Be Melodramatic Konu ve Yorumu


Slice of Life türünde hoş bir dizi izledim. Be Melodramatic yorumu ile geldim.


Be Melodramatic Konusu

Im Jin-Joo, Lee Eun-Jung ve Hwang Han-Joo üniversite yıllarından beri dostluklarını devam ettiren 30'lu yaşlarda bekar hatunlardır. 

Jin Joo dizi yazarıdır. Kore'de dizileri çok ünlü olan kadın bir senaristin yanında asistan olarak çalışmaktadır. Duygusal yönden karmaşık, delisi dışına, dobralığıyla öne çıkan bir karakterdir.

Lee Eun-Jung ise belgesel yönetmenidir. Çektiği bir belgeseli beklenmedik bir şekilde hit olup çok para kazanmıştır. Ancak iş hayatı bu kadar başarılıyken aşk hayatında çok hüzünlü bir olay başına gelmiştir ve bunun sonuçlarıyla baş etmeye çalışmaktadır.

Hwang Han-Joo ise üniversiteye giderken evlenmiş ve bir çocuğu olmuştur. Şimdilerde ise dizi yapım şirketinde çalışan bekar bir anne olarak hayatına devam etmektedir.


Be Melodramatic Kore Dizisi Yorumu


 • Slice of life türündeki dizileri seviyorum, bu da onlardan birisi. Sessiz, sakin, durağan ama sahici ve sıcak.
 • Hikayesinin sunuluş şekli, iç konuşmaları ve mükemmel tespitleriyle türünün hakkını verdi.
 • Dizi ilk başta 30 yaşındaki umutsuz kadınların hikayesi olarak başlıyor, başarı hikayeleri ile sonlanıyor. 
 • En güzel tarafı Kore dizi sektöründe dizinin yayına verilişine kadar olan süre nasıl işliyor bunu öğreniyorsunuz. Benim çok ilgimi çeken ayrıntılar oldu. Mesela şunu örnek vermek istiyorum; diziler sadece 16 bölüm olduğu halde ilk önce genel konuyu yapımcılara sunuyorlar, kabul görürse, bu diziyi çekelim denilirse anlaşma sağlanıyor ve senarist o süreçten sonra diziyi yazmaya başlıyor. Dedim ki, güzel başlayıp sonunu bağlayamayan saç baş yolduran dizilerin serüveni böyleymiş demek ki.
 • Genel olarak insani ilişkiler ve 30 yaş kadınları hakkında mükemmel tespitler yapıldı. Bu açıdan diziyi çok sevdim. Ama herkesin sevebileceği bir dizi olmadığı gerçeğini de eklemek isterim. Çünkü senaryo olarak yükselen, heyecanlı bir dizi değildi.
 • Sadece bir çift odaklı konusu yoktu. Ansambl oyuncu kadrosu olan bir diziydi ama kadın karakterler üzerine daha yoğunlaşılmıştı.
 • Slice of life türünde mesela Age of Youth serisi çok daha mükemmel olsa da bu dizinin de 2020 Kore dizileri içerisinde değerlendirdiğimde gideri olduğunu söyleyebilirim.
***************
Son olarak şunu da eklemek istiyorum; esas oğlanlardan biri olarak Ahn Jae-Hong karakterini görünce yok muydu şöyle yakışıklı bir adam diye düşündüm birden. Bir yandan da ben bu oyuncuyu bir yerden tanıyorum, diyorum. Kaldı ki sonraki bölümlerde çok sevimliydi. Sonradan hatırladım ki o oynadığı tüm dizilerde akılda kalan bir yan karakterdi. Mesela; Reply 88'de abi karakterinde Secret Garden foam kiss göndermesi bile yapan şapşik bir yan karakterdi.


Secret Garden


Yine Fight for My Way dizisinde ikinci çift rolüyle diziyi alıp götürmüştü.Yasal Uyarı: Buradan sonrası yüksek dozda spoiler içerir.

Be melodramatic Kore dizisi hakkında diğer söyleyeceklerim;

 • Yönetmen, Jin Joo'nun anne evine geldiğinde annesinin Goblin'e yaptığı gönderme,
 • Eun-Jung'un Söylenti Duydum programında idol hanımefendi Lee Soo Min ile atışmaları,
 • Jin Joo'nun kardeşinin sevgilisine fakirsin diye ayar vermesi,
 • 3 kızın diskoya gitmesi ve etraflarından tüm erkekleri kaçırmaları,
 • Jin Joo yönetmene ben kötü adamlardan hoşlanırım dediğinde Yönetmenin bardağı yere atıp banka ayağını koyması,
 • Eun Jung ile reklam yönetmenin kavgası,
 • Gaz mevzusu, uzatmasalar tadında bıraksalar daha iyiydi tabi ama Jin Joo'nun annesi ile babasının üzerinden verilen mesaj, check-up olayı güzeldi.
 • Han-Joo'nun kendisine ev veren eski kocasına diş göstermeye başlayıp devir vergisini de sen öde demesi,
Diziden en çok güldüğüm kısımlardı.

Bunlar haricinde Be Melodramatic dizisinden aklımda kalanlar;
 • Eun Jung'un beni rahatlığa itiyor diye tüm servetini bağışlaması da ne bileyim, biraz şeydi. Şey işte. Hahah!
 • Yine Eun Jung'un videoda boşlukla konuştuğunu görmesi, üzdü.
 • Jin Joo'nun Jagga'nnim hanım ile sulh imzalayıp birbirlerine arka çıkarması, tatlıya bağlamaları hoştu.
 • Jin Joo'nun Yönetmeni neden sevdiğini anlattığı sahne, dişlerini fırçalar, parfüm sıkmadığı halde güzel kokar, replikleri ve Yönetmen'in elinde pizza ile çıkıp gelmesi on numaraydı.
 • Jin Joo'nun eski sevgilisiyle yemeğe çıkması ve bu esnada iç hesaplaşması yaparak yemeği yememesi ve kararını verip beklemeyelim çıkalım diye Yönetmen'e gitmesi, o esnadaki tespitler çok sağlamdı.
 • Yazarlık serüveninde Haruki Murakami'ye yapılan gönderme epey eleştirel olmuştu. Çünkü Murakami hep memur gibi yazarlık yaptığından hayatını çok düzenli olarak yaşadığından bahseder. Dizide de bunun pek de mümkün olmadığı üzerine bir gönderme yapıldı.
 • 13.bölüm sonunda 4 üniversite arkadaşının aynı iş için bir karede buluşması etkileyiciydi.
 • Jagga'nnim hanım ile Yapımcı Bey'in kırmızı şemsiye altındaki mutlu sonları çok şekerdi ve tabii Something in the Rain dizisini hatırlattı.

Be melodramatic final bölümünde dizinin içindeki diziye son yazarken Yönetmen'in benim gibi :) bütün karakterlere mutlu son yazmaya çalışması ve asıl önemlisi dizi içinde yazılan dizinin, dizinin ta kendisi olması, o masaya oturup dizi içindeki diziyi ve gerçek diziyi bitirmeleri, dizinin en mükemmel yanıydı. ( Biraz karışık oldu ama siz anladınız.)

Dizilerdeki reklam yerleştirmelere yapılan göndermeler ise dizinin kültüydü

Diziden aklımda kalanlar, değinmek istediklerim bunlar. Sizin dizi ile ilgili yorumlarınızı da merakla okuyor olacağım.

Yorum Gönder

14 Yorumlar

 1. o kadar keyifle izledim ki keşke bu tarzda yeni diziler çekilse çok sahici ve dediğin gibi sıcak dizide devamlı çalan bir şarkı var hastası oldum :D şizofrene bağlayan arkadaş best karakterimdi yönetmenle yeşeren ilişkisi çok hoştu :( bu da netflixte olan dizilerdendi nabrut son olarak hospital playlisti de aşırı aşırı tavsiye ederim prison playbookun yönetmeninden.Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah evet şampuan şarkısı :DD
   Hospital'de listemde inşallah izlerim yakın zamanda :)

   Sil
 2. Ben bu diziye başladım ve yarim biraktim maalesef sanirim temposundan dolayi beni alamadı ortalarda bir yerde kaybettim ipin ucunu 😑

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet herkesin sevebileceği bir dizi değildi. Anlıyorum yani :)

   Sil
 3. Hayir bunu bana yapamazsin Nabrut. Saat 04.48 ve artik uyumaloyom diye tepinirken aklima bu diziyi sokamazsin. Nabrut yazmissa iyidir deyip diziye mi baslayayim? Ne yapayim yani gözlerim vampir dizi secmelerine girecek kadar kizarana oturup evdekiler kalkarken yatip aksama kadar da uyumali miyim? Yo yo bu ben degilim.
  Tüm bunlardan sen sorumlusun Nabrut...
  Yoksa benim hic böyle huylarim yoktur...

  YanıtlaSil
 4. Bayılarak izledim bende ! Güzel diziydi vesselam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sen uzun zamandır görünmüyordun ^^
   Özlemişim ismini görmeyi...

   Sil
  2. Biraz karmaşık ilerledi zaman bende :) Yazılarını güncel okumaya devam etmeme rağmen pek yorum yapamadım. Ben de özlemişim iletişime geçmeyi seninle :)

   Sil
  3. Her şey yolundaysa sorun yok ^^

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben biraz geciktim sanırım :D
   Ama yine de dizi seni etkilediğine göre sevmişsin :)

   Sil
 6. izlenebilir fakat çok da ahım şahım olmayan bir diziydi bence. Age of youth'a benzetilince büyük bir hevesle başlamıştım ama olmadı yani beklentimi karşılamadı. ve başroldeki adamı hiç beğenemedim belki de bu beni biraz itti.

  bu arada nabrut dizi yorumlarını özlemişim. Geçen senenin açığını kapatırsın inşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benzerliği sadece türü :)
   Dediğim gibi 2020 sezonunda değerlendirdiğimde iyi. Hakkını yemeyim :D
   Çok teşekkür ediyorum. Umarım izleyecek bir şeyler bulurum da kapatırım :D

   Sil