar. Sizin sormak istediğiniz bir şey var mı?