En iyi diş macunu Blog Yorumu

Size dişleri vaat ettiği gibi beyazlatan iyi bir diş macunu markası önereceğim ama öncesinde diş macunundan en iyi etkiyi almak için doktorumdan öğrendiklerimi aktarmak istiyorum.
 • Diş macunu ve diş fırçası kuru olmalıdır. Benim yaptığım en büyük hatalardan birisi buydu. Dişimi fırçalamadan hemen önce fırçamı şöyle bir suyun altına tutardım. Lakin diş macunu tükürük ile birleştiği zaman tükürüğün içeriğinde bulunan enzimler ve madensel tuzlar sayesinde etki üst düzeye çıkıyor. Zaten tükürüğün iyileştirici etkisini Musa As.'ın Firavun ile olan meselinden biliyoruz. ***
 • Ağız sıcak su ile çalkalanmamalıdır. Diş hassasiyeti olanların soğuk sudan kaçınarak sıcak su ile ağızlarını çalkalamaları ağız kokusuna yol açıyor.
 • 3 dakika kuralına kesinlikle uyulmalıdır. Nasıl ki gümüş parlatırken ovaladıkça parlaklığı artarsa dişi de fırçaladıkça parlaklığı artıyor.
 • Diş macununu reklamlardaki gibi fırçanın üzerine boylu boyunca sıkılmamalıdır. Nohut büyüklüğünde macun diş fırçalamak için yeterli oluyor. Daha fazla diş macunu kullanmak zamanla diş eti erimesine yol açabiliyor.
 • Diş ipi kullanılmalıdır. Diş ipi kullanılmalı! Hatta doktorum aynen şöyle dedi; bazı hastalarım benden ısrarla diş fırçası markası önermemi istiyor onlara şöyle diyorum; diş ipi kullanarak alacağınız etki en pahalı diş macunundan alacağınız etkiden kat be kat üstün olacaktır.
 • En iyi diş beyazlatan macun hangisi diye sorduğumda ise marka ismi vermesinin etik olmadığını söyledi. Ama ben size kendi deneyimlerimle en iyi olduğunu düşündüğüm markadan bahsedeceğim.

Zaman içinde market ürünü denilebilecek tüm markaların en iddialı diş macunlarını kullandım. Hatta bundan 4-5 yıl evvel bloglarda bir Paradontax rüzgarı esmişti. Ben de o rüzgara kapılarak bir defa alma gafletinde bulundum. Beyazlattığı yönünde o kadar çok yorum okudum ki o kötü tadına rağmen, diş fırçalamaktan tiksinme noktasına gelene kadar dayandım. Ama memnun kalmadım.

Şimdilerde bir siyah macun modası var ki ben bu bahsedeceğim diş macunu yaklaşık 3-4 yıldır kullandığım ve çok memnun olduğum için onu deneme gereği duymadım.En iyi diş macunu markası olarak Arm Hammer'ı tavsiye edebilirim. Arm&Hammer marka diş macununu ilk defa yabancı bir blogger tavsiye etmişti, orada okumuştum. Burada var mı ki diye araştırırken denk gelip internet üzerinden almıştım. Sonra Watsons'larda da satılmaya başladı. Daha kolay ulaşılır oldu. Onun haricinde internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz tabii. 

Arm&hammer diş macunu kullananlar ve memnun olanlar cemaatinin önderi olarak tavsiyem, ürünün fiyatı diğer market macunlarına göre daha yüksek olduğu için Watsons indirimlerini beklemeniz yönünde olacaktır. Çünkü şimdi fiyatı 22 lira olsa da indirimlerde genellikle 1 alana 1 bedava oluyor. Diş macunun çabuk bittiğini ve sürekli kullanılan bir ürün olduğunu düşünürsek de depolamak da fayda var diye düşünüyorum. 
***

Asiye validemiz Hz. Musa’yı özlediği zaman, süt annesiyle birlikte onu saraya getirtir, hediyelerle karşılardı. Bir gün Hz. Musa, Firavun’un odasına götürüldü. Firavun O’nu kucağına aldı. Hz. Musa sertçe Firavun’un sakalını çekti; kıl kopardı ve bir de tokat attı veyahut başka bir rivayete göre Firavun’un elindeki kamçıyı alıp ona vurdu. Firavun kızdı ve dedi ki;


İşte benim aradığım düşman budur!

