Artık Özlem Abla'nın kim olduğundan bahsetmeye gerek duymuyorum. Herkes tanıdı, sevdi diye düşünüyor sözü ona bırakıyorum.

Bu yazıda geçen erkeklerin hepsi Karadenizlidir onu belirteyim . Arkadaşlarımın hem gülüp hem de yok artık dedikleri birkaç şeyi yazdım.

Oturduğumuz yerde meşhur bir tesisatçı var hem köylümüz hem de babamın arkadaşı. İlçenin çok eskilerindendir ve ilçedeki evlerin su ve doğal gaz tesisatının yüzde 70'ini o yapmıştır. İnanılmaz gailesiz bir adamdır. Ben evlenmeden önce bizim evdeki tesisat arızalarına gelirdi. 

Annem eğilip kalkamadığından evdeki eski tarz tuvaleti klozete çevirelim, dedik ve babamın arkadaşını çağırdık, geldi, taktı, gitti.  Tuvalete ilk oturan musluğu açar açmaz ucundaki musluk fırladı, çağırdık güya tamir etti gitti, yine fırladı. Abartısız 4-5 kez çağırdık. Çok affedersiniz  basit bir taharet musluğu için babama klozeti değiştirmeyi teklif etti. Ya saçmalamayın yapma etme baba derken babam kabul etti klozeti komple değiştirdiler. Bu sefer musluğun vana kısmı bozuldu, suyu açınca köy musluğu gibi hem hortuma su veriyor hem yerlere. Yine çağırdık meşhur ustayı geldi gitti, geldi, gitti, geldi. Sonuç: Orayı göl olarak kabul ettik bağrımıza bastık.

Yine annemlerin üst katındaki tuvalet sızdırıyor, tam 5 yıl boyunca çeşitli yerleri göstererek elinde hiçbir alet olmaksızın yer belirleyip kırdı,döktü. Boruları söktü, taktı, her seferinde insanlar 1 gün tuvaletten mahrum kaldı. Teknoloji gelişti kırmadan dökmeden tesisat kaçağı aletleri çıktı ama amcamız eli belinde tespit yapmaya devam etti. 5 yılın sonunda bu taşı komple sökelim sanırım bu sızdırıyor dedi ve bingo taş sızdırıyormuş. 5 yıl tuvalet bildiğin yağmur ormanları gibiydi, neyse ki onu halletti.

Bitti mi bu maceralar bitmedi ev aldım, bizim müteahhit de Karadenizli ve tabi ki tesisat ustamız yine aynı amca. Evi temizledik, yerleştik, mutfak lavabosu akıtıyor, amcayı arıyoruz, durum böyle böyle diye anlatıyoruz. Kapı çalıyor amca içeri giriyor elinde ne bir vida, ne bir somun, sanırsın kaçağa ceketini bağlayıp gidecek. Eli belinde geldi iki sıktırdı, damlatırsa yine bana haber verin, dedi gitti. Ben tabii önceden bildiğimden sinir küpü oldum, ya sabır dedik, eşim halletti neyse ki..

Neyse lavaboya böyle yuvarlak giderler oluyor ya içini göstermeyen ekstra para vermişim almışım, bu arkadaş takmış oda damlatıyor. Yine çağırıyoruz tamam, diyor geliyor. Benim caaanım gümüş giderimi söküp delikli klasik lavabo gideri takıyor, e benim gider ne oldu? Kızım onlar asortik ne yaparsan yap damlatır bunlar eski ama iş görür, deyip bir de taktığı giderin parasını alıp gidiyor. Ya sabır çekiyorum eşim neyse boş ver, diyor.Duş alıyoruz, akıttığımız su olduğu gibi duşa kabinin altından geliyor çağırıyoruz adamı çözüm tam bir zihnisinir projesi: E bu duş tekneleri hep böyle bunu sökün direk yerdeki kalebodurun üstünde yıkanın sonuç: Banyo her duştan sonra Van Gölü'nden hallice. Bu da benim imtihanım, dedim kabul ettim, şu an hala göl oluyor, rahmet yağdıra yağdıra siliyorum.

Bu kişi aynı zamanda babamın kankası ailecek görüşüyoruz falan. Ben babama atarlandıkça aman ne olacak ya kızım boş ver, diyor. Neden; çünkü al birini vur ötekine! Babam farklı mı oda aynı; gelelim babamın maceralarına...

