Böylesine önemli bir klişeyi yazmayı neden bu kadar ertelediğimi merak ediyorum. Bir dizinin olmazsa olmazı yağmur sahnelerinden bahsediyorum.

Ve işin ironik kısmı; aslında Kore'nin bizim sandığımız ya da dizilerde bize sunulan kadar çok yağmur alan bir ikliminin olmaması.

Yağan yağmurun doğal olsaydı zaten o kadar şiddetli yağmur altında çekim yapmanın imkanı olmadığını, tüm çekim ekipmanlarının bozulacağını, sadece çekimin ana karakterlerinin değil, çekim arkasındaki koca ekibin de sırılsıklam olup çalışmasının mümkün olamayacağını söylememe gerek yok sanırım.

Zaten benim gibi bts (kamera arkası) meraklısı iseniz bir çok kez bu organik olmayan yağmur yağdırma hadisesine şahit olmuşsunuzdur.

Peki dizilerde neden bu kadar çok yağmur sahnesi kullanıyor diye sorarsanız; cevabı sizin de tahmin ettiğiniz gibi romantik sahneler oluşturabilmek.

Ben yağmurdan ölesiye korkan, çiselese şemsiye açan biri olarak yağmur altında romantizm yaşayamam ama izlemesini sevdiğim tartışma götürmez bir gerçek. :)

Bu yağmur sahnelerini iki başlık altında inceleyeceğiz:
Birincisinde yağmura karşı şemsiye açılırken,
ikinci kısımda ceket açılıyor. :)

Birinci kısım

Şemsiye altındaki yağmur sahnelerinin ortak özellikleri arasında dizinin yükselişinin başlangıcı olmasını, ya bir itiraf sahnesini ya bir first kiss sahnesini içermesini sayabiliriz.

Bu kısma okkalı bir başlangıç yaparak Oh my Venüs dizisinden şahane bir şemsiye sahnesi paylaşacağım. Şimdiden benim unutulmazlarım arasına girdi.


Filmim11 paylaşan: Nabrut1

Playfull kiss dizisinin yükseliş sahnesi de yağmurlu bir gecede olmuştu, mutlaka hatırlarsınız. Sahnenin videosunu da şuradan izleyebilirsiniz. 


 

Şemsiye ve yağmur sahnelerinin senaryonun kültünü oluşturduğu bazı diziler de var. 
Mesela She was pretty'de şemsiye baştan sona dizinin kültüydü diyebiliriz.


Esas oğlan şemsiyesini bulmak üzere bir yola çıktı,
şemsiye altında buluştular,
şemsiye altında tekrar kavuştular,
ve sonra dizi bir şemsiyenin altında bitmişti.Anti parantez açarak şemsiye altında biten bir diğer dizi de Protect Boss idi.
Şemsiyenin baştan sona dizinin konusu edinildiği dizilerden birisi de Miss you idi.


Big'de de şemsiye, dizinin kült eşyalarından olup şemsiye ile başlayan hikaye yine şemsiyenin altında anlamadığımız bir şekilde sona ermişti.Producer dizisinde de şemsiye edebiyatı yapılmış, yeni işe başlayan pinti Kim Soo Hyun IU'e şemsiyesini vermiş sonra şemsiyem de şemsiyem diye tutturmuştu. Halbuki IU kendisini yağmurdan koruyan bu adama o anda aşık olmuştu.


My Fair Lady dizisinde görebileceğiniz en harika uşak Yoon Sang-hyun nam-ı diğer Oska Yeh'ciğimi yağmurdan korumuştu.I need romance dizisinde ise şemsiye altında bir kavga sahnesi izlemiştik. Şemsiyeler sınır tanımıyor da diyebiliriz. :)Şemsiye altında yaşanan sahneleri tehlikeli bulan bir tek biz değiliz elbette. Sassy go go dizisinde esas oğlanın sarf ettiği şu replik bu klişeyi çok da güzel açıklıyor.Yine en özendiğim şemsiye sahnesi de bu diziye ait. Bir kadın ve şemsiye tutan bir değil, iki yakışıklı adam. :DBazen bu şemsiyeli yağmurlu sahnelerde kızımız arabadan çıkar çıkmaz esas oğlan koşarak şemsiye ile ona yetişir. Falling For Innocence dizisi gibi:Ya da Fated of Love You dizisinde olduğu gibi...Bazen de esas kız yağmura yakalandığında esas oğlan şemsiyeyi kaparak adeta Umberella-man adında bir süper kahraman edasıyla koşar. Romantik anlardandır. Replik The time we were not in love dizisine ait.Bu gibi sahneler One Sunny Day gibi mini dizilerde;Crazy First Love gibi çok eski filmlerde bile karşımıza çıkar.Yine şemsiyeli sahnelere Trot lovers,


Love Rain gibi dizilerde de izledik.


Go back Couple 


Radio Romanceİkinci kısım

İkinci kısım ise esas oğlanın esas kıza ceketini siper ederek yağmur altında koşmaları şeklinde zuhur eder ki, bu sahne Classic filminden sonra mı meşhur oldu yoksa genel bir Kore fantezisi mi her zaman merak etmişimdir. Çünkü ilk olarak Classic filminde bu sahneye rastlamıştım. 
Bu sahneler de Fated of Love you;
Vineyard Man dizisinde geçti. Ve bu sahnelerin sonunda genellikle esas kız esas adama aşık olur.


Nadiren de olsa She Was Pretty'de olduğu gibi kızımız da ceketini kahramanın pelerini gibi esas oğlana açabilir bu durumda ise aşık olan taraf değişecektir tabii.


Spesiyal Kısım
Sadece yağmura mı şemsiye açılır?

Bir milyonerin ilk aşkı filminde abartıp kara karşı şemsiye açan Hyun Bin hızını alamayarak,


Hyde and Jekyll i dizisinde de aynı anlamsız durum içinde bulundu.


Kara şemsiye açan bir başka kişi de Dream High dizisinde Taechyun.


Bilmem kara şemsiye açılır mı? Siz ne düşünüyorsunuz.

Hiç bir kategoriye sığdıramadığım bir yağmur sahnesi ise Pinokyo'da geçmişti. Şemsiye bulamayan garibanların ürettiği alternatif pek de rastlamadığımız bir şeydi. Pinokyoya yaraşır şapkalar. :)


Bir klişe yazımın daha sonuna geldim. Her zamanki gibi yazarken çok eğlendim umarım sizde okumaktan keyif almışsınızdır.
Sizin unutamadığınız yağmur sahnesi hangi diziye ait?

Facebook Kore Dizileri Sayfamı takip etmek için: https://www.facebook.com/koredizifilmreplikleri1

Blog'umda yazdığım tüm dizi ve filmleri alfabetik olarak sıraladım.
Buradan hepsine ulaşabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım

Kore dizileri klişe yazıları için:
1-Başını Omuzuna yaslamak

2-Esas kıza ayakkabısını giydirmek

3-Esas kızı sırtında taşıma

4-Arkadan sarılma

5-Kore dizilerindeki anne terörü

6-Kore dizilerindeki Objeler