Daddy Long Legs-Kidari Ajusshi Nedir?

Daddy Long Legs adında bir Kore filmi vardır yine bir çok dizide Daddy Long Legs'in Kore'de kullanılagelen hali Kidari Ajusshi göndermesi de kullanılır.

Peki Daddy Long Legs (Uzun Bacaklı Baba), Kidari Ajusshi (Bekleyen Amca) olayı nedir?Daddy Long Legs Amerikan yazar Jean Webster'in 1912'de yazdığı 6 kez filme, 1 kez müzikale bir defa da animeye uyarlanan romanıdır. Hatta bu anime 90'lı yıllarda aynı isimle Trt'de yayınlanmıştır.


Bahsi geçen anime
Ben Daddy Long Legs'in bir roman olduğundan haberdardım ama okuduğumdan haberdar değildim. Bana çok tanıdık gelen hikayeyi araştırırken ortaokulda Örümcek Dede ismi ile okuduğum o çok sevdiğim çocuk kitabı olduğunu anladım. Şu an çevirisi Uzun Bacaklı Baba olarak Ütopya yayınevinden temin edilebilse de benim o zamanlar okuduğum çeviriye Örümcek Dede ismi verildiğini öğrendim.

Bu, filmlere konu olan kitabın konusundan hayal meyal hatırladığım kadarı ile bahsedersem;

Judy yetimhanede büyümüş, yetimhaneden çıkma yaşına gelince de birinin himayesi altına alınmış üniversite masrafları karşılanacağı vaat edilmişti. Himaye eden kişinin şartı ise şuydu; ona bu iyiliği yapanın kim olduğunu asla bilmeyecekti. Böylece Judy eğitimini tamamlıyordu sanırım, kendisine bu yardımları yapan kişiye sürekli mektuplar yazıyor ama hiç cevap alamıyordu daha fazlasını hatırlayamıyorum.

En iyi hatırladığım yer ona bu iyilikleri yapan ve kendisine örümcek dede/uzun bacaklı baba lakabını taktığı gizemli kişinin aslında Judy'nin aşık olduğu adam çıkması idi. Hatta kitabın sonu sanırım Entertainer dizisinde de geçtiği gibi şöyle bitiyordu.Uzun bacak ne alaka kısmına gelirsek; yine benim hatırladığım kadarı ile Judy'nin bu kendisine yardım eden adamla ilgili olarak tek bildiği şey uzun bacaklı olması idi. Böyle olduğu halde benim okuduğum baskıya neden örümcek dede ismi verilmiş orası da ayrı bir muamma.

Gerçi Fated Love You dizisini hatırlarsanız Choi Jin Hyuk'da Kim Min Young'un Kidari Ajusshi'si idi, onun eğitimi için destekçi olmuştu ve orada uzun bacak kısmına şöyle bir gönderme yapılmıştı:
Burada uzun bacak ile zengin ve güçlü olmak, eli her yere yetecek gücü olmak manasına mecaz yapmışlardı.

Gelelim Kidari Ajusshi kısmına:
Peki Uzun Bacaklı Baba'yı Koreliler neden Kidari Ajusshi -bekleyen amca- olarak çevirmişler diye sorarsanız tamamen mesnetsiz olarak şunu söyleyebilirim:

Koreliler Kidari Ajusshi olayını yaşı büyük -Ajusshi- olan birinin kendinden küçük bir kıza yardım etmesi ve onu sevmesi olarak yorumluyor ve dizi filmlerde bunu işliyorlar. İşte bu yüzden kızın büyümesini bekleyen amca gibi bir düşünceden yola çıkarak bu isim verilmiş olabilir. Bizim Örümcek Dede'den daha güzel bir yaklaşım ahaha :D

Daddy Long Legs Ha Ji Won'un başrolünü üstlendiği Hyun Bin'in başrol olarak yer aldığı size şurada geniş bilgi verdiğim bir film. Tamamen kitaba bağlı kalınmadığı gibi mutlu sonla biten kitabın aksine film çok hüzünlü bir sonla bitiyor, maalesef. Kore dizilerinde sıklıkla karşımıza çıkan Uzun Bacaklı Baba itemi en son Entertainer dizinde karşımıza çıksa da;benim ilgimi ilk defa City Hunter dizisinde çekmişti. Hatırlarsanız oradaki savcı Nana'ya gizlice yardım ediyor ve notlarında kendisinden Kidari Ajusshi diye bahsediliyordu.


Hatta bu sahnede artık kendisini bekleyen Ajusshi olmaktan vazgeçtiğini söylüyor onu azat ediyordu.


En son Oh My Venüs'te neredeyse akademik bir makale çıkarıyordum ki bu yazı çok akademik olmadı neyse ki.

Ben öğrenmeyi çok seviyorum, detaylara bayılıyorum. Neyse ki böyle uzatsam dahi severek okuyorsunuz ve benim heyecanımı paylaşıyorsunuz. Yoksa bunları tek başıma öğrenip sizinle paylaşmazsam hiç bir anlamı olmazdı.