Ve Hz. Musa'nın öldürülmesine karar verdi.

Asiye validemiz dayanamayıp hemen koştu ve dedi ki;


O çocuktur! Aklı ermez ki! İstersen imtihan edelim. Bir tabak altın ve bir tabak da ateş alalım. Eğer O, altını alırsa akıllıdır, ateşi alırsa çocuktur! 


Firavun kabul etti. Mücevher ve ateş dolu birer tabak getirtip Hz. Musa'nın önüne koydu. Hz. Musa,  elini cevher dolu tabağa götürürken Allah'ın emriyle Cebrail As. müdahale etti ve onun elini itti. O da ateşi eline aldı birden eli yanarak ateşi attı elini ağzına götürdü. (Ki biz de elimiz yandığı zaman hemen refleks olarak elimizi ağzımıza götürürüz, çünkü tükürüğün iyileştirici özelliği vardır) Elinin ateşi ile dili de yandı ve peltek oldu. 

Vesselam...

Yorum Gönder

12 Yorumlar

 1. dişlere ve ernklerine çok önem gösteren biri oolarak diş ipi kullanamadığımı söylemek istiyorum. benim de diş hekimim inatla kullanmamı söylüyor ama sanki tahtaya tırnakla çizim yapıyorlarmış gibi içim kalkıyor. o yüzden hiç sevmiyorum. sadece fırçanın ıslak olması gerektiğini biliyordum. bu yeni bir bilgi oldu benim için :) şu diş macununu da deneyeceğim. benim diş hekimim de diş macunu olmasa bile iyi bir fırça al onunla fırçala diyordu. macunların kimyasallarının fazla olduğunu belirtiyordu. bir de bu diş macununun arkasındaki renk nedir. ben genelde mavi olanları kullanıyorum da :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet diş ipi elzem ama ben de hiç hoşlanmıyorum :/
   Islak olmaması yazacaktın eminim ^^
   Arkasındaki renk ile muradın nedir bilmiyorum :)

   Sil
  2. Evet ben de krem veya diş macunu almadan önce arkasındaki renge dikkat ederim.macunların ya da kremlerin arka tarafının en alt kısmında bulunup,küçük bir kutucuk şeklinde duruyo. Renk ne kadar açık ise o kadar az kimyasal içeriyor. Renk koyu olduğu müddetçe de o kadar çok kimyasal içeriyor demek oluyor.siyah olursa çok zararlı madde içeriyordur mesela.Aldığım kremler genellikle mavi yada lacivert renkte oluyor..

   Sil
  3. o renklerle organik olup olmadığı anlaşılıyor.

   Sil
  4. Aaaa hiç bilmiyordum. hemen bakayım :)

   Sil
  5. Yok arkadaşlar o bilgi doğru bilinen yanlışlar arasında. Siyah lacivert veya yeşil oluyor ama kimyasal yada organik ile hiç bir alakası yok

   Sil
 2. daha dün aldım bu markadan diş macunu biraz pahallı ama çok iyi

  YanıtlaSil
 3. As bu musa aleyhisselam hikayesi çok güzelmiş. Hiç bilmiyordum. Böyle kıssaları çok severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bilgi edinmene yardımcı olmuşum sevindim^^

   Sil
 4. Ben de yaklaşık 2senedir Gratis'te kasa arkası indirim sayesinde tanistiğim Splat adli markanin diş macunlarini kullaniyorum.Oldukça memnun oldugumu soyleyebilirim.İcinde bircok zararli kimyasal bulunmamakta ve ayrica yumurta kabugu gibi organik maddelerde bazi cesitlerinin iceriginde mevcut. Benim dis hassasiyet sorunumu giderdi ve ayrica dislerimi beyazlatti. Kendini splatin satis danismani gibi hisseden ve herkese oneren anonimden bir kizce ������

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha :D Ben de iki markayı karşılaştıranları okudum arm-hammer daha iyi diyor olsalar da öncelikle organik olması ile splat denenmeye değermiş.

   Sil