Atmaya Kıyamadıklarımız

Amerika'yı kendimize örnek alıyor, neyi popüler kılsalar hazine bulmuş gibi sahiplenip ülkemize uyarlıyoruz da, garaj satışları neden popüler olmuyor diye hep düşünürüm.

Tamam, belki bizim evlerimiz müstakil değil ve garajlarımız da yok, ama zaten bir çok kimsenin hayat standardı Iphone kullanmaya müsait olmadığı halde alıp kullanıyor değil mi?

Türkiye'de mevzu 2.el kıyafet olduğunda, ''satış yapma'' durumu uygun değil kabul ediyorum ve de gönülden destekliyorum.
Çünkü bizde, eski demiyorum ama giymediğimiz kıyafetler küçülmüş kategorisindeyse kuzenlere vb. gider.
Şuursuzca alınıp, ben bunu neden almışım diye düşünülenler kategorisindeyse yine münasip insanlar bulunarak onlara verilir.
Bedelsiz.İşte benim Garage Sale hayalim kıyafet harici tüm ıvır zıvırlar için geçerli.
Mesela sevdiğim, ama artık sevmediğim birinin hediyesini orada satabilmek istiyorum.
Çünkü böyle kullanmadığımız ama atmaya kıyamadığımız, bir şekilde de elden çıkarmak istediğimiz şeyleri ne yapacağımızı bilemiyoruz.
Haksız mıyım?
Meramımı daha iyi anlatabilmek adına örnek vermeye devam edersem, bir çok bardak altlığım var.
Bardak altlığı kullanmayı çok seviyorum ama eskimeden sıkılıyorum.
Kaldı ki bunlar eskiyen şeyler de değil.
Bu yepyeni şeyleri satıp, yine başka bir garaj satışından benzer, az kullanılmış şeyleri almak çok hoş olurdu.

Örnekler çoğaltılabilir tabii.
Ama bu durumun birde şöyle bir karşılığı var.
Ben ne zaman bir şeyi elden çıkartmak istesem ya da aman şunu atayım desem, o şey gözümde birden değerleniverir.
Aylarca hatta bazen yıl boyu elime almadığım, ya da ne bileyim giymediğim bir şeyi vermem gerekirse, aslında o şeyle neler yapabileceğim, gözümün önünden kalplerle doldurulmuş romantik bir film şeridi gibi geçer.
Ve elim gitmez.
Bu konuda yalnız mıyım acaba?....

Annem bu benim atmaya kıyamama huyum yüzünden 60'lı yaşlara geldiğimde şuradaki haberde ve aşağıdaki resimde sözü geçen teyze gibi olacağımdan endişe duyuyor.
Çöp ev olacak evimiz diye hayıflanıyor.☺Henüz durumum bu kadar vahim değil tabii. Onun endişelenmeye başlaması şöyle oldu:
Atmaya kıyamadıklarım arasında çiğnenmiş bir sakız vardı onu görüvermiş, ama ne yapayım anısı var.

Gel de bunu anlat Hatun'a!☺☺☺

Not:Ve bu arada yeni Headerimi hakkındaki düşüncelerinizi severek okurum. :)

Çöplerinin arasından bildirdi.

Yorum Gönder

48 Yorumlar

 1. döküntüden nefret ediyorum o yüzden atmayı, sağa sola dağıtmayı çok severim.

  YanıtlaSil
 2. Evet aslında bu tarz şeyler yapılabilse güzel olurdu. Çünkü evler çoğu zaman adeta bir eşya mezarlığına dönüyor. Ben de yılda birkaç defa temizlik yaparım. Artık asla giyemeyeceğimi, kullanmayacağımı düşündüğüm şeyleri ayırır, arkadaşlara, kuzenlere ya da ihtiyacı olan birilerine veririm. Sonuçta kıyafet ya da eşyalar dediğin gibi kolay kolay eskimiyor ki birçoğunu belki kullanmıyorsun bile. Eskiden ben de kolay kolay atamazdım, dediğin gibi elime aldığım anda aslında ben bunu şöyle kullanırım falan derdim ama baktım dolaplar tıkış tıkış (ki birçok hemcinsime göre kıyafetim azdır) artık rahatlıkla dağıtıyorum. Hem başkalarının işi görülüyor hem senin evin ferahlıyor. Bir de ne kadar az kıyafetin olursa o kadar şık giyinilebileceğini öğrendim. Bu da işin başka bir artısı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. az kıyafet çok şıklık diyorsun çok ilginç :D benim kıyafetlerden ayrılmama durumum yok fazla da bende çok fazla ıvır zıvır var. acaba ilerleyen yıllarda senin gibi kolayca atmayı öğrenirim :)