Not: Benim gözümden kaçan ya da izlemediğim sizin hatırladığınız başka Kidari Ajusshi göndermesi olan dizi varsa yazarsanız sevinirim, onları da eklerim.

Facebook Kore Dizileri Sayfamı takip etmek için: https://www.facebook.com/koredizifilmreplikleri1

Blog'umda yazdığım tüm dizi ve filmleri alfabetik olarak sıraladım.
Dizi listesine Buradan film listesine ise Şuradan ulaşabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım

Yorum Gönder

41 Yorumlar

 1. Bende ilk defa reply de görmüşütüm , uzun bacaklı babayı ama bana verememişitim , gerçi sonra dizde kıza sanki kitabını veriyordu .Örümcek dede çok güldürdü beni, isim mi bulamamışlar yahu , hahaha

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi reply de gördüm ben tüm seriyi izledim ama hatırlayamıyorum 97'deki abiye mi denmişti acaba?

   Sil
  2. Evet ilkinde , seo in guk'un abisi sonlara doğru demişiti, sonra da kitabı vermişti.

   Sil
 2. kidari icin yaptigin yorum oldukca akla yatkin fakat ben ilk duydugumda beklemeyi baska türlü yorumlamistim. maddi bir beklemekten ziyade manevi bir bekleyis. yani büyüsün, serpilsin, evlenelim degil de ona destek olmak icin yani basindaki sürekli bekleyis, kollama oldugunu düsünmüstüm. her halukarda long legs'ten daha sevimli geliyor kulaga bekleyen amca :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin yaklaşımın da çok güzel ama olabilir tabii :D

   Sil
 3. Ben de okumuştum bu hikayeyi,demek o bu muymuş :)City hunter da benim de dikkatimi çekmişti fakat araştırma zahmetine girmemiştim.Filmi hemen izlemeye başlayayım o zaman :)

  YanıtlaSil
 4. Nabrut ablacım senin blogun bende kore dizileri gibi bağımlılık yaptı nerdeyse her gün bloguna girip acaba bugün dizi yorumu yaptın mı ne ile ilgili yazı yazdın bakıyorum(Biraz da tatilde bir öğrenci olmanın verdiği işsizlikten kaynaklanıyor sanırım) Bir ricam olacaktı acaba izleme listeni bloguna koyabilir misin ya da yorumuma cevap olarak yazabilir misin? Biraz büyük bir istek ve uzun bir yorum oldu ama senelerin birikmişliği ve ilk yorumum olduğunu hatırlatıp yanlış bir şey söylediysem özür dilelrim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanlış bir şey olur mu canım benim. yorumun için çok teşekkür ediyorum.
   İzleme listem derken en iyiler listesi falan mı istiyosun onu tam anlayamadım ama

   Sil
  2. Yok hayır ben çok kore dizisi izlediğim için dizi bulmakta zorlanıyorum. Bitmiş ve senin de izlemek istediğin gözüne kestirdiğin diziler varsa belki ben de izlememişimdir diye öğrenip izlemek istedim eğer öyle bir şey yoksa farketmez bana dizi olsun yeter :))

   Sil
  3. sanirim yeppudaa'da olusturulan listeler gibi bir listeyi kastediyor. izledigin tüm diziler ve yanlarina puanlari gibi.
   valla yapsan ben de hayir demem. iyi bir konuya barnak basmis arkadas ^^

   Sil
  4. adsız 1'e cevap :) an another Miss oh'u bitirmek üzereyim hafta sonuna çok güzel bir yazı hazırlıyorum mutlaka tavsiye ederim.

   adısz 2^ye cevap Aslında izlediğim tüm dizilerin listesi var: http://www.nabrut.com/p/blog-page.html
   ama yanında puanlar yok tabii. ben bunun üzerine bir düşüneyim nasıl bir şey yapabilirim diye :D

   Sil
  5. Çok teşekkürler.
   Adsız 1 :)

   Sil
 5. ben bu çizgi diziyi çok severdim ama sonunu hatırlamıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yektoş zaten trt çizgi dizinin sonunu yayınlamamış candy misal bunu da yarım almışlar :D

   Sil
 6. Yine harikasın. Ben bayılıyorum bu tür yazılarına ☺ şimdiden sonra izlediklerime dikkat edicem önceden farkında değildim 😒

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok gaz veriyorsun bana sonra saatlerce bu yazılarla uğraşıyorum haha :D

   Sil
 7. Bende Secret Garden dan sonra Ha Ji Won ve Hun Bin'i araştırırken filme rastlamıştım. Sonra siz gibi Şity Hunter'da farketmiştim bu kalıbı, bu kadar derin olduğunu bilmiyordum doğrusu, elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 8. Tam City Hunterı yorumlara yazıcaktım ki en sona koymuşsun onu da :D
  Bu bilgilendirici yazılarını çok severek okuyorum ben şahsen. Ne kadar uzun yazarsan yaz ne kadar akademik makale çıkarsan da kabulümdür :D Ellerine sağlık^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana çok güzel gaz veriyorsunuz ^^ Böyle yorumlar gelince daha şevkle yazıyorum teşekkür ediyorum :)

