En son Kpop ile ilgilendiğimde Cnblue fanı gibiydim. Yani comeback falan yolu gözlüyordum, o kadarcık fandım. Kpop gruplarıyla alakamı keseli o kadar uzun zaman oldu ki belki Cnblue emekliye ayrılmış ya da grup dağılmış olabilir, bilemiyorum. Aaa bir de Yoochun'un grubu Jyj takip ediyordum ama o kesin dağılmıştır bence, Yoochun'un yaramazlıkları yüzünden.

Benim Kpop'tan kopuşumdan sonra Kpop Türkiye'de parladı, onlarca fan grubu ve binlerce fan oluştu. Bu süreçteyse ben olaya tamamen Fransız kalınca bize fangirl edebiyatını anlatabilecek birini aradım. Sena ben yazarım, dedi ve miss gibi de yazmış. Sözü ona bırakıyorum.

Kpop Dünyası Hakkında Bilinmeyenler

Herkese merhaba :)

Günümüzde oldukça yaygınlaşan Kpop sektörüne denk gelmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Bundan öncesinde de ülkemizde Kpop'a büyük bir ilgi vardı fakat şu son beş yıldır Türkiye'de daha büyük kitlelere ulaşıldı. Bu sektörün fanlarına ne isimler veriliyor, fanlar kendi aralarında ne gibi terimler kullanıyorlar bunlardan bahsedeceğim biraz.

Fandom Nedir?

Her grubun fan kitlesine fandom deniyor ve muhakkak her fandomun bir ismi oluyor. Misal BTS grubunun fanlarına Army, Bigbang grubunun fanlarına Vip, Super Junior grubunun fanlarına Elf, Red Velvet grubunun fanlarına ReVeLuv, BlackPink grubunun fanlarına Blink denmesi gibi. Bu şekilde her grup çıkış yaptıktan bir süre sonra fanları için verdikleri ismi resmi olarak açıklıyorlar.Bias Ne Demek?

Fanlar grupta kendine yakın hissettiği, daha çok sevdiği ve özen gösterdiği bir kimse varsa ona bias diyor. Eğer bir grubu takip ediyorsanız size sorulan ilk soru "Biasın kim?" olabiliyor. Kişisel olarak bias seçme olayını mantıklı bulmuyorum. :)

Shiplemek Ne Demek?

Ship ve shipper durumları var bir de. Shiplemek herhangi bir kimseyi bir başkasıyla yakıştırmak, çift olarak görmek anlamına geliyor. O ikiliyi best couple haline getirip her anlarını takip etmeleri de en sevdikleri etkinlikleri oluyor. Kpop fanları çoğunlukla grup içinde üyeleri birbirleriyle shiplerler. Bunu yapanlar da ikiye ayrılır; Sevimli halleri olduğu için yapanlar ve gerçekten, ciddili shipleyenler.

Bu ship olayı yüzünden birbirine giren de çoktur bu arada. İdolünün başkasıyla shiplendiğini görünce kavga çıkaracak kadar buna kendini adamış fanlar var.


Stan Ne Demek?

Hayranlar arasında kullanılan terimlerden birisi de Stan. Takip ettiği grubu takıntı haline getiren, 7/24 onları düşünen, onları takip etmeyi yemek içmek kadar önemli hâle getiren kesime deniyor. Gruplar da hayranlarının bu tutumunu bildiklerinden onları memnun etmek için birçok yerde sevimli hareketlerde bulunuyorlar. Onların bu yaptıklarına da Fan Servis deniyor.

Fanwar Ne Demek?

Fandomlar arası oluşan öfke ve nefret var bir de. Bir anda sosyal medyada Cennet Mahallesi'ndeki Pembe'lerin evi VS Yunus'ların evi durumuna dönüşebiliyor olay. Takip ettikleri gruplar aslında iyi anlaşıyor olsalar bile fanlar gruplarının başarıları için karşı tarafa nefret söylemlerinde bulunup kavga çıkarabiliyor. İki fan kitlesinin arasındaki gerginliğe de Fanwar deniyor.

Gerçekçi olmak gerekirse, Kpop ergenlik dönemine yeni giren (12-16) kızlar için fazlasıyla hayalperest olabilecekleri bir yer. Okul umursanmaz, ders boşlanır, telefona gömülmekten evde kimsenin suratına bakılmaz. Tek dertleri sevdikleri idoller ve onlardan gelecek bir video, fotoğraf. Çok yermiş gibi göründüm ama yalan olduğunu söyleyemeyiz bence. Bir zamanlar delice fangirl olmuş ve hâlâ severek takip ettiği idolleri olan bir genç kız olarak söylüyorum, onlara olan sevginiz sizi gerçek hayatın ciddiliğinden soyutlamasın. Ölçülü sevemiyoruz ama ölçülü takip edelim en azından.

Benim bildiklerim bu kadardı. Umarım bilmeyenleri aydınlatmış, bilenleri de kızdırmamış olurum. :)

Blog Sahibinin Notu: Sizin eklemek istedikleriniz ya da merak ettikleriniz var mı?