Daddy Long Legs adında bir Kore filmi vardır yine bir çok dizide Daddy Long Legs'in Kore'de kullanılagelen hali Kidari Ajusshi göndermesi de kullanılır.

Peki Daddy Long Legs (Uzun Bacaklı Baba), Kidari Ajusshi (Bekleyen Amca) olayı nedir?Daddy Long Legs Amerikan yazar Jean Webster'in 1912'de yazdığı 6 kez filme, 1 kez müzikale bir defa da animeye uyarlanan romanıdır. Hatta bu anime 90'lı yıllarda aynı isimle Trt'de yayınlanmıştır.


Bahsi geçen anime
Ben Daddy Long Legs'in bir roman olduğundan haberdardım ama okuduğumdan haberdar değildim. Bana çok tanıdık gelen hikayeyi araştırırken ortaokulda Örümcek Dede ismi ile okuduğum o çok sevdiğim çocuk kitabı olduğunu anladım. Şu an çevirisi Uzun Bacaklı Baba olarak Ütopya yayınevinden temin edilebilse de benim o zamanlar okuduğum çeviriye Örümcek Dede ismi verildiğini öğrendim.

Bu, filmlere konu olan kitabın konusundan hayal meyal hatırladığım kadarı ile bahsedersem;

Judy yetimhanede büyümüş, yetimhaneden çıkma yaşına gelince de birinin himayesi altına alınmış üniversite masrafları karşılanacağı vaat edilmişti. Himaye eden kişinin şartı ise şuydu; ona bu iyiliği yapanın kim olduğunu asla bilmeyecekti. Böylece Judy eğitimini tamamlıyordu sanırım, kendisine bu yardımları yapan kişiye sürekli mektuplar yazıyor ama hiç cevap alamıyordu daha fazlasını hatırlayamıyorum.

En iyi hatırladığım yer ona bu iyilikleri yapan ve kendisine örümcek dede/uzun bacaklı baba lakabını taktığı gizemli kişinin aslında Judy'nin aşık olduğu adam çıkması idi. Hatta kitabın sonu sanırım Entertainer dizisinde de geçtiği gibi şöyle bitiyordu.Uzun bacak ne alaka kısmına gelirsek; yine benim hatırladığım kadarı ile Judy'nin bu kendisine yardım eden adamla ilgili olarak tek bildiği şey uzun bacaklı olması idi. Böyle olduğu halde benim okuduğum baskıya neden örümcek dede ismi verilmiş orası da ayrı bir muamma.

Gerçi Fated Love You dizisini hatırlarsanız Choi Jin Hyuk'da Kim Min Young'un Kidari Ajusshi'si idi, onun eğitimi için destekçi olmuştu ve orada uzun bacak kısmına şöyle bir gönderme yapılmıştı:
Burada uzun bacak ile zengin ve güçlü olmak, eli her yere yetecek gücü olmak manasına mecaz yapmışlardı.

Gelelim Kidari Ajusshi kısmına:
Peki Uzun Bacaklı Baba'yı Koreliler neden Kidari Ajusshi -bekleyen amca- olarak çevirmişler diye sorarsanız tamamen mesnetsiz olarak şunu söyleyebilirim:

Koreliler Kidari Ajusshi olayını yaşı büyük -Ajusshi- olan birinin kendinden küçük bir kıza yardım etmesi ve onu sevmesi olarak yorumluyor ve dizi filmlerde bunu işliyorlar. İşte bu yüzden kızın büyümesini bekleyen amca gibi bir düşünceden yola çıkarak bu isim verilmiş olabilir. Bizim Örümcek Dede'den daha güzel bir yaklaşım ahaha :D

Daddy Long Legs Ha Ji Won'un başrolünü üstlendiği Hyun Bin'in başrol olarak yer aldığı size şurada geniş bilgi verdiğim bir film. Tamamen kitaba bağlı kalınmadığı gibi mutlu sonla biten kitabın aksine film çok hüzünlü bir sonla bitiyor, maalesef. Kore dizilerinde sıklıkla karşımıza çıkan Uzun Bacaklı Baba itemi en son Entertainer dizinde karşımıza çıksa da;benim ilgimi ilk defa City Hunter dizisinde çekmişti. Hatırlarsanız oradaki savcı Nana'ya gizlice yardım ediyor ve notlarında kendisinden Kidari Ajusshi diye bahsediliyordu.


Hatta bu sahnede artık kendisini bekleyen Ajusshi olmaktan vazgeçtiğini söylüyor onu azat ediyordu.


En son Oh My Venüs'te neredeyse akademik bir makale çıkarıyordum ki bu yazı çok akademik olmadı neyse ki.

Ben öğrenmeyi çok seviyorum, detaylara bayılıyorum. Neyse ki böyle uzatsam dahi severek okuyorsunuz ve benim heyecanımı paylaşıyorsunuz. Yoksa bunları tek başıma öğrenip sizinle paylaşmazsam hiç bir anlamı olmazdı.

Not: Benim gözümden kaçan ya da izlemediğim sizin hatırladığınız başka Kidari Ajusshi göndermesi olan dizi varsa yazarsanız sevinirim, onları da eklerim.

Facebook Kore Dizileri Sayfamı takip etmek için: https://www.facebook.com/koredizifilmreplikleri1

Blog'umda yazdığım tüm dizi ve filmleri alfabetik olarak sıraladım.
Dizi listesine Buradan film listesine ise Şuradan ulaşabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım