Şeytanın Sağdan Yaklaşması

Şeytanın bile aklına gelmez deyimini abartı buluyorum, şeytanın aklına gelmeyen bir şey varsa o da benim aklıma gelmiyor.
Bir seferinde hocam başıma gelen bir olaydan yola çıkarak; şeytan sağdan da girer, demişti.

Şeytanın sağdan da giriyor olduğunu duyduktan sonra bir çok şeye bakış açımın değiştiğini söylemem mümkün.
Dizi ve filmlerde gördüğümüz kişinin sağından çıkan melek ile solundan çıkan şeytana benzemiyor bu bahsettiğim şey.
Çok beter ve sinsi bir durum.Nasıl yani, ne demek istiyorsun, şeytan nasıl sağdan girer, diyenleriniz varsa tek bir misalle çok net açıklamış olurum:

Namaz kılıyorum, namaz içinde şeytan diyor ki, hadi çarçabuk namazını kıl, bitir de Kur'anı Kerim oku. 
Şeytan bana şahane bir teklif ile geliyor, çok iyi niyetli, beni Kuran-ı Kerim okumaya teşvik ediyor.
Zaten cehenneme giden yol da iyi niyet taşları ile döşeli idi değil mi?
Eğer ben burada şeytanın sağ tarafımdan yaklaştığını bilmesem, üzerime farz olan namazımı hızla, tadili erkana riayet etmeden kılacağım.
Ne için?
Sünnet olan Kuran-ı Kerim okumak için.
Sünnet işlemek için farzımı hafife alacağım.
Misaller çoğaltılabilir tabi.

edit: Yanlış anlaşılma olmasın. Sünneti de hafife almamak, terk etmemek gerekir, ama sünnet işlenecek vakti farz namazlardan çalmak yerine gün içinde dizi izlediğimiz, kitap okuduğumuz, ne bileyim arkadaşlarımızla bitmek bilmeyen konuşmalara ayırdığımız  daha nice boş boş geçirdiğimiz vakitlerden çalabiliriz.

Şeytana uymaktan korkarım, ama şeytanın sağ tarafımdan girmesinden, işte bundan en çok korkarım.

Yorum Gönder

11 Yorumlar

 1. yine gündem yarattın, şimdi bu misalin'den sonra insanlar namaz ile kuran arasın da kalıp kıyasa başlayabilirler, anti parantez ondan değil midir ki, başımızı secdeye koyar ellerimizi göğe açarız, yer ve gök Allahın'dır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben beni okuyan insanların öyle düşüneceklerini düşünmüyorum. çok bilinçli arkadaşlarım var burada

   Sil
 2. Yazın için seçtiğin resim çok manidar :)) hoşuma gitti.

  YanıtlaSil
 3. Beğen tuşu yok mu .. :) güzel bilgilendirme eline diline sağlık..

  YanıtlaSil
 4. Söylemeye çalıştığın meseleyi çok iyi anladım ama inan bunu anlayamayacak çok kişi var. Keşke biraz daha ilmi yönden de açsaydın konuyu. Sünnete ihtiyaç olmadığına inandırılmış kişilerin sayısı günden güne artıyor. Farz elbette önceliklidir.
  ''Sünnetleri terkeden vacibi terk etmeye başlar, vacibi terk eden farzları terk etmeye başlar.''
  Bu söz yüzyıllardır Allah dostları tarafından insanlığa miras bırakılan değerli bir hazinedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben insanları özellikle beni okuyan kesimin çok bilinçli olduğunu düşündüğüm için alimi cahil menziline tenzil etmek istemedim.
   yoksa demek istediğimin kuranı kerim okumak için namazdan vakit çalınacağına izlediğimiz diziler, filmler, okuduğumuz ma la ya`ni kitaplardan vakit çalmak lazım geldiğini herkesin anlamış olduğunu düşünüyorum. anlamadı ise de yorumlarımız aydınlatır inşallah anlamayan kardeşlerimizi

   Sil
 5. Merhaba Nabrut Hanimcim. Şeytan herşeyi vesile kilabilir kandirmak için. Çok zeki bir varlık neticede. Bize düşen onun bu tuzaklarina karşı dikkatli olmak.Sen de canim benim görevini yapmışsın Allah razı olsun, ancak bir yere takıldım. Cehennemin yolunun " iyi niyet " taslariyla örüldüğüne inanmiyorum. Aksine ameller niyetlere göredir. Misal ben amellerime değil iyi niyetlerime güveniyorum Allah'ın izniyle. Önemsiz görünen önemli konulara parmak basiyorsun. Bir kez daha takdir ettim seni. Takipteyim... Sevil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cehennemin yolu iyi niyet taşları ile döşeli deyimi şu gibi durumlarda kullanılıyor:
   mesela bir arkadaşın bir sigaradan ne olur diye sigara teklif ediyor tüm iyi niyeti ile ve sen tüm iyi niyetinle onu kırmamak adına kabul ediyorsun.
   bunun gibi durumlarda bu deyimi kullanıyoruz.
   yoksa kesinlikle iyi niyet hüsnü zan kaybettiğimiz ama imanın olmazsa olmazları. amenna!

   Sil
 6. O kadar tehlikeli bir noktaya parmak basmıssın ki Nabrut Abla:)) Evet şeytan bizi ibadetlerden alıkoyamayınca bu tür hilelere başvurur..Ki zaten namaz bitince Kur-an okunmuyor da :( Ramazanda mesela Teravih yerine sen zaten telefonda da ilim sohbetleri dinliyorsun der:)) Umuyorum ki bu hilelere kanmayiz ,sevgiler.

  YanıtlaSil