Sesli Kitap Gönüllüleri

Çok iyi bir okur olduğumu iddia etmeme rağmen itiraf etmeliyim ki okumadığım çok fazla yabancı klasik kitap var. Türk klasikleri noktasında okumayı erken yaşta sevmiş olmanın avantajıyla eksiğim olduğunu söyleyemem ama iş yabancı ülke klasiklerine gelince bazı kült kitaplar haricinde epey eksiğim olduğunu düşünüyorum ve bu beni büyük ölçüde yetersiz hissettiriyor.

Bu açığı kolay kapatmanın bir yolunu arıyordum ama öyle sadeleştirilmiş çevirilere asla elim gitmediği gibi özet okumak da bana büyük bir işkence geliyor, bir sürü ayrıntıyı kaçırıyor hissi beni rahatsız ediyor.

Bir yol buldum sizinle onu paylaşacağım ama öncelikle şundan bahsedeyim: Geçen yıllarda size vasıtada kitap okuyamadığımdan, mide bulantısından muzdarip olduğumdan bu yüzden de yolda geçen zamanı boşa geçirmemek adına sesli kitap dinlediğimden şurada bahsetmiştim. O zamanlar sadece Okan Bayülgen'in sesinden indirip kaydettiğim kitapları dinleyerek tüm Kafka kitaplarını okumuş oldum ya da dinlemiş oldum.

Sonrasında bu sesli kitap olaylarını ararken Getem'e denk geldim. Getem (Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) görme engelliler için bir proje başlatmıştı. Görme engelliler için kitap seslendirebilecek gönüllüler aranıyordu. Ama sesim uygun değil ki falan derken zaten spiker sesi aranmadığını doğallık arandığını öğrendim. Hemen başvurdum ve 2 ayın içinde de bir Necip Fazıl eserini kendi sesimle beraber bağışlamış oldum. Şu sıralar işlerim olduğu için pek aktif olamasam da sizleri haberdar ederek eksiğimi kapatmış olurum diye düşünüyorum.  Böyle bir oluşumda yer almak isteyenler için şuraya bir link ekliyorum. Asıl konumuza dönersek bu arayışlar içinde bir de Youtube'da Akın Altan'ın kanalına denk geldim. Efsane sesi ve şahane vurgulamalarıyla okumak istediğim bir çok kitabı seslendirdiğini gördüm. Artık pek toplu taşıma kullanmadığım için dışarıda olmasa bile özellikle uykuya dalmadan önce kitabımı açıp dinlemeye başlıyorum. Uyuduğum yerden ertesi gün devam ediyorum. Uykuya dalma noktasında büyük sıkıntım olduğunu, huzursuz bacak sendromu, düşünürseniz epey çok kitap bitirdiğimi gururla söyleyebilirim.

Benden tavsiye niteliğindeki son haberler böyle!

Hiç yorum yok