Kıbrıs'ta Kumar Oynuyor muyum?

Çocukken kumarbazdım. Zamanında dini açıdan bir aydınlanma yaşamamış olsaydım durumum vahim olabilirdi. Nitekim aynı burçlara sahip olduğumuz Mehmet Ali Erbil ve Serdar Ortaç’ın kumarbaz olduğu gerçeği bir tesadüften ibaret değil. 

Kova burcunun kazanmak hissinden beslenmesi ve çok hırslı insanlar olmalarından ileri geldiğini düşündüğüm bu kumar sevdasını astrologlar da doğruluyor ve kova burçlarına aman dikkat diye tavsiyelerde bulunuyorlar.

Hatta bendeki bu kazanma hırsı öyle bir seviyede ki, jenga, scrabble, tabu, cranium, monopoly gibi eğlence amaçlı oyunları bile ciddiye alır, kazanmak için olanca gücümle çalışır, takımsak takımı galibiyete götürmek adına tüm varlığımı ortaya koyarım. Asla mızıkçılık yapmam, kaybedeceğim belli olan bir oyunun bile son anına kadar elimden geleni yaparım. Sanki içimden birisi He-Man gölgelerin gücü adına diye bağırıyor şu an.
Genelde kazanırım. Nadiren kazanamadığım oyunların sonunda ağlarım. Hadi tamam ağlamam o kadar da değil ama suratım düşer. Kaybetmeyi sevmiyorum, oyun bile olsa… Yazdıktan sonra kendime uzaktan baktım da, ne korkunç bir kadınmışım ya hu!


Giriş cümleme dönersem;

Çocukken kumar adına ne yaptığımı soracak olursanız; kırtasiyeye gidip tombala çekerdim. En büyük zevklerimden biriydi. 

Sizin okulunuzun yakınındaki kırtasiyede de var mıydı, her okulda olur mu, bunların cevabını bilmiyorum ama bizim okulun yakınındaki kırtasiyede tombala vardı. 
Şöyle ki; kırtasiyeci amca sayılardan oluşan bir liste hazırlar, her sayıya denk gelen bir hediye olur, siz ise kapalı torbadan bir sayı çeker ve sayıya denk gelen hediyenin sahibi olurdunuz. Kırtasiyeci amcamız bunun zaman zaman kazı kazan versiyonunu da yapardı. Bu listenin size vaat ettikleri silmeyen silgi, bilye, tebeşir, adı sanı bilinmeyen zehirlemesi olası gofret gibi eften püften dandik şeylerdi. Ama 1 numarada büyük hediye olurdu. Sizi teşvik eden, tost almanız gereken parayı kırtasiyeci amcaya hibe etmenizi sağlayan da işte bu 1 numaradaki hediyeydi. Bende uzun zaman bir numaradaki hediyeyi (el feneri) kazanmak için aç kaldım. 

Ama sonunda kazandım biliyor musunuz? Kırtasiyeci amcanın çok üzüldüğünü ama bakın arkadaşınıza ne çıktı diye diğerlerini de gaza getirdiğini ve gururlandığımı hatırlıyorum. 

Sonra mı?

Sanırım istediğimi elde ettiğim için tövbekâr oldum. 

Yorum Gönder

24 Yorumlar

 1. ayh bende çok severim kumarı, yılbaşında kendimi tombala oynamaktan nasıl alı koyicimmmmmmmmmmmmmm

  YanıtlaSil
 2. Bende küçükken almak isterdim ama kumar gibi oluyor annem kızar diye alamazdım bir gün sonra aldım korka korka tabikide birinci hediye çıkmadı sakız çıkmıştı :)) Ne günlerdi bide çitozun içinden çıkanlar vardı onlarıda unutmamak gerekir :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir kerede hemen 1. hediye çıkarmı :D
   çitozun içi dolu mu diye paketi yokladığımz günler :D

   Sil
 3. Ay hatırlıyorum bana hep saçma sapan şeyler çıkardııııı sonra bırakıp damga , etiket falan almaya başladım. Defterlerimi süslüyordum :)))) Kazanma hırsım sıfırmış demek :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizim zamanımızda ne meşhurdu hakikaten o damgalar. sonra damga kurur kolanya dökerdik. :D

