En son elime tığ ya da şiş aldığımda ilkokulda idim. Yamuk yumuk ördüğüm iki üç tane lifim çeyizimin nadide parçaları olmakla beraber elimin emeğinin geçtiği tek parçalardır.

Çok uzun süren eğitim hayatımın sona ermesi ile beraber içinde bulunduğum projeyi de noktalayınca ders çalışmayan insanların neler yaptığın ı araştırmaya başladım. Hahah! 

Aslında çocukluğumdaki hevesimin yanında Debbie Macomber kitapları ile de örgü ben de büyük bir sempati oluşturmuştu. Örgü örmenin en çok rehabilitasyon etkisi beni kendine çekiyordu. Her hobinin iyileştirme etkisi olduğuna inanıyorum ama içlerinden en basit, masrafsız ve zorlamayan (aman şimdi kim etrafı dağıtacak diye üşenme hissi oluşturmayan) hobinin örgü örmek olduğuna inanıyorum. Mesela 1 yıl kadar takı tasarım kursuna gittim ama yaptıklarım hemen hemen kurs müddeti ile sınırlı kaldı. Zira kurs bittikten sonra tüm o takı kutularını ortaya çıkarmak, ortaya dağılan boncuklar ve o incecik iğnesi ile dikkat gerektiren bu hobi mesela; dizi izlerken yapılabilecek bir uğraşı değildi. Hobinin dinlendirmesi gerektiği kaidesine tersti, yorucuydu.

Ama örgü öyle mi?

Bir tığ/şiş, bir ip tüm odaları dolaştığı gibi gittiğin yere de kolayca götürebiliyorsun. İnce işçilik gerektirmediği gibi göz de yormuyor.
İşte böyle aylardır anneme ip alayım da bana bir şeyler başla deyip duruyordum. Ama bir türlü faaliyete geçemiyor ya unutuyor ya da denk getiremiyorduk.

Nihayet ip aldık ve o bayıldığım örgü battaniyelerden ben de örmeye başladım. Başlangıç aşamasında olduğum için zaten size şu ip şu örgü falan gibi şeylerden bahsetmeyeceğim. –Yazar ileride bahsedebileceğinin yerini yapıyor.- Ama psikolojik bir iyileşmeye ihtiyacım olduğu şu günlerde örgünün ruhum üzerindeki etkisinden bahsetmeden geçemeyeceğim;

  • Çok iyi geldi!

  • Rahatlatıyor, sorunlar üzerine daha az düşünmemi sağlıyor.

  • Kendimle beraber tüm teyze ve teyzekızlarımı başlattığım örgü sayesinde daha sık toplanıyoruz. Örük Grubu adı altındaki Whatsapp grubumuzdan sürekli iletişim halindeyiz.

  • Her motif bittikçe mutlu oluyorum. 

  • Genel kültür ve yeni bir ilgi alanı olarak da bana çok şey kattığını söylemeden geçemem.

Son olarak; ruh sağlığına çok iyi geldiğini kendime ispat ettiğim bu güzel uğraşın benim gibi abartanların kol ve boyun sağlığına pek de iyi gelmediğini de söylemeliyim.

Not: Görseller Instagram hesabımdan olup bana aittir. ^^
Not 2: Ben çoktandır uğraşıyorum zaten diyenlerin site vb. gibi tavsiyelerine açığım.