"Stresle nasıl baş ediyorsunuz?"

Gazete ve dergilerde bolca da internet sitelerinde stresle baş etme yolları gibi başlıklar altında, başlığının altını doldurmayan boş tavsiyelerle dolu yazılar olur. Reyting için yazılan bu yazıları okuyup bir fayda elde edebilen olduğunu sanmıyorum.

Herkesin kendine göre stres yönetimi olsa da stres ile baş edilemez, bence. Yönetip azaltabiliriz ama stressiz yaşamak için robot olmak lazım ya da Bakırköylük olmak kesin, neştersiz çözüm. Benim stres yönetimim ise uyuklamak! Bu satırı yazarken çok güldüm kendime.

Stresli isem oturduğum yerde ebeler, nineler gibi başım önüme bile düşebilir. Bu benim olayı düşünmemek adına kaçış yolum. 

Şimdi siz burada vekil uyukladı zannediyorsunuz, ama belki o da benim gibi stresi böyle yönetiyor 😃

Ama stresle üzüntüyü birbirine karıştırmayalım. Üzüntülü isem uykum kaçar, malum bir huzursuz bacak sendromu hastasıyım. Gözüme gram uyku girmez.


Mesela stresli iken yemek yiyebiliyorum hem de böyle midemin atıl durumda olan kileri hizmete açılmışçasına ama üzüntülü isem artık kaburgalarım sayılmaya başlar.

Uyku bana stres halinde hücum eder ve çok ilginç ki bu bizde genetik. Evet, babam, abim hatta babaannem bir şeyi stres etti ise uyuklar. Babam eve gelip eline İpad’ini alınca veya televizyon izlerken uyukluyor, kafası önüne düşüp duruyorsa bilirim ki stres tavandır. Hani Kurtlar Vadisinde Polat’ın Baron’un oğlu olduğu 3 kez hapşırmasından anlaşılmıştı ya, hah bizim de babamla akraba olduğumuz bu genetik mirastan ötürü şüphe götürmez bir gerçek. 😀

Tabii bir başkasına gamsızlık gibi gelebilecek olan bu şahane kalıtımsal özelliğimiz annemi deli eder. Düşünsenize mesela taşınacaksınız, ev toplama, taşıma şirketi bulma vi gibi konular var, tabi ister istemez bir stres hali mevcut. Bu esnada annemin dört bir yanını stres sarmışken evde 3 kişi uyukluyor. Film gibi. 

Zaten bana babamdan bize geçen diğer genetik miras öyle güzel ki (!) evleneceğim insan çok şanslı, çünkü ömrünü tek bir kişi ile geçirmek zorunda değil, muhtemelen yenilemek zorunda kalacak. 😝😂

İşte bizde durumlar bundan ibaret. 
Peki, sizin stres halinde nasıl birine dönüşüyorsunuz?