The Good Place Konusu

Absürd bir şekilde ölen Elenaor, dünyadaki hayatını bencil ve hoyratça harcamış, kendine bile hayrı dokunmamıştır. Ölenlerin gitmeye hak kazandığı iki yer vardır:


  • İyi yer ve kötü yer.


Elenaor ise dünyadaki bencil hayatına ve kötü karakterine rağmen kendini Good Place'de bulur ve çok geçmeden bir yanlışlık yapıldığını, yanlış Elenaor'un Good Place'e alındığını anlar. Ama kötü yerden korktuğu için bu sırrı Good Place'de kendine verilen ruh eşi haricinde kimseye söylemez. Ruh eşi Chidi ise hayattayken bir ahlak profesörüdür ve Elenaor'u iyi bir insan yapmak için ona dersler vermeye başlar.

Tabii bu süreçte bu sakin yerde bazı karışıklar olmaya başlayacaktır.

Dizi yorumundan önce söylemek istediklerim;

Kore dizisi izleyicisi olup diğer ülkelerin yapımlarına tamamen yabancı olanlar için bazı hatırlatmalar yapmam da fayda var.

Gerek İngiliz gerek Amerikan yapımlarında sizi rahatsız edebilecek bel altı diyalog ve sahneler karşınıza sıklıkla çıkacaktır, sonradan beni bunun için eleştiriyorsunuz. Hahah :D Sarın! Rahatsız olduğunuz yerde sarma tuşuyla, telefonunuzdan izliyorsanız bir iki dokunmayla kolayca bu sahneleri atlayabiliyorsunuz. Ben öyle yapıyorum, tavsiye ederim.

Kore dizi önerilerimde sizin zevkinize hitap eden nokta atışı yorumlar yapıyor olabilirim, aynı düşünüyor olabiliriz ama iş Amerikan ve İngiliz yapımlarına geldiğinde ayrı düşebiliriz. Zira çok bilinen, şiddet ve ütopya içeren, herkesin sevdiği yapımları çok izleyemiyorum. 

Bu ülkelerin yapımlarını tercih ederken kriterlerim şunlar;

  • Bir bölüm 30 dakikanın üzerinde olmasın istiyorum.
  • Durum komedisi, Gençlik dizileri, Kara mizah tarzı olursa ilk tercihim.
  • Netflix'te de yer alan bir dizi olması Netflix üzerinden reklamsız, sıkıntısız izlemek çok rahat olduğu için tercih sebeplerim arasında yer alıyor.
  • Kore dizilerinde 4-6 bölüm şans verebilirken bu iki ülkenin dizileri ilk bölümden kendini belli ediyor, sevip sevmeyeceğimi az çok kestiriyorum, genelde de isabet ediyorum.


The Good Place Yorumu;


  • Yaklaşık 20-22 dakika olması mükemmel. 
  • Ana fikri, dizinin konusunu severek başladım, giderek de açılan eğlenceli bir diziydi.
  • Çok çıtır çerez bir dizi gibi görünürken aslında alt metninin dolu dolu olduğunu sezon sonunda yaptığı ters köşeyle anlıyorsunuz.
  • Evet, ilk sezonun son bölümü mükemmel bir vuruşla ağları geren top gibi olmanızı sağlıyor ve ikinci sezon merak uyandırıyor.
  • Rahat, kafanızı yormayan, kısa bölümleriyle ara sıra vakit öldürülebilecek bir dizi.

2. sezon birinci sezondan bambaşka bir yere gidiyormuş, henüz başlamadım. Üst üste izleyemiyorum ama listemde, devam edilecekler arasında yer alıyor.