Bu hafta misafir yazarım Diary of Meri Kore dizilerine kozmetiklere de ilgisi olan ve bu (b)ilgisini hobi haline getirip bloğunda paylaşan bir arkadaşım. 

Bloğunda Kore dizilerinin yanı sıra kozmetikle ilgili çok güzel yazılar kaleme alsa da onun en sevdiğim yazıları Kore Kozmetikleri ile ilgili olanlar! Bilmediğim birçok ayrıntıyı öğrenmekle beraber dizi izlerken makyaj namına aklıma takılan birçok sorunun cevabını onda bulabiliyorum.Bugün bize kendi deneyim ve gözlemlerinden yola çıkarak Korelilerin beyaz tenlerinin sırlarını açıklayacak. Konu çok eğlenceli olduğu için sözü daha fazla uzatmadan ona bırakıyor, bu güzel yazı için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Kore ve kozmetik kelimeleri yan yana geldiğinde aklımıza ilk olarak;

Beyaz ten rengi, 

Doğal makyaj ve 

Çekik ve küçücük olan gözlerini büyük göstermeleri geliyor.

Peki, bunları nasıl yapıyorlar?

Çoğu Asya ülkelerinde olduğu gibi Korelilerde de beyaz ten takıntısı var. Bir yerde bunun sebebinin güneş altında çalışanların koyu tenli olması olduğunu duymuştum. Sanırım eski bir takıntı bu cildin beyaz olma takıntısı. Zaten tarihi Kore dizilerinde de prenseslerin, kraliçelerin hizmetlileri tarafından şemsiyeyle dolaştıklarını görüyoruz. :) Oradan varmış bu takıntı diye düşünüyorum. :)

Aslında kendi ten renkleri açık değil ve bunu sağlamak için aklınıza gelebilecek her ten ürününde beyazlatma etkisi bulunuyor. Benim beyazlatma etkisi sağlayan ten ürünleri deyince aklıma 2 ürün geliyor:

Banila Co Wedding Dream Cream ve Secret Key Snow White Milky Lotion. 

Bu ürünler oldukça popüler. Dediğim gibi zaten neredeyse her ürünlerinde beyazlatma etkisi bulunuyor. Hatta sabunlarında bile.
Yüzlerini yıkadıkları ürün beyazlatma etkisine sahip, tonik, losyon, kremleri de beyazlatma etkisine sahip olunca bembeyaz bir ten oluyor haliyle. Bunların dışında ten makyaj ürünleri de bu etkiye sahip. Fondöten, bb krem ve özellikle de cc kremlerinde beyazlatma etkisini görebilirsiniz. Bu cildi beyaz gösterme takıntısı o kadar fazla ki bazı dizilerde ten renginin farkını görebiliyorum. Boyun bölgesi biraz daha koyu oluyor ama ten rengi oldukça beyaz oluyor. Yani baya baya bu konuya önem veriyorlar.

Tende dikkatimi çeken bir diğer mevzu ise -bilmiyorum sizin de dikkatinizi çekti mi- parıl parıl parlıyor ciltleri. Neme acayip önem veriyorlar.

Ciltleri için hiç üşenmeden bir sürü cilt bakım ürün kullanıyorlar. Essence, losyon, krem hatta çok daha fazla nemli görünsün ve cilt neme doysun diye bakım yağı bile uyguluyorlar yüzlerine. 

Kullandıkları ten makyaj ürünlerinin de genellikle nemlendirme özellikli olanını kullanmayı seviyorlar. Hatta bunu da yeterli bulmazlarsa içerisinde ufak ışıltıları olan ürünleri de tercih edebiliyorlar. İşte doğal makyajlarının ilk sırrı “nemli ve beyaz cilt.” 

Hatta cilt ne kadar nemliyse o kadar sağlıklı Koreliler için.
Gerçi böyle düzenli cilt bakımı yaptıktan sonra zaten ciltte bir problem kalmaz. :) Bu yüzden ten ürünü yani fondöten, bb krem vesaireyi hafifçe tüm cilde eşit olarak dağıtarak uyguluyorlar.

Kapatıcıyı da çok açık ton kullanmıyorlar bunu fark ettim. Biz mesela açık renk kullanırız. Onlar biraz daha ten rengine yakın kullanıyorlar ki bu da doğal görünmesinde büyük bir etken. Yani ciltte ton farkı olmuyor. Kullandıkları renkli makyaj malzemelerini de hafif kullandıkları için çok doğal görünüyor. Mesela allık, rimel, far bu tip şeyler hafif renkli veya az etkili ürünler.
Bu çekik arkadaşlarımız gözlerini büyük göstermek için de birkaç makyaj tekniği uyguluyorlar. Öncelikle gözlerin daha büyük görünmesi için 'circle lens' kullanıyorlar. 
Bunlar bildiğimiz lens ama bizim kullandığımız lenslerden daha büyük olduğu için göz bebeğini daha büyük gösteriyor ve böylece gözler de olduğundan daha büyük görünüyor. Bir de çift göz kapağına sahip olmak için estetiğin dışında eyelid tape denen şeffaf bir bant yapıştırıyorlar göz kapaklarına ve o kısmı itip göz kapağının o kısmını yapıştırarak çift göz kapağı görünümü sağlıyorlar.
Bunun dışında eyelinerlarını ince çekip göz 
hizasında yine çok ince uzatarak gözün bir tık daha büyük görünmesini sağlıyorlar. Ve gözü büyük göstermek için bir diğer teknik de gözaltlarını aydınlatmak.
Açık renk simli veya ışıltılı bir far veya kalem farla gözaltlarını aydınlatarak gözlerin çok daha büyük görünmesini sağlıyorlar.
İşte Korelilerin temel, doğal görünümlü makyaj teknikleri bunlar. Umarım faydalı ve hoşunuza giden bir yazı olmuştur.