Kitabın Adı: Hiç Kimse Sıradan Değildir 
Kitabın Yazarı: Markus Zusak

Kitabın mesajı adında alenen beyan edildiği gibi; "Hiç Kimse Sıradan Değildir."

Kendini sıradan ve önemsiz hisseden, üniversiteye gitmemiş, taksilik yapan, evden işe, işten eve hayatında sevdiği kızın karşısında bile sağlam bir duruş sergileyemeyen Edd, akıntının onu iteklediği yöne doğru amaçsızca yol aldığı bir hayat sürmektedir.

Rutin hayatı para çekmek için girdiği bankaya soyguncunun girmesi ile değişir. Kendisinin de anlayamadığı bir şekilde soyguncunun düşürdüğü silahı kapar ve onu yakalar. 

Bu olay üzerine evine gelen mesaj yazılı iskambil kağıtları ile kendine yaşamak için bir amaç edinir.

İşte biz de Edd'in iskambil kağıtlarındaki şifreleri çözerken hayat amacını bulmasını ve kişiliğinin değişim sürecini okuyoruz.


Açıkçası görselden de anlaşılacağı üzere markette bu fiyata düştüğünü görünce satılmadı ki ellerinden çıkarıyorlar diye beklentimi düşürmüş, çok önceden aldığım halde bir türlü elim gitmemişti.

Markus Zusak'ın Kitap Hırsızı kitabını okumuş, hikayeyi sevmemiş ama yazı diline bayılmıştım. O yüzden yazara bir fırsat daha vermeliyim diye aldığım bu kitap beni oldukça şaşırttı.

Akıcıydı. Hikaye enteresandı. Sonunu da güzel bağlamıştı. Adının verdiği mesajı iliklerime kadar hissettim. Ve kitabın sonunda şöyle düşündüm; bu yazarın yazdıklarını okumaya devam etmeliyim.