Eltiler Neden Böyle? Nabrut'un Eltisiyle Olan Sınavı

Birgün ifşa olursam bu yazıyı okuyan eltim beni daha da çok sevecek. O gün geldiğinde eltim bu sayfalara ulaşmadan silmem için beni uyarın. Hahah!

Artık evlendiğime göre elti terörü hakkında bilgi verebilirim. Hayatımın bu kısmına da geldim. 

Vay be! Nabrut sen de bu hallere düşecek kız mıydın, diye içinizden geçirdiyseniz eltimle olan yoğun muhabbetimizi anlatmaya başlıyorum.

Eltim hanım daha tanışmaya ilk geldiklerinde bi' çıkıntılık yapmıştı zaten. Hep öyle olur ya. Ufak bir detay ama ben asla unutamıyorum.

Olay şöyle gelişmişti;

Tanışmaya geldiklerinde kayınvalideciğim kendini anlatıyordu, 

İsterseniz gelinime sorun, 10 yıldır evliler, yüzü de burada, anlatsın, dedi. 

Kendini onaylatmak için gelininden Allah razı olsun, bir kötülüklerini görmedim gibi birkaç cümle bekliyor.

Peki eltim ne dedi, biliyor musunuz?

Hiçbir şey! Ahaha :D 

Valla.

Sanki hiç duymamış gibi, tek kelime cevap vermedi, güldü, ıh mıh etti.

Ortalık buz kesti tabii.

Beni uyarmak için yol yakınken dön demek için yaptığını düşünerek müko bir insan olduğunu düşünebilirsiniz. Ama keşke su almaya falan geldiğinde mutfakta beni gizlice uyarsaydı da insanları böyle kötü bir duruma düşürmeseydi.

Ben o zaman az çok notunu vermiştim ama hiç umurumda olmadı, bana ne yani!


Varan 2:

Geçen bayram kayınvalideceğime bayramcı gittik. Eltim hanım da üçüncüye hamileydi, maşallah. Son ayları, bayram da ağustos ayında malum. 

Salondaki masada misafirler yemek yiyor, biz de mutfaktaki masada oturuyoruz. Çok yangınlı hamilelerden ve sürekli cereyan yapsın istiyor, ama görümcelerim de arada koşturuyor, cereyan hasta ediyor onları. Kayınvalideciğim geliyor kapıyı kapattırıyor, o fırsat bulup açıyor.

Ay çok komik ya.

Neyse bir ara bana dedi ki, ne güzel esiyor değil mi? Hıı dedim, güzel. Yani laf olsun diye. 

Neyse. 

Küçük görümcem geldi ve ona yine mi camı açtın, dedi. 

O ne dedi biliyor musunuz?

Sadece ben cereyan yapsın istemiyorum ki Nabrut da istiyor. 

Ben ha, kim, hangi nabrut diye etrafıma bir bakındım ama benden bahsediyormuş. Kal geldi, ağzımı da açamadım. Vay be, dedim! 

Eltimle çok görüşmüyoruz Allah'tan. Böyle yakın olsak gidip gelsek daha bilmediğim neler isteyeceğim Allah bilir.

Çok komik bir detay, anlatmaya bile değmez, basit ve avam, güldüm geçtim, hiç muhatap almam böyle şeyleri bilirsiniz, işte siz de azıcık gülün diye anlattım. Ben yazarken hala gülüyorum.

Varan 3:

Yine bir gün kızının doğum günü varmış, kutlama gibi bir şey olmasa da hediyemizi aldık, kayınvalideciğime gittik, onlar da oradalardı. Ayıptır söylemesi çocuklar için ayaklı mikrofonlar var, kendi yeğenime almıştım bayılıyor, aynı yaşlarda oldukları için onunda da seveceğini düşünerek onlardan bir tane aldım. Ama ne alacağım diye de 2 saat kadar tüm oyuncakçıları arşınladım. 

İşin can alıcı kısmı geliyor;

Hediyesini verdik, çok aşırı mutlu oldu. Annesi de mutfağa gelmiş pasta servisi yapan bana ve görümceme diyor ki;

Fadıl abim ne güzel düşünmüş, bizden de isteyip duruyordu da bir fırsat bulup alamamıştık. 

Fadıl abisi düşünmüş, ben değil. Fadıl'ın ne aldığımı bile tam bilmediğini tahmin edersiniz. Erkekler böyle şeylerden anlar mı? Sanmıyorum zaten.

Okey. Tamam. Ama birisi bir şey alınca tüm aileye teşekkür edilmez mi? Yani görümceme gelip de Fadıl abi ne güzel düşünmüş demek, benim yanımda hem de... 

