Crash Landing on You Konusu ve YorumuHyun Bin ile Son Ye Jin'in eşleştirildiği Crash Landing on You hakkında yorumumu yazacağım. Öncelikle kısa bir şekilde konusuna değinmek istiyorum.

Crash Landing on You Konusu


Son Ye Jin Güney Kore'de büyük bir holdingin varisidir. Aynı zamanda kendi kurduğu bir moda şirketi vardır. Bu moda şirketinin hazırladığı sporcu kıyafetlerini denemek ve tanıtımını yapmak üzere yamaç paraşütü yapar. Bu esnada büyük bir hortum gelir ve paraşütle Kuzey Kore topraklarına iniş yapmak zorunda kalır. Askeri bölgeye inen Son Ye Jin'i Kuzey Kore'de yüzbaşı olan Hyun Bin bulur. Hyun Bin onu Kuzey Kore Güvenlik depertmanına teslim ederse başına geleceklerden korkar ve onu saklamak ve korumak üzere elinden geleni yapar. Bu esnada imkansız bir aşk başlar.

Crash Landing on You ne demek?
Crash Landing mecburi iniş demek. Sana mecburum gibi bir mesaj verilmek istenmiş olabilir. Bu Kore dizi isimleri genelde böyle çok dahiyane oluyor, bir türlü tam Türkçe karşılığını bulamıyoruz. Hahah!


Crash Landing on You Yorum


 • Crash Landing on You Netflix dizilerinden birisi.
 • Diziyi izlemeye başlamadan önce senaristine baktım. Park Ji Eun, My Love From the Star gibi çok sevdiğim bir dizinin yanı sıra The Producers ve The Legend of the Blue Sea gibi ortalamanın altında iki dizisi de olan bir senarist. 
 • Dizinin ilk bölümlerini ite kaka izledim. Bölüm sonlarında bölümden bağımsız olarak yayınlanan küçük sürprizli kısımlar diziye devam etmemi sağladı.
 • Dizinin bir diğer olumsuz kısmı ise bir buçuk saate varan bölümleriydi. Eğer bölüm süreleri 1 saati aşmasaydı daha derli toplu tam kıvamında bir melodram olurdu.
 • Afişlerinden sanki ağır bir melodram izleyeceğimi düşünmüştüm. Romantik komedi olduğunu söyleyemem ama hem romantik hem de komik bir melodramdı.
 • Crash Landing on You dizisi için net olarak şunu söyleyebilirim; 2019-2020 Kore dizileri ortalamanın üzerine çıkamayan vasat yapımlardı. Mükemmel diyebileceğimiz iz bırakan bir dizi izleyemedik. Bu açıdan değerlendirdiğimde Crash Landing on You dizisi 2019-2020 yılının en iyi dizilerinden biriydi. Ama genel Kore dizileri içinde değerlendirdiğimde ortalamanın üzerine çıkamaz.
 • Ost'lerden birisi IU'ya aitti. Bu da dizinin özenilmiş olduğunun bir kanıtı olabilir.
 • Konuk oyuncular açısından oldukça zengindi. Bu açıdan hoş detaylar yakaladığımı söyleyebilirim.

Mesela;

Benim Yılmaz Morgül'e çokça benzettiğim ve pek de sevdiğim Jung Kyung-Ho 1-5 ve 7. bölümde görünüp bizi çok mutlu etti.


Jung Kyung-Ho ile Life on Mars dizisinde partner olan Park Sung-Woong'u ise taksi şoförü olarak izledik.


Ve asıl sürpriz Kim Soo Hyun idi. Secretly Greatly filminde, ki izlemediyseniz çok sağlam Kore filmlerindendir, Kuzey Koreli bir ajans rolünü üstlenmişti. Kendisini Güney Kore'de akıl hastası rolüyle gizliyordu. Aynı karakteri dizide kullanarak mükemmel bir gönderme yapmışlar. Bayıldım!


Hatta filmdeki yeşil sweatshirti bile aynen korumaya çalışmışlar.

Secretly Greatly Film afişi
Ve Choi Ji Woo.
2003 yapımı ikonikleşmiş bir Kore dizisi var: Stairway to Heaven...
İkonikleşmiş olması I'm Sorry I Love you kıvamında dramın dibini bulmuş olmasından ileri geliyor. Ben ağır drama gelemediğim için izlemedim ama sayısız videosu ve repliğine denk gelerek izlemiş kadar oldum.

