Regl Üzerine Muhabbetler

Hazır konu regl olmaktan açılmışken benim de sizlere bahsetmek istediğim bir konu var. 

Bir kadının regl gününü not etmesinin vacip olduğunu biliyor muydunuz?

Regl günü not etmek ne demek, bunun ile ne kastediliyor gibi soruların husule geldiğini zannediyorum. 

Anlatayım;

Kadınların hangi gün hayız halinin başlayıp hangi gün bittiğini bir yere not etmesi veyahut takvim tutması, takip etmesi üzerlerine vacip kılınmış.

Neden?

Zira her kadının hayız süresi düzenli değil. Bazen erken, bazen geç gelen bu sürecin sonunda ise malum cünüp yani gusülsüz oluyoruz ve gusül abdesti almamız farz oluyor. 

Eğer regl dönemi düzensiz birisi bahsettiğim gibi hayızlı olduğu günleri not etmez, günler karışırsa, erken gelen döngünün istihaza mı (özür mü) yoksa hayızdan mı sayılacağını hesaplayamaz.  

Mesela böyle durumlarda başımıza gelebilecek senaryolara çok basit bir örnek vermek gerekirse; 

Regl gününü yazmadı ve en son regl olmasının üzerine kaç gün geçti bilmiyor;

Ya kendince 15 gün tuhur (temizlik) halinin bittiğine hükmeder, aslında özür iken kendini hayızlı addedip namazlarını kaçırmış, yani farzı terk etmiş olur, 


Ya da 15 gün tuhur halinin bitmediğini düşünerek aslında hayızlı iken bunu özürden sayar, o zaman da gusülsüz iken namaz kılmış olur. Namaz kılmayan bir Müslümansa bile gusülsüz dolaşmış olur.

Her iki takdirde de sonuçlar kötü. Kaldı ki muayyen olan adet günü vs. gibi daha derin fıkhî mevzular da var ama o kısma hiç girmiyorum.


İşte bu günleri not etmediği takdirde yukarıda bahsettiğim gibi farzı terk etme ve de haram işleme (evliler indinde malumdur) ihtimali olduğu için not etmek vacip kılınmış.

Açıkçası ben bu konuda çok tembeldim. Bunu duyana kadar da takvim tutmayı bırakın, takip etme alışkanlığım bile yoktu. 

Duyduktan sonra Appstore'dan birçok regl takip uygulaması indirdim ama çok verim alamadım, ara yüzlerini kullanışlarını sevmedim. Şimdilerde Pepapp diye çok eğlenceli bir uygulama kullanıyorum. Regl zamanımı önceden haber veriyor, arada ne kadar güzel olduğumdan falan bahsedip bana gaz veriyor. -evet, uygulama bunu yapıyor-

Play Store'da da olduğunu tahmin ettiğim bu uygulama benim gibi gününü takip etmeyen tembeller varsa güzel bir seçenek olabilir diye düşünüyorum. 

Yorum Gönder

16 Yorumlar

 1. Ben de takvimim diye bi uygulama var onu kullanıyorum çok işime yarıyor . Eskiden takvime not ederdim . Şimdi bu yeni uygulamalar hayatımızı kurtarıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle çok kullanışlılar.

   Sil
  2. Ben de Takvimim uygulamasını kullanıyorum. Hiç şaşmıyor. Çok memnunum :)

   Sil
 2. Ben de takvimim diye bi uygulama var onu kullanıyorum çok işime yarıyor . Eskiden takvime not ederdim . Şimdi bu yeni uygulamalar hayatımızı kurtarıyor

  YanıtlaSil
 3. ben de kullanıyorum akşamları bana güzel mesajlar atıyor bazen :))

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Nabrut :)
  Ben de programı telefonuma indirdim, kayıt olurken e-posta isim ve doğum tarihi bilgilerimi istedi ama kabul şartlarına bi bakayım dedim, bilgilerinizi kullanma izni vermiş oluyorsunuz vs dedi. Sen herhangi bir sorun yaşadın mı ? Program ilgimi oldukça celbetti. Bilgi verirsen sevinirim, zira internet ortamlarında bilgi paylaşmaktan korkarım. :)
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sevmem bilgi paylaşmayı ama bir sıkıntı olmadı. Çok kullanmadığım bir e posta ver istersen içinin rahat etmesi için.
   Sevgiler iyi eğlenceler ^^

   Sil
  2. Geçirdiğim ömrüm boyunca duymadığım ve kalan ömrümde de ihtimal duymayacağım bir sabah mesajım vardı bugün.. GÜNAYDIN BALLI KREP.. Aman Allahım.. :) :) :)))
   Bir daha bir daha bakmak istedim ama uykulu olduğumdan kapatmışım ekranı..
   Teşekkür ederim Pepapp ve beni bu uygulamadan haberdar eden Nabrut..
   Sıradaki mesajları sabırsızlıkla bekliyorum. :))))

   Sil
  3. Hahah canımsın ballı krebim :D

   Sil
  4. Ooo, bu ''canımsın'' sözünü senden duymak hepsini solladı, sağol nabrutcum ^^
   Keşke pepappa da yanıt yazma olanağı olsa idi, hahah ne güzel mesajlaşırdık :D :D

   Sil
 5. Evet playsatorda var uygulama. Ben de çok beğendim. İltifatları motive etmesi çok güzel

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim :) Ballı krebim dedikleri var bilemiyorum aban hiç demedi :D

   Sil
 6. Annem hep kızardı sen nasıl kızsın insan bi takip eder diye :)) Uygulamayı indirdim hemen :) güzel uygulama kullanışlı. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim ne demek hem vacibi yerine getirmiş hem anne sözü yerine getirmekle epey kazandın :)

   Sil