Neyse, uzak yerlerde oturduğumuz için zaten pandemi sürecinde minimum görüştüğümüz için üzerinde durmuyorum.

İşte böyle değişik bir eltim var. Belki de ben çok huylu fazlaca ince düşünceli olduğum için kadının günahını alıyorum. Yorumu size bırakıyorum.

Yorum Gönder

50 Yorumlar

 1. Kızmakayacaksanız söyleyeyim çok güldüm okurken. Yakın tarihte evlenen arkadaşımı dinlediğimi sandım bi an. Onda da daha ilk görüşmede gerilmeler olmuştu :D Bu eltilik durumunu acayip merak ediyorum. Kendi çevremde dahil anlaşan bir elti olmaz mı ya. Cidden değişik bir müessese merak uyandırıcı geliyor bana ahahahah Ama naçizane büyütülecek durumlar yaşamamışsınız ama eltiniz net şeklide sizden hoşlanmadığı mesajını vermiş mümkün mertebe dillendirmeden bir arada olmamaya özen gösterirdim ben. Eşlere söylenildiğinde kadınların birbirini çekememesine veriyorlar veya kardeşler arası açılabiliyor birde şikayet etmiş gibi duruyor. En iyisi anlamamazlığa vurup uzak durmak. En az bir yıllık bahaneniz var zaten virüs sayesinde :D Nabrut'un bile elti hikayesi oluyorsa bende nasıl vuku bulacak olaylar merak ediyorum :D Allah eltinin de hayırlısını versin. Babaannem kumanın gemisi yürür de eltininkisi yürümez diyordu hep :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülün diye yazdım zaten sorun yok :)
   Çok ciddiye almıyorum Açıkçası. Büyütülecek bir şey de yaşamayız ben öyle insanları ciddiye alıp olayları aile meselesi haline getirecek biri değilim ama tabii Allah ne gösterir ileride neler yaşarız onu da bilemiyorum :)
   Babannenin sözü de harika yalnız :D
   amin...

   Sil
 2. Vaybe nabrut sende mi dedim😅😂😂 evli arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla tüm eltiler iktidarı elden kaçırmamak için bizans oyunları oynarmış😂😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İktidar mücadelesi verecek, bir durum da yok ortada ne bileyim, kayınbabam zaten yok, kayınvalidem de en iyi gelinine tüm mirasını bırakacak değil, mirası yok yani :DD

   Sil
 3. Eltinde inceden bir yetersizlik hissi sezdim sanki. Bizim Nabrut'umuzsun diye demiyorum ama duyarlı, kendini geliştirmiş, maşallahı olan bi gelin kızsın. Onda da bunun çekememezliği var gibi gibi. En güzeli yok saymaya devam etmek :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok onore oldum, teşekkür ediyorum, güzel düşüncen için. ^^
   Lakin çok ince bir tespit olmuş, hemen yakalamışsın. ^^

   Sil
 4. Nerden başlasam ki 20 yıllık evliyiz seninkinin aynı bende de var eşime derim ki o da olmasa ailen mükemmel olurmuş:) kurban bayramında hamileyim ama Dr bebeğin kalp seslerini duyamadı bayram sonrası gideceğiz daha önce de kimyasal gebelik geçirdiğim için kimseye söylemiyoruz ki gebelik gelişmezse boşuna duyulmasın, kurban etleriyle uğraşırken büyük bir leğeni yerden al masaya koy dedi bende belim ağrıyor dr ağır kaldırma dedi eşime derim dedim ama aklıma küçük parçalar halinde taşımak geldi öyle yaptım ama bizim ki başladı laf etmeye herkesin beli ağrıyormuş mecburen çalışıyormuş ki ben de az az alıp taşıdım ve 20 yıllık akrabayız ne zaman işten kaçtım asıl kendisi fırsat bulup işten kaçar sesimi çıkarmadım başka bir yere gidip döndüm hala laf ediyor arkamdan ben küçük olsam da büyüklük bende kalsın dedim sonra bebek doğdu yazın bir araya gelince günah çıkarıyor bide suç bastırıyor sen demedin diye, ama kafası cahil insandan bir şey beklememeyi olduğu gibi kabul etmeyi kaile almamayı böylece onun canını sıkmayı öğreneli çok oldu �� çocukları küçükken hediye alırdım minik minik bir güzelmiş teşekkür ederiz yengesi nerde süzüm süzüm süzülür. Sanki mecburmuşuz gibi davranır. Allah affetsin onun yüzünden çenemi tutamadığından çok günaha girdim. ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy al işte! Böylesi her aile buluşmasını burnundan getirir insanın. Teşekkür etmeyi küçüklük sanır.
   Çok üzüldüm o hamilelik olayına da :(
   Rabbim eltinin şerrinden korusun seni ne deyim :/