Araya giriyorum ama;
Yasal Uyarı: Buradan sonrası "birazcık" spoiler içerebilir.

Choi Ji Woo da bu dizinin esas kızıydı. Crash Landing on You dizisindeki Kuzey Koreli asker Kim Ju-Meok karakteri Choi Ji Woo'nun bu dizisini izliyordu ve Ye Jin ona bir hoşluk olarak Choi Ji Woo ile bir buluşma ayarladı. Ve bu buluşmada tabii ki meşhur diziye göndermeler yapıldı. İlki kırmızı bereydi. Meşhur paten sahnesine yapılan göndermenin aslını izlemek isteyenleri için şuraya ekliyorum.

İkinci gönderme bir replikleydi. Sanırım birbirini yürekten seven insanlar ne kadar ileri giderlerse gitsinler sonunda aşk onlara geri döner gibi bir replikti.

Üçüncü gönderme ise Stairway to Heaven dizisinin esas oğlanı  Kwon Sang Woo'nun Sad Love Story dizisindeki ikonikleşmiş hareketiydi, bizdeki Behlül Kaçar gibi bir durum.Bu sahnenin aslını izlemek isterseniz de şuraya bakabilirsiniz. 

Yasal Uyarı: Buradan sonrası "yüksek dozda" spoiler içerir.

Crash Landing on You Blog Yorumu Spoiler İçeren Kısım;

 • Se Ri'nin iniş yapınca ağaçta asılı kalması,
 • Kendi kendine konuşmalarını Yüzbaşı Ri'nin dinlemesi,
 • Se Ri pazarda kaybolduğunda Yüzbaşı Ri'nin elinde mumla gelmesi,
 • İsviçre'deki karşılaşmaları, Se Ri'nin intihar edecekken fotoğraf çekmesi, Yüzbaşı Ri'ye adam daha iyisini hak ediyor demesi,
 • Yüzbaşı Ri'in Kuzey Kore'de bana aşık olma dediği an,
 • Pasaport fotoğrafı çektirmeye gittiklerinde Se Ri'yi Gu Seung-Jung'dan koruması ve Se Ri'nin onu korumam diye tanıtması,
 • Se Ri'nin ilk karda aşkını itiraf etmesi ve sen beni unutsan da ben seni unutmayacağım deyip sarılması,
 • Yüzbaşı Ri'nin motosikletle gelip Se Ri'yi kurtarması, vurulması, hastane sahneleri,
 • Yüzbaşı Ri'nin nişanlısının gerçekleri öğrenip onunla hastanede yüzleşmesi, Yüzbaşı'nın ise her şeye rağmen hastaneden çıkıp Se Ri'nin yanına gitmesi,
 • Gu Seung-Jung'un verdiği yüzüğü rehinciye verip Yüzbaşına saat satın alması,
 • Se Ri'yi babasının kaçırtması ve telefonda onu sevdiğini söylemesi,
 • Se Ri'nin babasına karşı Yüzbaşı'nı savunması, Yüzbaşı'nın gelip Se Ri'nin hesabını sorması ve kavuşmaları,
 • Bu esnada Se Ri'nin İsviçre'de duyduğu müziğin Yüzbaşı'nın bestesi olduğunun çıkması,
 • Cephede ayrılmaları, yalnız hissetme ben senin yanındayım demesi ve Se Ri'nin Güney Kore'ye geçişi,
 • Güney Kore'de karşılaşmaları,
 • Ki bana Oh My Venüs'teki kavuşma sahnesini hatırlattı...


 • Se Ri'nin ona elbiseler alıp ciks bir görüntüye kavuşturması,
 • Yüzbaşı'nın tabağına et koyması,
 • Yüzbaşı'nın ses kaydını bulması,
 • Beraber işi asmaları,
 • Sınırda kavuşmaları ve tekrar ayrılmaları,
 • Yüzbaşı'nın arabada babasının yanında ağlaması,
 • Se Ri için geleceğe mesajlar atması
Diziden ikili ile ilgili aklımda kalan güzel sahnelerdi.
*****

