Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında Okur Yorumları

Haruki Murakami başka bir dünyada yaşıyor.
Okuduğum 3. kitabı ile bunu iyice anladım.
Hep sorunlu karakterler ortaya koyan yazarın en belirgin özelliği ise kitap bittiğinde kafanızda bıraktığı büyük büyük soru işaretleri.

Son okuduğum kitabı Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında tamda böyle bir kitap.Kitap, tek çocuk olan ana karakter ve onun yine tek çocuk olan ilk aşkı ile arasında geçen olaylar üzerine başlıyor.
Kendi dünyasında yaşayan tuhaf bir adam olan ana karakter ile ilk aşkının zamansız karşılaşması üzerine devam ediyor.Hikaye çok bağlayıcı, ruhi çözümlemeler ve tespitler şahane!
Ama sonuna geldiğinizde tüm algınız değişiyor.
Çünkü kitap aklınızdaki hiç bir sorunun cevabını vermeden pat! bitiyor.
Sahilde Kafka kitabı da böyle bittiği için yazarın tarzının bu olduğunu biliyorum ama böylesine güzel bir kitabın sonu böyle olmamalıydı demekten de kendimi alamıyorum.
Ve kötü bir son, kitap hakkındaki algınızı değiştirip, kötü bir şey okumuş hissi vermekten öte gidemiyor.

Not:Böyle olumsuz bir yorum gibi oldu ama İmkansızın Şarkısı kitabı ile Haruki Murakami ile tanışırsanız diğer kitaplarını okumadan edemezsiniz diye düşünüyorum.Yorum Gönder

8 Yorumlar

 1. Murakami yorumu okuduğum herkes aynı şeyi mi söyler ya ! Sonu pat ,küt, çat diye bitiyor çık işin içinden diye.
  SIrf bu yüzden okuyamadım hiç bir kitabını henüz.
  Ben ki Buket Uzuner'in İki Yeşil Su Samurunu okuyup son sayfalarında büyük hayal kırıklığı yaşadıktan sonra elime başka kitabını alamamış bir insanım. Ve komiği kitabın sonunu şu an hatırlamıyorum ama o hayal kırıklığımı hatırlıyorum ... Murakami de okusam aynı şey olacak gibi hissediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama buket uzuner iyi bir yazar değil.Öncesi de çok iyi bir hikaye barındırmıyor ki sonu kötü bitse de farketmez bence :/ yada benim okuduğum kitaplarında durum böyleydi.
   Ama harukinin tek kusuru sonları.

   Sil
 2. Ya o kadar okuyup okuyup sonunda ansızin bitmesi tam bir deli sacmasi ve cok sinir bozucu o.O sonu boyle salak bi sekilde bitecekse ve bende okuyup sinir olacaksam belkide hic baslamayip sinirlenmemeliyim ha ne dersin nabrut?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kötü son haricinde kusur bulamıyorum yazara ama kötü bir son seni delirtecekse evet başlamamk daha iyi :D sonçta kitapları stres atmak için okuyoruz :)

   Sil
 3. Ben murakami ile çok yanlış kitabında tanıştım :/ yanlış derken kötü anlaşılmasın 1q84'ü HALA okuyorum o nedenle :) ince kitaplarından başlamak gerekirdi :) ben yazım tarzına işlediği konuya karakterlerine bayıldım tek sorunum zamansızlık onu da yazın halledicem inşallah *.*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ama senin başladığın kitabı da en sevilen kitabı:D bitince bana yaz mutlaka.sen seversen alacağım

   Sil