   Sil
 5. Sen iyi niyetinden az bile düşünüyorsun canım

  YanıtlaSil
 6. nabrut demekki inceden bi çekememezlik var gibi.bazi insanlara serin olmak iyidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben mi yanlış düşünüyorum diye üzülüyordum demek ki üçüncü gözle bakınca durum böyle :(

   Sil
 7. nabrut demekki inceden bi çekememezlik var gibi.bazi insanlara serin olmak iyidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben mi yanlış düşünüyorum diye üzülüyordum demek ki üçüncü gözle bakınca durum böyle :(

   Sil
 8. Ah Nabrutum, can Nabrutum bende de var o eltilerden hem de 3 tane, hatta 1 tanesi de yolda :D "Eltiler neden böyle?" demişsin, inan ben de bilmiyorum ve merak ediyorum. Bilen varsa söylesin :d Gerçi benim eltilerden sadece birisi öyle. İlk tanıştığımız andan itibaren kendisinin ilk ve en kıdemli gelin olduğunu söyleyip duruyor. İlk başta ablalık taslamaya çalıştı beni küçük zannedip, sonra aynı yaşta olduğumuzu öğrenince yaştan vuramadi, kıdemlilikten vurmaya çalışıyor :d diğer eltileri de henüz tam anlayamadım sessiz sakin duruyorlar şimdilik :d neyse Allah'tan uzak şehirlerde yaşıyoruz bir arada değiliz çok :))(Zeynepzen)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy yeni gelin ^^
   4 tane eltin mi olacak. Off o.0 Yaşın büyük olunca ne oluyorsa, sanki 1960'lı yıllarda aynı avluyu paylaşan evlerde oturup kaynanamızla kayınababamıza bakıyoruz. İnsanları anlamak zor.
   Uzakta olsan bir kere görüşmek yetiyor :D

   Sil
 9. Allaha çok şükür hala bekarım. Beni en çok korkutanda ya elti ya görümcedir. Maşallah senin eltinde pek patavatsız. İnsan öyle bir ortamda o kadar kişinin içinde kaynanasını o pozisyona düşürür mü? Aman eltin senden uzak olsun nabrutcum. Nabrut eltin beni korkuttu yaa:):):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :D Allah seni güzel insanlarla karşılaştırsın inşallah.
   Görümcelerimden bir şey görmedim hamdolsun :)

   Sil
 10. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :D Allah seni güzel insanlarla karşılaştırsın inşallah.
   Görümcelerimden bir şey görmedim hamdolsun :)

   Sil
 11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :D Allah seni güzel insanlarla karşılaştırsın inşallah.
   Görümcelerimden bir şey görmedim hamdolsun :)

   Sil
 12. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :D Allah seni güzel insanlarla karşılaştırsın inşallah.
   Görümcelerimden bir şey görmedim hamdolsun :)

   Sil
 13. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah :D Allah seni güzel insanlarla karşılaştırsın inşallah.
   Görümcelerimden bir şey görmedim hamdolsun :)

   Sil
 14. Madem sen bize açıkça içini açtın,ben de bodoslama dalıyorum kusura bakılmasın.senin eltin de büyük elti olma kozunu kullanıp anasının gözü olduğunu göstermiş.Laf sokmalar,dokundurmalar hiç hoş değil.sahsen ben de büyük eltiyim ama eşim evin en küçüğü.ayni yastayiz.fakat eltim benden 10 yaş,kaynimdan 16 yaş falan küçük olunca durumlar böyle garip oldu.yas konusu ilişkileri etkilediği icin sanırım belirttim.sirf eltim birşeyler çıkarmasın, kötü düşünmesin diye düşünerek konuşurum.kessssnlikle kayinvalidemi eleştirmem,neme lazım bugün dost yarın düşman oluruz ağzına laf vermemek lazım.ha çok isterdim arkadaş olabileceğim bir eltim olsa.biraz tavsiye de vermeden gecemedim işte.daha sizin elti savaşları hiç başlamamış sen hala şokun etkisindesin bence.senden gelecek hamleleri merak ediyorum 🤭
  Not:eltimle dişe gelir birşey yaşamadık çünkü hep uzakta çok uzaktayız🤪

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne hoş diyorsun. Eltim olur musun :D
   Yok benden tek hamle gelmez. Ben böyle insanları ciddiye almam, aynı sıklette değiliz :)
   Hem de kayınvalidem ve görümcelerimden bir şey görmedim, onlar hatrına onu da idare etmem gerekir. Allah daha beterinden korusun ne deyim.