İkilinin ilişkisi haricinde diğer askerlerle olan ilişkiler eğlenceliydi.
 • Yüzbaşı'nı aramaları, tam bulacakken kovulmaları ama Yüzbaşı'nın ayakkabıdan farkına varıp onları bulması, 
 • Se Ri ile kavuşmaları,
 • Se Ri'ye yaptıkları sürpriz doğum günü,
 • Se Ri'nin bunlara Omma kart verip dilediğiniz gibi alışverii yapın demesi, kral hareketti,
 • Hepsine takım elbise alması,
 • Se Ri'nin hasta yattığı odaya dinleyici yerleştirmeleri,
 • Yüzbaşı Ri açığa çıktığında Kore ajanlarının onun görüntülerini araştırması ve hep iyilik yapıyor oluşu,
 • Yine Ajanların vücut dilini analiz edip onun aşık olduğunu tespit etmeleri üzerine dönen geyikler ve
 • Mahalleli kadınların dayanışması, Se Ri'nin onlar adına krem çıkarması
Güzeldi.

Crash Landing on You final yorum;

Kötüydü. Yılda bir defa buluşacaklar da aşklarını yaşayacaklar öyle mi? Ölme eşeğim saman gelsin. 

Tam paraşütle indiği yerde birbirlerine denk gelmelerini saymıyorum ama yine de birbirlerine kavuşmaları adına en mantıklı son buydu sanırım. Gerçi Se Ri Güney Kore'de o kadar söz sahibiydi madem Yüzbaşı'na bi' güzellik yapsa Güney Kore'ye ilticasını kabul ettirse evlenseler çocukları falan olsa çok daha güzel olurdu. Hhaha! Benden tam istediğiniz gibi bir senarist olurdu, kabul edin ama! :D

Son olarak;

Gu Seung-Jung ölmemeliydi.

Sanırım aklımda kalanlar bu kadar. Söz sizde...

Yıllara göre en iyi Kore dizileri listeme şuradan ulaşabilirsiniz.
En iyi Netflix Kore dizileri listesine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

13 Yorumlar

 1. Öncelikle galiba ilk defa senden önce bi diziyi izleyip senin yorumunu dört gözle beklediğim bi diziydi artık tamamlandım diyebilirim😊 diziyi yine herşeyiyle yorumladığın için pek bişey kalmadı bize ama benim için ortalamanın üzerinde bi diziydi belki de başrollerden kaynaklı bi durum. Diğer askerlerle olan sahneler beni çok eğlendirdi. Kuzey Kore'de geçen bölümler ne kadar eğlendirdiyse de Se ri nin sınırı geçtiği yerden başlayan bi drama kayan yerler vardı ki Se ri nin sınırı tek başına geçerken ki ayrılış sahnesi dramatikti. Mahalleli teyzeler çok tatlıydı. Bir de Se ri nin doğum gününde eve gelip onları gitti diye ağlayıp aslında onların sürpriz yapması beğendiğim sahnelerden. En sevdiğim yerler Yüzbaşının k.koreye dönmeden mutfağı düzenlemesi ve ona ileri tarihli mesajlar yazması ve çiçek hediye etmesi sonra o çiçekle ona mesaj vermesiydi. Sonunu ben de çok tatmin edici bulamadım. Yani Se ri nin yerinde olsam İsviçreye taşınırdım yüzbaşıyı da yanıma alırdım o piyano çalardı ben dinlerdim. Mis gibi ülkede yaşayın gidin canım :) neyse bir de gu seung Jung ölmeyeydi iyiydi kız arkasından çok ağladı harap etti keşke mutlu olsalarmış:))
  Son olarak bu diziyi ve ost ları çok sevdim.
  Sevgilerle benden de bu kadar Sevgili Nabrut ❣️

  YanıtlaSil
 2. (Yine Dizideki en kült kısımların sıralandığı yorum gibi yorum.. 😍😂)
  Özellikle son 2 yıldır izleyecek kore dizisi bulamazken beni idare edebilecek dizilerden bir tanesiydi.. Ben de Son ye Jin ve Hyun bin kimyasına düşenlerden olduğum için bütün mantık hata ve klişelere gözümü kapattım..
  Dizideki en sevdiğim gönderme Kimsoohyunun olduğu kısımdı.. GüneyKoredense KuzeyKorede geçen bölümleri daha çok sevdim özellikle de ajhummalar.. Ve gerçekten ilk defa Gu Seung-Jung'un da düşünüldüğü bir yorum gördüm.. Gariban Gu Seung-Jung sessizce öldü gitti kimse bisey demedi ama gerçekten ölmemeliydi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımsın ^^
   Ben sanırım Güney Kore'yi daha çok sevdim ahaha :DD Zenginlik seviyorum ahah :D
   Evet ne kadar gereksiz bir ölümdü. Senaristin vermeye çalıştığı mesajı anlayamadım. Güney Kore'ye ihanet edip Kuzeye geçersen belanı bulursun demek istedi sanırım :DD

