Mobil Sağırlık

Bizim ailede genellikle saat 8'den sonra kimse birbirini duymaz.
Aslında birinin konuştuğunu duyarız da ne dediğini anlayamayız.
Bir kaç defa tekrarlayıp, birbirimizin dikkatini çekecek el kol hareketleri yapmamız icap eder.

Bu durum aslında Mobil Körlük olarak tanımlansa da, bence uygun tanım Mobil Sağırlık.
Çünkü etrafımda bir şeyler olduğunu, birilerinin bana bir şeyler dediğini, etkileşimde bulunduğunu duyuyorum, duyuyorum da, önümdeki açık olan sayfa ile ilgilenip ona yoğunlaşmaktan denileni algılayamıyorum.

Zihnim sükunet bulunca 
-Hıh anne/baba ne demiştin, diyorum.
Annem,
-Onu diyen öldü diyor.☺☺☺

Annem yada babam böyle bir durumda kaldığı için belki onlar adına üzüldünüz, yanlarında bir tane kızları var, oda onları duymuyor, dediniz.

Ama üzülmeyiniz, ailede herkes (abimler dahil) mobil sağır olduğu için birbirimizi anlayışla karşılıyoruz artık.
Annem İnternet alemine bulaşmadan önce, bize içlenip darılıyordu. Ama artık onu da müptela yaptığımdan  normal karşılıyor bu durumu.☺Gerçi babam sadece mobil sağır değil, o yıllardır TV izlerken de sağırlaşıyor, her erkek gibi.
Mesela, TV'de kovboy filmi açıksa ya da gece yarısı bir Jackie Chan filmi bulmuşsa ve de ben es kaza Tv'nin önüne geçmişsem, istifini bile bozmuyor beni Jackie Chan sanıyor.
Düşünün o kadar odaklanıyor.
Gerçi bende Jackie Chan filmlerine bayılırım, filmlerini tekrar tekrar kaç kez izledim, bilmiyorum.

Hulasa kelam, yıllardır benim mobil sağırlığımdan şikayet eden ailemin, bugün bu duruma gelmesi ironik olsa da şunu eklemek isterim.
''Birilerine bir şeyler anlatırken, o birilerinin sizi duysa bile anlayamıyor olması pek hoş değil, hatta epey sinir bozucuymuş.''

Yorum Gönder

27 Yorumlar

 1. Yaziti gülerek okudum çok sağol. Hayırlı Razanlar.

  YanıtlaSil
 2. mobil sağır değilim ama cidden sağırım ben :P (her ne kadar sağır kelimesi kalbimi incitse de.. )
  gerçekten tv, mobil cihazlarla uğraşırken kimse kimseyi umursamıyor 2 yaşına girmesine sayılı günler kalan kızım cizgi film izlerken kimseyi görmez duymaz ay çok sinir bozucu bir durum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumunu okuyunca o kadar üzüldüm ki.
   evet işitme engelin olduğunu biliyorum aslında bu yazıyı yazarken seni düşünmeliydim belkide. Ama iyi niyetimi anlayacağını o manada kullanmadığımı bileceğini umuyorum.
   Çocukken bendde kızın gibiydim ama :)

   Sil
  2. niyetini biliyorum canım :) tüm çocuklar aynıymış demekki :)

   Sil
 3. Bendeki de mobil sağırlık mı bilmem ama evdekilere göre bendede az mevcut imiş sağırlık. :D
  Doktora git diyorlar, gitmiyorum.
  Sanırım doktora, doktor bana sağır diyorlar, demek işime gelmiyor. :) :)
  Ama insan dalınca da dalıyor yahu..
  Birde şu var, yanımda biri konuşurken, telefondaki kişinin ne dediğini zor anlıyorum. Odaklanamıyorum arkadaş. O dışardan glen ses rahatsız ediyor beni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. seni bilim insanları incelemeli vallahi :) nevi şahsına munhasır bir insansın :DDD

   Sil
  2. :D :D
   Yok ben kendimi inceletmem. Sonra sırrım çözülür. Hiçbi özelliğim kalmaz.. üzülürüm.. :p
   Teşekkürler. Senin yazılarındaki içtenlik benide böyle yapıyor, iç dünyama dönüyorum. Yoksa böyle biri değilim. :) :)

   Sil
  3. ne iyi ediyorsun. Senin yorumlarındaki samimiyetinde bana geçiyor. bambaşka en az ben kadar deli birini tanıdığım için çok mutlu oluyorum

