Medine kısmına geleceğim diyorum ama bir türlü gelemiyorum. Medine-i Münevvere’yi de anlatınca, oraya dair bir anım kalmayınca, bu sefer gerçek bir ayrılık olacak gibi geliyor.

....

"Bir insanı tanımak istiyorsanız onunla beraber yolculuğa çıkın" ilkesine kesinlikle katıldığım gibi, yolculuğun başka misyonları da var; yeni insanlar tanımak, hayat tecrübeleri edinmek hatta hayat dersleri almak ve daha niceleri… Tabii benim de bu yolculukta maddi manevi kazanımlarım oldu. 

Kafilemizde 4 çocuk hacımız vardı; birisi 6 aylık, birisi 9 aylık, birisi 8 yaşında, birisi ise 13 yaşındaydı. Bir çocukla böylesine büyük ve yorucu bir yolculuğa çıkmayı göze alan anne babalar hayranlık uyandırıyordu ama en göze çarpanı 9 aylık hacımızın ailesiydi.

Çocuk bile demenin doğru olmadığı Miraç Bebek’e bu 16 günlük yolculuk süresince neredeyse annesi hiç bakmadı. Yine neredeyse tüm umre, tavaf, sa’y ve de şehir içi ziyaretgâhlarda “ana” kucağında “babası” tarafından taşındı. Yemeklerde bile çoğu zaman babasındaydı.

Biz bu durumu grupça içimizin yağları eriyerek maşallahlar eşliğinde izledik. Bir erkeğin çocuğuna karşı bu kadar özverili olması, eşini yormak istemeyişi kimin hoşuna gitmez ki? Arada, bu devirde böyle bir erkek mi varmış yahu nazarlarımızı (bakış) atıp aman nazarımız (uğursuz göz) değmesin diye de korkarak bu tabloyu hayranlıkla izledik. 

Ama "hiçbir şey dışarıdan göründüğü gibi değildir" kaidesinin geçerliliğine de bir kez daha şahit olduk!Bu olay ben de çok çarpıcı bir tesir bıraktı. Hiçbir şeyin dışarından göründüğü gibi olmadığı gerçeğini yakinen bilen, bizzat yaşayan biri olarak ben bile bu tuzağa düşmüştüm. 

Şöyle ki;

Miraç Bebek’in annesinin göğsünde bir kitle varmış, yapılan patolojik incelemede iyi huylu olmadığı kanısına varılmış. Tetkikler ve araştırmalar halen sürüyormuş. Bebeğin annesi daha önce yazıldıkları bu umre ziyaretini iptal etmek istediyse de, babası bebeğin her şeyi ile ben ilgilenirim, gidelim hem şifa isteyelim diyerek anneyi zor ikna etmiş. Annesi zaten bebeğini taşıyacak sıhhate sahip değilmiş.

Nokta!

Not: Yine de her erkek böyle bir fedakarlık yapmaz, diye düşünmüyor değilim. Siz ne düşüneceksiniz merakla yorumlarınızı bekliyorum.

Yüzüne kapanan kapağın arkasından bildirdi!

Devam edecek...

1.Kısmı şuradan okuyabilirsiniz.
2.Kısmı şuradan okuyabilirsiniz.
3.Kısmı şuradan okuyabilirsiniz.
4.Kısmı şuradan okuyabilirsiniz.
5.Kısmı şuradan okuyabilirsiniz.