Renksiz Tsukuru Tazaki'nin Hac Yılları Kitap Yorumu

Yine bir Haruki kitabı.
Yine arkasında müzik çalan satırlar.
Yine yalnızlığa gömülmüş bir adam.
Yine şahane bir anlatım.

Ve her Haruki kitabı gibi hikayenin sonu yine okuyucunun hayal gücüne bırakılmış. 

Hikayenin ana kahramanı Tsukuru (ben bu Japonca ismi hep tuzu-kuru şeklinde okudum :) et tırnak gibi olmuş 5 kişilik arkadaş grubunu arkasında bırakarak Tokyo'ya, üniversite okumaya gitmiştir. İlk bir kaç sene arkadaşlık bağları eskisi gibi sağlam olarak devam etse de bir gün aniden bir telefon alır. Gruptan atılmıştır.

Neden diye sormaz. Nedeni bilmediği bu hadise onu yıllar boyu sürecek olan bir yıkımın içine sokar.30'lu yaşlarına gelip iş güç sahibi biri olduğunda karşısına çıkacak o kadın, Sara, onun duvarlarını yıkacak ve yıllar evvel soramadığı o sorunun cevabını bulmak üzere eski arkadaşları ile iletişime geçmesini sağlayacaktır.

Tskuru'nun bu yolculuğunda aradığı cevapları okuyor, Haruki'nin şahane insan çözümlemelerine şahit oluyorsunuz.

Klasik bir Haruki Murakami kitabı olmakla beraber yazarın hayranı olarak okuduğuma asla pişman olmadığımı belirtmek isterim. 

Yorum Gönder

4 Yorumlar

 1. Murakami'yi ilk senden duyup okumaya başladım 1 hafta önce bitirdim bu kitabı Murakami'nin benzersiz betimlemelerine bayılıyorum çağın okunmaya değer yazarı başka kitap önerilerin varsa paylaş mutlaka :)

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar,

  Haruki Murakami, çok sevdiğim yazarlardan biridir. Dünyaca ünlü yazarı ‘’Koşmasaydım Yazamazdım’’ kitabıyla tanıdım ilk. Yazmayı çok seven ve geçimini yazarak sürdüren bir yazar olarak bu kitap beni çok etkilemişti. Kitapta şu sözü çok sevmiştim: ‘’Evet, ben elbette büyük bir koşucu değilim. Fakat bu hiç de önemli bir sorun değil. Dünkü kendimi biraz olsun geçebilmek; önemli olan işte bu.’’ Şahane bir kitap, herkese tavsiye ediyorum. İzninizle bu kitaptan en sevdiğim 10 alıntıyı okumanız üzere sizinle paylaşmak isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/haruki-murakami-kosmasaydim-yazamazdim-kitabindan-10-enfes-alinti/

  Güzel okumalar dilerim,
  edebiyatla ve sağlıkla kalın.

  YanıtlaSil