   Sil
 4. Bu olay benim canımı fazlasıyla sıkıyor :) Genelde babamla yaşıyoruz bu durumu.. Ne zaman televizyonun başına geçse dünyayla bütün irtibatı kopuyor hiçbir tepki vermiyor, ben de kopuyorum arada ama hmm.. tamam.. öyle olsun.. gibi tepkiler vermeyi unutmuyorum.Kısacası kötü bir şey, sinir bozucu, insanın bütün konuşma isteğini yok ediyor ve kale alınmadığını hissettiriyor :)

  YanıtlaSil
 5. Hem de nasıl sinir bozucu. Annem telefonla konuşurken, örgü örerken, yemek yaparken kısaca her işi yaparken sanki dünyadan kopuyor. Bu da insanda umursanmıyormuş gibi bir his uyandırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aa çok ilginç ama benim annem sadece elinde ipad varken kopuyor neyse ki :D

   Sil
 6. (Merve bu sen misin?Doğruyu söyle kızmıcam hoooopp telden 2 paşını kaldır da cevap ver.Babbbaaaaaa Şu kızına bi şiy desene aha o da pc'ye gömülmüş)
  İç sesimi duymuşsundur umarım :(

  YanıtlaSil
 7. Alışkanlıkları değiştirmek zor sanırım ama değiştirilemezler diye de bir şey yok. Evlenirken eşimle ortak karar olarak televizyon almadık. Zaten televizyonla çok aram yoktu, onun da aynı şekilde. Futbolla arası da yoktur, haberler desen magazin programından hallice. Evde işlerimizden dolayı internet var ama onu da ben iş ve gündüzleri de blog, alışveriş vs. için kullanıyorum. Akşamları yemekler konuşarak yeniyor. Ondan sonra yine masada sohbet eşliğinde çay falan. Hava müsaitse dışarıda bir tur. Misafirler gelince de, televizyon olmayınca herkes mecburen sohbet ediyor. Ama bir süre sonra onlar da bunun güzel olduğunun farkına varıyorlar.

  Onun dışında da ikimiz de (kızımız doğduğundan beri buna az zaman kalsa da) sevdiği hobilerle uğraşıyoruz. Birbirimize şarkı seçip gönderiyoruz :D Böylece zaman geçiyor.

  Uzun yazdım kusura bakma. Ancak bir gün evlenirsen müstakbel eş adayınla bu konuyu da konuş. Evinize alacağınız televizyon ikili ilişkinizin bence en büyük düşmanlarından biri olur. Sadece ufak, minik, naçizane tavsiyem.

  Yorgun çevirmenden sevgilerle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zevkle okudum ne güzel yazmışsın maşallah diyerek gıbta ettim.
   ben tv izlemiyorum zaten sorun yok ama bilmiyrum evleneceğim insanla şunu konuşurum bunu konuşurum profili yok kafamda :) öyle bir durumum olursa hatırlat bunları bana :D
   umzarım isz de uzun seneler böyle devam edersiniz.Böyle uyumu yakalamak her zaman mümkün olmasa gerek.
   Allah kolaylık versin sevgiler bizden efendim :D

   Sil
  2. Tabii ki insan durup evleneceğim insanla şunları şunları konuşacağım diye listeler hazırlamaz :D Ama ben sana hatırlatırım, tamamdır. Zaten böyle şeylere biraz da zamanla karar veriliyor. Öyle olması daha güzel olacağı için kendiliğinden öyle oluyor. Güzel temennilerin için de sağolasın. O uyum da her şey gibi emek istiyor. İnşallah dediğin gibi seneler seneler boyunca devam eder. Aynı güzellikleri sen de yaşarsın inşallah diyerek de güzel bir duayla bu iletimi sonlandırıyorum :D

   Sil
 8. Bende annemi internet alemine salayım artık beni anlamasının zamanı geldi :))

  YanıtlaSil
 9. Mobil körlük ya da sağırlık her neyse onu ilk defa duydum :)
  Ama o adını bilmediğim hastalık bizde de var bilgisayarın olmadığı zamanlardan beri :) evde ilk hastalanan babam oldu adamcağız tv de açık oturum görünce direkt sağırlaşıyor :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hahah ne güldüm anltamam :D aynı benim babam işte :D

   Sil
 10. Biz esimle anlastik birbirimizin yaninda elimize telefon almayiz.evlenirken de televizyon almadik.biz hep konusuyoruz hep guluyoruz hep dusunuyoruz :)
  hanimefendi asel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben anlaşamam işte :D ben sosyal ağ mübtelasıyım başta blogum olmak üzere :)

   Sil
 11. Biz de annemi akıllı telefon müptelası yapmadan önce azarlanır dururduk. Şimdi o bizden fena. Bi tek babam normal insan, ona üzülüyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaa baban tartışma programı falan izlerken mobil sağır olmuyor mu :D
   şahaneymiş.türünün nadir örneği :)

   Sil