Bir insan modelini ele alacağımız sosyolojik inceleme yazısına girerken bu bahse mevzu olan insanların türünün tükenmesi canı gönülden diliyoruz.

İnceleyeceğimiz insan modelini kısaca; bensiz yapma, bensiz gitmeciler olarak tanımlayabiliriz.

İçine basın sözcüsü kaçmış halimden sıyrılarak devam edersem; herkesin bu tür arkadaşları vardır: bensiz gitme olur mu, bensiz yapma olur mu? diye başınızın etini yerler.

Bunların bazısı gerçekten sizinle olmak ister, beraber olmanın tadına varmak ister ve samimidirler. Bu kısım insanlar konumuzun haricinde kalıyorlar.

Benim bahsettiğim bensiz yapmacıların amacı onlardan bir adım öne geçmenizi istememeleridir. Onların yapmadığı bir şeyi, sizin yapmanızı istemezler. Onlar ki, her şeyi yapmalı, her yere gitmeli ve hiçbir şeyden eksik ya da geri kalmamalıdırlar. Aşırı yoğun (!) olan programlarından ötürü o anda sizinle gelemeyeceklerdir mesela ve derler ki; Kuşuuuuğğmm bensiz gitme olur mu, beraber gidelim.

E madem, tamam olur, dersiniz. Onu beklersiniz. Ona sizin haberdar ettiğiniz şeyi yapmayı ya da yine sizin haber verdiğiniz bir yere gitmeyi ertelersiniz. Aradan bir süre geçer. Hani falanca yere gidecektik ya, ne oldu, diye bir mesaj atarsınız.

Cevap gelir:

"Ayy kuşuuuğğmmm ben oraya falanca ile gittim bile."


O anda başınızı taşlara vurmakla kendinizi camdan atmak arasında kalır, ölmeyi mi sakat kalmayı tercih etsem diye düşünürsünüz.
Bazen sizin mesaj atmanıza bile gerek kalmaz. Laf arası beni bekle, bensiz gitme dedikleri yerlere çoktan bir başkası ile gittiklerini söylerler. Siz onun utanmazlığı karşısında hani beni bekle beraber gidelim demiştin diyemezsiniz bile, hayâ edersiniz çünkü.

Bu türler bir de çok üzülmüş gibi yaparlar. Aslında ile başlayan cümlelerle sizi yağlarlar, ballarlar. Zira yağcıdırlar da. Ama kanmayın ha! Yalan söylerler ve yine yaparlar. Zira amaçları bir şeyi sizden önce yapmış olmanın verdiği zafer hissini tatmaktır.

Ha, böyle zafer mi olur demeyin! Bu kıskanç ruhlu fesat insanların böyle adice zaferleri vardır. Dışarıdan çıtır çıtır nazik, her daim mütebessim görülmek, kendisinden kötülük gelmez gibi bir duruş sergilemek, hırslı ve kıskanç olduklarını gizlemek hem de ustalıkla gizlemek bu türlerin ortak özellikleridir.

Benim tavsiyem kimse için hayatınızı ertelemeyin.

Gitmek istediğiniz yere kimseyi beklemeden gidin, yapmak istediğinizi ertelemeden yapın!


Kimse sizden değerli değil.