Hep bahsederim, ergenlik dönemini bebek gibi bir ciltle atlatan, üzerine bir güzellik gelen şanslı kızlardan olmadım. Ergenlik dönemi sonrasında da sivilce savaşım sürdü. Dedem beni görünce senin yaşlarında askerdeyken sivilceden tıraş olamazdım, sen de bana çekmişsin, derdi. Kime çekmişim, bu şanslı genlerim nereden geliyor bilmiyorum ama sivilce her zaman kabusum olmuştur.

Hamdolsun ki naçiz vüçütüm ergenliği atlattığının farkına vardı, son bir yıldır ve sivilce regli dönemi sivilcesi diyebileceğim basit bir soruna indirgendi.

3 defa Reoccutane tedavisi gördüm. Evet, böyle tehlikeli bir ilacı üç kez kullanmak zorunda kaldım. Birçok defa doktor değiştirdim. Bir doktorum Reoccutane kullanmak konusundaki tereddütlerimi gidermek için demişti ki, 

Evet, karaciğer için ağır bir ilaç ama karaciğer bir organsa ciltte bir organ. Onu da tedavi etmen gerek! 
Onun bu sözleri epey mantığıma yatmış olmalı ki ilacı 3 defa tereddütsüz ama tahlillerimi ihmal etmeden, cildime çok iyi bakarak, evin içinde hatta ay ışığının bile etki edebileceğini öğrendiğim için gece dışarı çıkacaksam dahi güneş kremi sürerek kullandım.Neden 3 kez kullandım? İlacın etkisi 2 yıl devam ediyor. Ama benim kilom düşük olduğu için alabileceğim maksimum doz sivilce sorunumu ortadan kaldırmak için yeterli gelmiyordu. Tedaviyi kesmek zorunda kalıyorduk. Bu sebeple akne sorunum 2 yıl geçmeden tekrar ediyordu. 

Neyse efendim, uzun yıllar sivilce ile olan mücadelemde her türlü sivilce önleyici hakkında bizzat tecrübe edindiğimi, ilaç, krem, bitkisel tedaviler gibi her yolu denediğimi az çok tahmin edersiniz. 

Bu süreçte çok memnun kaldığım, doktorumun tavsiyesi ile tanıştığım ürünlerden biri de şuydu: Dermokil Saf Kil

O zamanlarda, bundan 6-7 yıl öncesinden bahsediyorum, çuval bezinden yapılmış küçük kesecikler içinde taş kil halinde satılıyordu. Epey müddet düzenli bir şekilde kullandım. Sivilceleri direk geçirdiğini söyleyemem ama ciltteki sebum miktarını dengeliyordu ve yüzümü parlatıyordu. Daha sağlıklı ve aydınlık bir görünüm veriyordu.

Sonrasında epey müddet bu ürünü bulamadım. Ankara'da Tandoğan civarında bayisi var, oraya kadar gittim. Ürünün artık satılmadığını söylediler. Böylece ümidimi kestim.

Geçenlerde geleneksel Watson ziyaretlerimden birinde ürünü gördüm. Gözlerim yaşardı tabii. Sen burada, onca yıl sonra diyerek hasret içinde kasaya beraber yürüdük.

Şu an için sivilce sorunum yok ama bence muazzam bir peeling sağlıyor Dermokil toz kil. Bir miktar kili sıcak su içinde eriterek macun kıvamına getiriyor, spatula işlevi görecek herhangi bir gereçle yüzünüze sıvıyorsunuz. Sonuç olarak bana abla deme, nereden senin ablan oluyorum diyen Ayşen Gruda görüntüsü yakalıyorsunuz, ama bir müddet. 😅

Organik bir ürün kullanmanın verdiği hazzı bir kenara koyarsam yıkadıktan sonra yüzüm parlıyor, aydınlanıyor. Topraktan yaratıldığımızı düşünürsek ve aldığımız katkı maddeleri ile kimyamızı bozduğumuzu hesaba katarsak kaybettiklerimizi kilin içerdiği minerallerle tamamladığımıza da inanıyorum.

O kadar da komik bir fiyatı var ki: 14 lira.
Kavanozunu tek almaya kalksam ancak o kadar eder. Denemediğinize değmez. 
Denediyseniz de tecrübelerinizi paylaşırsanız çok seviniriz.