   Sil
 4. Kumarbazlık, hııım, kağıt oyunlarını çok iyi bilirim ki! Hatta taşlıları bile, eyvah eyvah, koç burcuyum oysa neyse ki çocukluk zamanlarımda ki gibi değilim artık çok nadir hatta şimdi zararsız oyunlar scrabble, tabu, cranium, monopoly, satranç su doku, bulmaca falan aman Allah bozmasın :) Hırs noktasında ince ve keskin çizgi var gerçekten de sonuçları ağır olabiliyor ayarlayamazsan maalesef :(
  Tombala dediğin gibi yoktu ama yılbaşında oynuyorduk - çinko falan filan, benim bildiğim seninkinden farklı- yani ne yalan söyleyeyim :)
  Tövbekar olmakta nasip oldu ya, çok şükür diyelim!
  Güzel paylaşımdı Nabrut! Teşekkürler, bize de anımsattın o zamanları ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zar olmayan tüm oyunları seviyor çok eğleniyorum bende. hele tabu da üstüme tanımamam :D kağıt oyunu falan bilmem ama öğretsen mesela bayılırım kesin :D
   ben teşekkür ederim içten yorumun için...

   Sil
  2. Öğrenme daha iyi boş verrrr! Ben teşekkür ederim, görüşmek üzere, sevgiler ;)

   Sil
 5. ahaha o tombala olayında cidden insan heyecan yapıyor kazanmak için. :))
  bizim karşımızdaki bakkalda vardı o olay. tabii hediyeler neyin nesi bilmiyordum. hâlâ bilmem yalnız bir defa denemelik el attığımdan. hatta mini bir hello kity sırt çantası çıkmıştı. mini dediğimde tam miniydi ama. cüzdan gibi, anca sapları bir oyuncak bebeğin omuzlarına takılan cinsten. birkaç yıl sonra onu kuzenime vermiştim. şu an onda durur. atmadığına şaşırırım ben de. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. epey iyi bir şey çıkmış sana.şans bu olsa gerek.
   kuzenin çok vefakarmış demek ki :D

   Sil
 6. küçükken hiç öyle bir şey hatırlamıyorum buralarda yok muydu acaba?
  inanmazsın geçen tabu oynarken kardeşimle kavga ettik, kardeş ve eşi bildiğin çirkef (:
  kardeşin içine bir şey kaçtı ben de inat dediklerini asla kabul etmedim
  gayet keyifli bir gecenin içine ettik beraberce ama gerçekten ben hatalı değildim ya (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah o anda yanınızda olmayı çok isterdim. abla kardeş kavgalarını çok severim bende öyle bir durum yok ya çok ilginç geliyor :DD

   Sil
 7. ben küçükken barbili sakızlardan çıkartmalar çıkardı albümü tamamlamak için bütün paramı yatırırdım ama albümde mutlaka biri eksik kalırdı çıkmazdı meret :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. birde şirinler albümü vardı. bende ona sarmıştım da aynen bende tamamlayamamıştım :D

   Sil
 8. Bende kova burcuyum ☺️ Bu hırs yüzünden çok şeylerin üstesinden geldim ☺️ Allah kötü yola düşürmesinn :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen... hırsı güzel yere harcayınca başarı getiriyor elbet.

   Sil
 9. Aman uzak olsun kumar bu arada soru bana adanalı gaspciyi hatırlattı :)

  YanıtlaSil
 10. hiçbir zaman kumar ilgimi çekmemiştir yani parayı çoğaltmak adına çekmedi :)
  yoksa pokerin o zengin duruşu beni her zaman cezbetmiştir :D
  genel olarak telefona da oyunlar yüklemem bitirme hastalığı vuku bulduğu içün
  kağıtla ilgili olan hiçbir oyunu bilmiyorum 51 falan da dahil :)
  ama okey tavla jenga gibi oyunlar benden sorulur :P
  velhasıl kumarın her türlüsünden uzak duralım kova burçlarına da sahip çıkıp kollayalım ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu telefeondaki oyunlar bende de bağımlılık yapıyor. konuştuk sanırım öyle hatırlıyorum sabah namazına kalktığımda hayday oynuyordum falan :D siliyorum en sonunda yoksa bağımlıyım.
   senin burcun ne ki_? amaann evlilikten beklentilerin neler diye devam edersem kork benden :D

   Sil
  2. tesadüfün böylesi, gün itibariyle doğum günüm yani oğlak :)
   sıkıntı yok sevdiğim insanların sorularını cevaplamak zor gelmez ;)
   evlilik beklentilerime gelinceee :P

   Sil
  3. hihi :)) ne güzel bir tevafuk :) O zaman sana romantik komedi tadında bir yıl diliyorum. Artık kendi senaryonu yaşa :*

   Sil
  4. ay hadi inşAllah ;) teşekkürlerr..

   Sil