   Sil
  2. Bana da ilginç gelmişti ilk başta ama doğru olduğunu görüyorum. O ıvır zıvırlar bende de çoktu, mesela bir kafenin peçetesi, bir çikolatanın kabı gibi saçma sapan şeyler. Ama bunlarsız da yaşarım, bunlar olmadan da o güzel anıları hatırlayabilirim demeye başladığımda atabildim bu tarz şeyleri. Darısı başına diyorum :)

   Sil
 3. olsa süper olur dediğim bir fikir ve her noktasında size katılıyorum :D

  YanıtlaSil
 4. aynene bende senin dediğin gibi hissediyorum nabrutcuğum.header ında çok güzel bayıldım valla

  YanıtlaSil
 5. Ben sana sonuna kadar katılıyorum vallahi.
  Halam ikinci el dükkanı açtı , orada satıyor hepimizin ikinci el eşyalarını. Garage Sale olmaz da Balkon Sale olur canım çok mu zor :)
  Bence de yapılmalı bu tür organizasyonlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. internet üzerinden satın almak hele ki 2. el eşyada riskli. o yzüden umarım balkon sale tutar :D

   Sil
 6. Ben kullandığım şeyleri satamam..Şöyle bir düşündüm de giyip sıkıldıklarım hep kuzenlerime gider, oyuncaklarım var küçüklüğümden kalan ama satamam onları, hatta kimseye oynatmam bile :)) Bazen anneme kızıyorum bebeklik kıyafetlerimi neden başkalarına verdin diye bir tulumum kalmış hatıra :) Ama belki bu kitaplar konusunda olabilirdi..Kendiminkileri satmazdım ama satanlardan almak isterdim, öyle kitapların kokusu daha güzel geliyor bana, belki psikolojiktir; yaşanmışlık olduğu düşüncesinden...Bu arada headerına bayıldım!Çok Nabrutça olmuş, iyi olmuş ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. headerımı beğendiğine sevindim teşekkür ederim :*
   2. el kitapçı çok aslında.oralar bir uğra :) ama sende çöp koleksiyonerisin bak sana söyleyim :D

   Sil
 7. Aslında ben kıyamam eşyalarımı vermeye. Her ne kadar kullanmasam da hep içimde "belki bir gün ihtiyacım olur" düşüncesi yatıyor. Ama kıyabilenler için, garage sale gerçekten çok güzel bir fikir bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belki bir gün diye sende çöp koleksiyoneri olacaksın :)

   Sil
 8. Satış değil belki ama gönüllü olarak eşyalarını verebileceğin Free Cycle diye bir oluşum var. İstanbul için olanı Facebook'ta aşağıdaki adreste:

  https://www.facebook.com/groups/freecycleistanbul/

  İşe yarayabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kıbrısta yaşıyorum pek işime yarar mı bilmiyorum ama teşekkür ederim bir bakayım :)

   Sil
 9. O kıymetlenme durumu bende de oluyor. Hiç arayıp sorup aklıma gelmeyen şeyi, elden çıkarmak mevzu olunca giymek isterim. :) :)
  Ama çoğunu yine tutmam, veririm.
  Bu arada header güzel. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. headerım için güzel düşüncelerine gönülden teşekkür ederim :)
   giysileri bende veirotum da benim atamadıklarım ıvır zıvır daha çok ne yapacağım bilmiyorum :D

   Sil
 10. Yanlız değilsin senin gibi bir arkadaşım var hiç birşeyi atmaya kıyamaz.Bende de vardı bu durum ama kardeşimin bazı şeylerimi zorla atması sonucu geçti.Birde baktım ki atılan şeylerin hiç birini hatırlamıyorum.Bu arada blogunun yeni hali çok şirin olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim çok mutlu oldum bloğumun yeni imajını beğendiğine :)
   acaba herşey ilk atışta mı başlıyor sonrasında rahatlıyorsun :D

   Sil
  2. Evet aynen öyle oluyor .Bakıyorsun ki attıklarının hiçbirini hatırlamıyorsun.Hele ki şundan şunu bundan bunu yaparım, şuda lazım olur falan dediklerini :)Sende birinden yardım iste bu konuda işe yarıyor.Şimdi ben kendim atıyorum atılacakları üzerinden bir yük kalkmış gibi iyi hissettiriyor.
   Anılarına birşey diyemem çok önemlilerini sakla .Ama annen haklı sakızda fazla olmuş:D

   Sil
 11. Ayyy header çok güzell, garaj olayında sendenim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim beğendiğine sevindim :)
   birileri bunu mıda yapsın ya :D

   Sil
 12. yeni headerin çok tatlı olmuş :) ve katılıyorum keşke garaj satışı olsa. ikinci el eşyalara bayılıyorum ben :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğine sevindim *.*
   bende çok seviyorum ama yaygın değil maalesef :/