   Sil
 15. Ahh nabrutcum bu zaman da hâlâ böyle eltiler var mı diye düşünmeden edemiyorum. Okurken eltine kâh üzüldüm (boşuna eltilik yapmak ve buraların ağası benim modunda davranmakla uğraşıyor kendince eğleniyor sanırım) kâhta güldüm şahsen. Ee bu kızın eltisi yok muydu acaba diye düşünürken bu yazıya denk geldim. Ne diyeyim ay da yılda görüşmeler de bile Allah sana bol sabır versin. Cevap versen "eltiler savaşı" vermesen "kaale almıyor beni" he deyip geçsen "onaylıyor gibi" zor işler anacım bunlar. Bu türleri gördükçe acaba diyorum tek çocuk olan birini mi bulsam. Elti ayrı dert görümce ayrı dert. Acaba diyorum ben de annemin eltisini yazsam da yollasam mı diye düşünüyorum. 😅😅😅

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumu öyle bitirmişsin ki, diğer yazdıklarını unutup hemen annenin eltisini okumak istiyorum :D

   Sil
 16. '''İşte böyle değişik bir eltim var. Belki de ben çok huylu fazlaca ince düşünceli olduğum için kadının günahını alıyorum.'' naburtcuğum eltin hiiiççç değişik değil gayet normal eltilik müessesesi ben ne eltiler gördüm bir kaç örnek vereyimde bu komik şeyleri yazma ihtiyacı bile duymassın. Annemin eltisi annem hakkında büyü yapıyor evinize almayın yuvanız bozulur diye herkesi öyle bir inandırmış ki annemi insanlar ilk evlendiğinde evine bir bahaneyle almıyormuş annemde yazık yeni gelin üzülüyor işin aslı yıllar sonra insanlar annemi tanıyınca çıkıyor. Annem hakkında başka ne dedikodular çıkartıyor ki dedikodu değil iftiralar anlatsam küçük dilini yutarsın. Ablalarımın eltilerine de girmiyorum inan seninki melek kalıyor ahahhahs ama dediğin gibi yakın olsanız git el yapılsa onda da potansiyel var ahahh

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha :D Eltiye bak ya :D Bu yüzyılda artık öylesi kalmamıştır diye umuyorum, Allah annene sabır versin

   Sil
 17. Bence biraz fazla tepki göstermişsin bunlar hiç birşey neler neler duyuyoruz etiler hakkında. Son olayda yaptığı yanlış olmuş ama senin yanında bari nezaketen çok iyi olmuş aldığınız vs deseydi daha iyi olurdu. Ufak tefek şeyleri dert yapma kendine 🤗🌸

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tepki göstermedim ya :) Gülelim diye yazılmış bir yazı. Çok ciddiye almayın, ben almıyorum :D

   Sil
 18. Öncelikle nasılsın nabrut? Uzun oldu yorum yazmayalı, bu yazın ve altındaki yorumlar beni şaşırttı aslında, çok basit konular bunlar, baya da gaz veren olmuş, unutma ki sende onun eltisisin .:) yani oda aynı düşüncede olabilir belki ,neden hemen seni kıskansın. Böylesi küçük meseleleri yazıp aklına kazırsan bunlar birikir sonra ilerde hep birseyler gözüne batmaya başlar , şimdi eskisi gibi değilki , gelmek gitmek çok yok, görüştüğün zamanda iyi taraftan bak bence , neticede ömür boyunca birbirini görecek insanlarız bir şekilde bayramda bile olsa, nacizane benim sana abla tavsiyem, tecrübelerinden yararlan, yanlış gördüklerini de yoksay. ( Çok mu akıl vermek oldu fazlamı ciddi oldu bilemedim 🙈)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar ablacım :D
   Fazla ciddi olmuş evet çünkü ben gülelim diye yazdım, hani şu olanları oturup anneme anlatmışlığım bile yok :D
   Beni biliyorsun şurada bile polemik yapmışlığım yok :D

