Giymediğim kıyafetlerimle başım dertte. Ben bunu ileride giyerim, kenarda dursun diye nefsani bir duyguyla vermeye kıyamadığım kıyafetleri, hiç değilse satışa koyarak ayrılma sürecimi kolaylaştırabilir miyim diye düşünüyordum.

Malum ikinci el kıyafet satmak son yılların modası haline geldi. Ama satış yapmak benim hiç beceremediğim ya da ilgilenmekten hoşlanmadığım bir süreci kapsıyor. Gardrops ve Moda Cruz gibi ikinci el kıyafet satış sitelerinde satış yapmak hakikaten çok zor ve ciddi bir çalışma gerektiriyor. Bu nahoş süreç bana göre değil ama elbise istifçisi olmamak için de bir şeyler yapmam gerekiyor.

Hep birileri benim yerime yapsa diye hayal kuruyordum ki yine fikrimi çalmışlar. Hahah!
Sistemi size anlatacağım ama yok artık diyeceksiniz. Ben denk geldiğimde öyle dedim.

Öncelikle satmak istediğiniz ürünleri hazırlıyorsunuz. Ve kargoya gitmiyorsunuz. Ciddiyim :) Kargo size geliyor. Ürünlerinizi hazırladığınızda sitede verilen numarayı arıyorsunuz ve kurye gelip ürünleri sizden teslim alıyor. Evden çıkmanıza bile gerek kalmıyor.
Bundan sonraki tüm süreci onlar yönetiyor.

Sonrasında eğer ürün hasarsızsa alıyorlar ve ütüleyip stüdyo ortamında fotoğraflıyorlar ki bir kıyafetin satılmasındaki en önemli faktörün doğru fotoğraf olduğunu düşünüyorum.

Bundan sonra site ürün için bir fiyat belirliyor, kabul ederseniz satışa çıkarıyorlar. Sonraki tüm satış işlemleri ile de site yetkileri ilgileniyor. 

İşte bu güzel sisteme sahip sitenin ismi: Tarz2

Tarz2 sitesi tüm bu işler için %30 komisyon alıyor. Mesela Moda Cruz yüzde %20  komisyon alıyor ve yaptıkları hiç bir şey yok, ürünün fotoğrafını siz çekiyor, siz ekliyor ve siz satıyorsunuz. Onlar sadece ürününüzü listeliyorlar, bir nevi vitrin vazifesi yapıyorlar ve bunun için aldıkları komisyon ile bahsettiğim sitenin aldığı komisyonu karşılaştırırsak aradaki fark ortaya çıkıyor.

Kıyafetlerimi yollamadan önce sistemin işleyişini öğrenmek, güvenirliği ve yetkililerin ilgilerinden emin olmak istedim. Bu yüzden yeni etiketli Mango markalı bir ev kıyafeti aldım. Emin olmak istedim, zira bir çuval giysi yollayacağım ki güvenilir olması benim için önemliydi çünkü daha önce site hakkında pek bir şey duymadım.

Satın alma sürecinde yetkililerin ilgisi (2. el satışı hakkında sorduğum bir çok soruya sabırla cevap vererek geri döndüler ) ve kargolama hızından memnun kaldım. Aldığım ürün de sitede vaat edilen gibiydi, ne aldım ne buldum gibi bir olay da yaşamadım. 
Biliyorum bir çoğunuz 2. el kıyafetlerinizi elden çıkarmak istiyorsunuz, o yüzden bu siteden sizi de haberdar etmek istedim. 

En kısa zamanda kıyafetlerimi de satılmak üzere göndermeyi planlıyorum. O süreçten bahsettiğim bir yazı da kaleme alırım. 
Sizin 2.el kıyafet satışı ile ilgili tecrübe ya da fikirleriniz var mı? Ya da tavsiyeleriniz?