   Sil
 3. nabrut sen pek beğenmemişsin ama ben diziyi çok sevdim. ikili bence çok yakışıyordu. komşular ve hele ki askerler çok sevimlilerdi. ama evet haklısın ki kavuşmaları tatmin edici değildi, madem kore'de yaşayamıyorsunuz, ee büyükte bir aşkınız var kaçın gidin ya hu :D
  se ri'nin güney kore'ye dönünce çıkardığı kremleri kuzeydeki kadınlara ithaf etmesi çok güzeldi. se ri'nin ailesi ise düşman başına, öyle abilerden Allah korusun.

  nedendir bilmem hyun bin bu dizide bana ultra yakışıklı gelmedi, normalde çok sever kendisine ayılır bayılırım :D
  dizideki favori çiftim ise gu seung jun ve seo dan'dı. bu ikiliye mutlu son yazmak çok mu zordu mübarek senarist, öldürdün bal gibi çocuğu :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmedim de değil de ortalama diyelim :)
   Bana da çok aşık olunası gelmedi sebebi biraz kusursuzlaştırılmış bir karakter olmamasından ileri geliyor sanırım.
   Seo Dan'ı önce sevmiyordum ama Gu seung jun onu da ehilleştirdi.

   Sil
 4. Covid sürecinde izlemek için mükemmel zamanlama diyerek başlamıştım diziye..Gerçekten hem güldüren hem düşündüren zaman zaman da hüzünlendiren bir diziydi..Kesinlikle o çocuk ölmemeliydi. Her an bir yerden çıkacak diye çok bekledim inanamadım :(
  Gelelim bizim tatlışlara süreç nasıl olacak da bunlar birbirini sevecek diye merakla bekledim :) mahalledeki teyzeler çok fena ama yaa :D Ajummaa
  Kızımızın ülkeye dönüp ajummalar için özel seri çıkarması hoştu lakin fotoğrafları nerden buldu da silüetleri çıkardı ona şaştım...
  Sonunda nokta atışı yapıp aynı noktada buluşmaları ilginç oldu. hele ki bebiş beklemeleri ve sadece yılda kısa süreli olarak İsviçre'de buluşmaları
  Kader denilen var olduğunu gösteriyor hikaye daha ne olsun ;) Hyun Bin daha da güzel dizilerini heyecanla bekliyorumm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de şaka falan sandım. Öldü gözüküp yeni kimlikle yaşayacak diye bekleidm :D
   Silüetler falan... Ütopik tabii. Fazlaca mantık hatasından biri. :)
   Bebek mi bekliyorlarmış benim neden haberim yok ahaha :D Nasıl kaçırdım.
   Ciddi misin?

   Sil
  2. aaa bebekleri mi olacakmış?

   Sil
 5. Nabrut selamlaaar,
  2019-2020 en iyi dizileri listesi yapacak mısın? Geçrekten som bi iki yıldır kaliteli dizi bulmak oldukça güç. Yaparsan çok seviniriim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve aleyküm selam ^^
   Hımm, erken 2020 dizileri postu isteniyor ama daha da yılın yarısındayız. iki yılı birleştirip bir buçuk yıllık listesi mi yapsam ^^

   Sil
 6. selam nabrut
  diziyi yeni izledim, yazmak istedim. yorumlarına katılıyorum. özellikle ilk bölümlerini ite kaka izledim. sonu biraz açık bitse de yine de kötü değildi bence. go seung jun'un ölmesi gereksizdi, ne vardı kurtulsaydı da o çift de mutlu olaydı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve aleyküm selam :)
   Ya evet Gsj 'nin ölmesi inanılmaz absürttü. Yani romcomsun sen kendine gel dedirtti :D

   Sil