   Sil
 19. Bence aşırı abartmışsınız ya. Herkes de desteklemiş. Bana sorarsan kadın daha sana ısınamamış olabilir Nabrut fazla takılmışsın her şeye. Hem kocanla ortak aldıysanız hediyeyi ha sana teşekkür etsin ha kocana. Ayrı ayrı aldıysanız anlarım ama abartmışsın bence. O kaynana konusunda da düşüncem şu 10 yıllık gelin aralarında ne olduğunu bilemeyiz ki. Belki o an kızgındır kaynanasına. Kadın senin neyini çekemesin allasen. Yapma etme milletin eltisi büyü yapıyor az sakin ol. Seninki normal geldi bana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok affedersin ama sen biraz abartmışsın biraz ^^ Ben sakinim :D
   Ben gülelim diye anlattım.
   Beni çekemiyor da demedim ki, beni sevmemiş olabilir en fazla, o da herkes beni sevecek diye bir şey yok.
   Benim yanımda kocama niye teşekkür ediyor ayrıca on yıldır kocamı tanıyor, gitsin ona teşekkür etsin ay :D Bu edep adap bilgisinden kaynaklı ama problem değil.
   Gülüyor eğleniyoruz, ciddiye alma. :)
   Kocaman sevgiler

   Sil
 20. Nabrut bizim oralarda bir söz var kuma gemisi kumda yürür elti gemisi suda yürümez diye yani bizde kumalık diye bir kültür yok da eltilerin aralarının genellikle kötü olmasından söylenilmiş sanırsam.Valla o kadar tanıdığım arasından bir tek annem ve yengemin arası iyi onun sebebi de evlendikleri den beri ikisinin de farklı şehirlerde yaşıyor olması. Taş çatlasın senede 1- 2 kez görüşüyorlar o yüzden hep canımlı cicimliler. Eminim ki onların da arası bozulur yakın olsalar😁😁

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahah annenlerin durumu en iyi elti uzak olan eltidir durumu olmuş :D
   Rabbim muhabbetlerini artırsın ^^

   Sil
 21. Sana bir şarkı hediye etmek istiyorum Nabrut; Gıybeett çekemiyolaaarr bizi kıskanıyolaarr bizii :)
  Belki cok büyük seyler değil ama anladigim kadariyla su an icin aileye son giren sensin sanirim o yuzden ufaktan ilginin sende olmasini kiskandi galibaa.
  Ama sen Nabrutsun daha fenaları gelirse halledersin sana guvenimiz tam 😄😄

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahaha :D
   Şahanesin.
   Ben de kendime güveniyorum inşallah :D

   Sil
 22. Nabrut bu tavrınla devam et bence, yine sen inceleri yakalamışsın en azından ben umursamazlığımdan kadının benimle derdi olduğunu bile anlamazdım herhalde :D Gerçi bekarım eltim falan da olur mu bilemiyorum ama eltilerle ilgili çok kötü hikayeler duydum. Bir tanesi beni şok etti özellikle, komşumuzun babaannesine eltisi neler yapmış eski zamanlar diyoruz ama sonucunda babaanne akıl sağlığını yitirmiş. Çok korkunçtu, Allah iyilerle karşılaştırsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uuu çok korktum ::/
   Allah iyi insanlarla karşılaştırsın umarım böyle ufak şeyler bile yaşamazsın

   Sil
 23. okuyunca çok güldüm ama bir konuda sanki bende aynısını yapabilirim(eltim olunca:))kayınbabam bizden yüklü miktarda para alıp dükkan aldı. bu parayı geri vermedi10 yıl bekledik sonunda önce bana para vermediniz sonra ben size geri verdim gibi laflarla herkese bizi yalancı olarak gösterdi. bu arada bizden aldıklarını gözümüzün içine baka baka başka çocuğuna verdi. eşim çok ağladı yalancı olmasına, evlat ayrımına. o kadar gönlünü kırdı ki babam olmasa yüzüne bakmam diyor. Allah için sabrediyor. yani şimdi eltimi istemede bana sorsalar yalan mı söyleyeyim :))) bende kibarlık olsun diye hiç bişey söyleyemem, bu da onlara yapabileceğim büyük iyilik bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sağlam hikaye... Haklısın o zaman ne deyim. Yeni gelin düşünsün diyeceğim ama muhtemelen ve maalesef senden daha kıymetli olacağı için mesele olmaz onun için. :(((

   Sil
 24. Eltilik zor iş benim.2 tane var biri çok sessiz sakin ama iyi laf sokar biride herşeyi yüzüne pat diye der umurunda olmaz kırılır mı diye ama ikisinide takmam sonuçta evleri ayrı birde 3 elti bir ara da otururuz birbirimize pek gitmeyiz büyük eltim bana gelir arada kahveye o kadar.Eltiyi pek takmamak gerekiyor.

  YanıtlaSil