   Sil
 9. Ben de mutlu sonlu kitabı okumak istiyorum o zaman, hazır örümcek dede adından da vazgeçmişler :)
  Ben genelde yazıların sonunda aa bitti mi biraz daha olsaydı tepkisi veriyorum ama sen bilirsin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa o zaman uzattıkça uzatırım ben^^ siz istediniz bunu. haha :D

   Sil
 10. İsteyenin bir yüzü.. dermişim :) Buraya halaya kalkan bir sin koyuyorum o zaman :D Gerisi Nabrut'un ellerine gözlerine ve sair azalarına :) Allah zeval vermesin olarak devam ediyor ^^.

  YanıtlaSil
 11. Bir şey daha öğrendim :))))

  Yazıların akıyor dilediğin kadar uzat :**

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım arkadaşım.
   Sen böyle der bana gaz verirsen tabii uzatırım ^^

   Sil
 12. Yazını bi'gün gecikmeli okudum ama kızmazsın dimi ^^
  Örümcek Dede'yi de çok beğendim ahaha
  Ben de çok merak etmiştim City Hunter'dan sonra Kidari Ahjussi muhabbetini. O zamanlar ben de 'bekleyen amca' olduğunu düşünmüştüm ama aslında kidari 'ince uzun, uzun boylu' demekmiş, evet ben de aydınlanmıştım bunu öğrenince ����
  Yine ufkumuzu genişleten eğlenceli bi' yazı olmuş, bayılıyorum bu yazılarına. Ellerine sağlık ablacım ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ne demek olur mu öyle şey ^^ İstediğin zaman gel başım üstüne.
   Aaaaaa şu an şoktayım aslında kidari kelimesini bekleyeni koreceye çevirip 임산부 bu şekilde bulup kesin bekleyen olarak onaylamıştım ama demek ki uzun bacaklı demekmiş. Valla ben de aydınlandım. mantıklı.
   Benim de ufkum genişledi sayende ^^

   Sil
  2. ^^
   Muhtemelen sen 기다리 şeklinde yazdığın için öyle oldu, çünkü beklemek mastarı 기다리다 şeklinde; ama Kidari Ahjussi bahsinde geçen kidari 키다리 şeklinde.
   Her şey bi' k harfi farklılığından olmuş yani ^^

   Sil
 13. Yeni dizilerden Doctors'da da var gibi bu kavram.Öğretmen-öğrenci 13 yıl sonra~Bakalım daha geçmedi ama kidari Ahjusshi terimi :D

  YanıtlaSil
 14. Merhaba, uzun zamandır takip ediyorum bu blogu çok samimi ve sıcak olduğu için bakıyorum yazılanlara :) çok içten bir bloggere sahip gerçekten :) bu yazıyı okudum discovery romance izliyorum bu ara gecikmeli olsa da çok sevdim izlerken bu uzun bacaklı adam sözü burda da geçtiğini görünce yazmak istedim :) sevgilerimle nabrut :)

  YanıtlaSil
 15. ben de ilk city hunter dizisinde görmüştüm bu olayı ve daddy long legs diye internette ilk arattığımda örümcek resimleri çıkmıştı, hala daha öyle bir örümcek çeşidi sanırım daddy long legs türkçeye belki o yüzden çrümcek dede diye çevirmiş olabilirler :)

  YanıtlaSil
 16. Dady : dede long legs : örümceğin uzun sekiz bacağı alsana örümcek dede :) düz mantık birde adama gençtir kızı büyütene kadar dede yaşlanmıştır buna gönderme olarak dede demiş de olabilirler

  YanıtlaSil
 17. Ediz hun ve türkan sorayin filmi var demek bu kitaptanmis

  YanıtlaSil
 18. 키다리 아저씨 - bekleyen amca demek değildir, aynen olduğu gibi uzun bacaklı demektir. Kidari birleşik bir kelime olup "sırık, leylek" gibi uzun boylu insanlar için kullanılan bir sıfattır. Beklemek fiili 키다리 değil 기다리'dır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu güzel bilgi için çok teşekkür ederiz.
   sevgiler

   Sil
 19. Shopping King Louis’de var. Platonik ikinci çocuğun lakabı. Hatta birinci çocuk bunun kidari ahjusshi olmasından dolayı ikinciyi kıskanıyor ^^

  YanıtlaSil
 20. Shopping King louis’de var. İkinci platonik çocuğun lakabı. Hatta birinci çocuk bundan dolayı ikinciyi kıskanıyor ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet :) bak repliği burada :)
   http://www.nabrut.com/2016/11/shopping-king-louie-yorum-ve-replikleri.html

   Sil