   Sil
 13. Bende istsnediklerimden yada sevmediklerimden cok cabuk kurtulurum zaten seninde dedigin gibi akrabada hali hazirda vermek istedikkerimi alan cok olunca ortada kalmiyolar :-D

  YanıtlaSil
 14. ben de hiçbir şeyimi atamam anısı var deyip enjektör kapağını bile saklıyorum :D ama sakız saklamak hiç aklıma gelmedi :D garaj satışı olsa da benim ıvır zıvırlara kimse talip olmaz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. enjektör kapağıda çöp koleksiyoneri olmak için yeterli :)
   hahah bak bu doğru benimkine de kimse talip olmaz:DD

   Sil
 15. Bu benim yaşam tarzım ama dağınık seviyorum :) Ve tabi ikinci el satışlara da bayılırım yaşanmışlık başka :) Ama yenilerin kokusu da başka tabi :/ Off ben başka konulara giriyorum sanırım :D Şey demeye gelmiştim, mimlendiniz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mimimi alayım ama yapabilir miyim bilmiyorum sanırım yetişemiyorum :/ umarım bunu yapabilirim

   Sil
 16. OOOO biraz fazla değil mi sakız??? Header güzel olmuş NABRUT ve türbanı her yerde mesajı verilmiş. Sanatçı soyut ve bilinç altı çalışmayı seviyor :D

  YanıtlaSil
 17. Ay ne güzel bi fikir sen söyleyene kadar hiç düşünmemiştim üzerine ama çok mantıklı :) Gerçi ben bu işten zararlı çıkarım ben hiç bir şeyimi satamam ki üzerine birde ikinci el eşyalara bayılırım gel çık işin içinden bu iş olursa benimde bir depo tutmam gerekebilir çünkü odamın daha fazla ıvır zıvırı kaldırabileceğinden emin değilim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bak işte benim iki odam var. biri burda biri ankarada. ikisi de ıvır zıvır dolu :D kendi evime çıkarken eşyalarımı taşımak için tıra ihtiyacım var :D

   Sil
 18. Şuraya bir yorum bıraksam nabrut tanır mı ki? :)
  Bazı ufak tefek, kimine göre gereksiz bana göre anlam ifade eden şeyleri atamama huyu bende de var ve bunun psikolojideki açıklamaları pek iyi değil :) :)
  Ama henüz bir çöp evde oturmuyorum annem mahveder beni :D
  Selam olsun...

  Nun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vayyy birileri blog mu açtı yoksa :D
   ya psikolojideki anlamı ne ki çok merak ettim şimdi :)
   ve aleyküm selam...

   Sil
  2. Evett daha doğrusu kendi halimde takılırken kamuya açıldım diyelim, takip de kolay olacak her ne kadar cevabını şimdi görmüş olsam da :7: Profilindeki hanım kızı da al gel beklerim efenm :)
   Psikolojide -bizde olduğu kadar değil, biriktirmede daha da aşırıya kaçmış kişilere- anal dönem saplantılı kişiler deniyor. Tabi bu sadece bir boyutu, ama onu açıklatma nolur gugıl amcaya sor :D

   Sil
 19. Bloga girince hemen header çekti dikkatimi, güzel olmuş;)
  Başı bağlı kızın, şaşkın yüz ifadesi çok sevimli geliyor bana:)
  Photoshop biliyor musun nabrut? İçimden bi' ses (nerden uyduruyorum bilmiyorum ama) abinin yaptığını söylüyor bunu (abin vardı değil mi? İyice uyduruyor olabilirim şu an:))

  Ben fazlalık istemiyorum artık evde pek.
  Vermeye yada atmaya kıyamadığım şeyler var tabi, ama mümkün olduğunca uygun yerler bulup kullanılabilir hale getirilmesini sağlıyorum.
  İstanbul'da belediyenin Kadın Koordinasyon Birimi var, yazmıştım hatta blogda, oraya verdim mesela epeyce bir şey.
  Ama bir kitap, biblo, puzzle nebiliyim ne gibi şeyleri de elden çıkaracak yerlere ihtiyaç var tabi;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkür ederim beğendiğine sevindim :)
   yok ben yaptım photoshop bilmiyorum da daha başlangıç aşmasında biraz kurcalıyorum böyle işte.
   işte benim ulaşabileceğim öyle bir yer yok olsa bile verebilir miyim bilmiyorum D:

   Sil
  2. Kendin yaptıysan ayrıca bir tebriği hak ediyorsun;)

   Sil
 20. Sakız, sinema bileti, bağış makbuzu, uçak bileti ,otobüs bileti ..Üzgünüm nabrut bunları alan bulamazsın :))) Bir an evvel bu hastalıktan kurtul.Kıyafetlere herkes çözüm bulmuş galiba ben de şu ara belediye arıyorum kıyafetlerimi verebileceğim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaa çok üzüldüm şu an :D garaj satışından soğudum hatta :)

   Sil