Beni istemeye gelecekler, tuvaletle banyonun arasında kalan bir duvar var ara holde dışta nemden küf oluyor alçı boya dökülüyor. Babam 2-3 ayda bir kazıyıp yeniliyor. Diyoruz ki misafir gelecek yap şurayı. 1 hafta önceden bugün yarın bugün yarın yapmıyor. Neyse o gün temizlik yaptık, yemekleri hazırladık, gelmelerine yarım saat kalmış, babam boyacı tulumunu giymiş alçıyı karmış mala ve raspa ile içeri girdi baba ne yapıyorsun?  E şurayı yapıyım ayıp olur, ya baba bırak insanlar içeri girecek, yok. Sonuç: İçeri girdiklerinde babam boyanın son katını atıyordu.

Bi' kış ev boyanacak, boyalar alındı, babamın keyfini bekliyoruz. Bizim gelininin elinden gelir biraz, dedi babam ben yarıya kadar boyayayım zaten eşya arkası sende üst kısımları boyarsın fırça izi olmasın. Aaa, dedi babam çok iyi olur! Gelin 1 günde tüm evi koltukların 1 karış üstüne kadar boyadı, akşam babam geldi, e ben sonra boyarım, dedi. Sonuç: 2. Kış bu sene ev hala yarım boyalı Allah'tan alttaki rengin çok az koyusu idi yenisi de ton farkı var sadece. Tabii bir de eskisinin içine çok sim karıştırmışlar bizim gelin yeni boyaya az karıştırmış. Bu sene moda oldu birde bu tarz, birkaç dergide gördüm, anneme gösterdim, iyice tüy diktim olaya. 
Yine evi tadilat yaptırıyoruz bekarken evin duvarları dahil yıkıldı her şey yenilendi, kapı mutfak vs. bir tane musluk var, lavabonun önünde lavabonun seramiğini de yeni taktık, eski köy muslukları olur ya duvardan çıkar, direk musluk o şekilde bir açıyorsun, yüksekten aktığı için lavaboya değer değmez yüzün gözün ıslanıyor. İğrenç bir şey diyorum ki baba şunu lavabonun altına aldıralım ev zaten inşaat. Yok çok masraf yaptım, param yok ya duvarlar bile yıkıldı bir musluktan ne olacak ben vereyim parasını? Yook kalacak. Ohhh ahım tuttu musluğun çevrilen kısmı 4-5 sefer değişti, en sonunda komple yeniledi yaa niye böyle yaptın, bak sonunda dediğime geldin diyorum. Olsun sonuçta mücadele ettim diyor.

Annem rahatsız olduğundan yatak odasına bir wc yaptırmaya karar verdik, yürüyemiyor zaten, gece sorun oluyor sıkıntı çekmesin, dedik. Oda da müsait aman Allah'ım resmen imtihan çektik. Wc tam 3 ayda bitti. Her hafta sonu ev inşaat hiçbir şeye de para vermek istemiyor kendi de inşaatçı bütün biriktirdiği seramiklerle yama yapa yapa wc'nin içini patchwork battaniyeye çevirdi. Sadece desenler renkler farklı olsa iyi, her biri ayrı ebatlarda seramiklerle dolu duvarlar bildiğin Salvador Dali'nin özgün bir eseri. Kapıyı açan kişi acaba usta burada ne yapmaya çalışmış, diyor. Tahmin edersiniz annem sinirden wc'yi kullanmıyor. Babamın savunması e ne yapıcan lüks wc'yi senlen ben kullancaz, diyor.

Babam inşaatçı dememe gerek yok maceralarımızdan anlamışsınızdır sanıyorum. Neyse efem bizim bina eski 3-4 kömürlük var hapsi bilumum babamın malzemeleri ile dolu. Babam bir arsa aldı bir köyden o gün bugündür iflah olamıyoruz. Bir gün bir kamyon çıkma pencere ile geliyor, baba bu ne köyde ki evin pencereleri diyor, e bunlar 5 tane ya 6 pencere olursa diyorum yok, ben evi pencerelere göre yapacağım diyor. Bir gün elinde çıkma bir lavabo. Bir gün tavanlarda kullanılan dekoratif alçıpan karoları. Hatta inanmazsınız bir gün mermer mutfak tezgahı ile geldi. Allah'tan onu bir yere sığdıramadık da eskiciye verdik. Tabii baba daha ortada çakılı bir çivi yok ne olacak bunca malzeme diyoruz kızım ucuz ucuz alıyorum işte evi de yapınca hazır olsun. Aklıma Cem Yılmaz'ın bar açma sevdası geliyor ortada hiçbir şey yok ama ev bar tabureleri ile dolu karısı kızdıkça diyordu ki öyle deme Ayla tabure barın bel kemiğidir. 

Evet erkekler ve ütopik dünyaları hakkında uzuuun hikayeler dinlediniz. İyi Günler Dileriz.