Benim için bir dizide mekan, giysiler, saç ve makyaj ve hatta teknolojik aletler gibi detaylar çok önemlidir.
Bir diziyi sırf kaliteli mekan, giysi seçimi gibi faktörlerden dolayı izleyip sevebileceğim gibi, tam aksi bir durumda diziyi izleyemediğim de vakidir. 
Şöyle ki; giysileri yüzünden tarihi dizileri sevmiyorum mesela.
Çünkü artık yaş kemale erip romantik komediler o kadar heyecan vermeyince mekanlar, giysiler, saç makyaj ve dahi oyuncular benim o diziyi izlemem için sebep oluşturuyor. Sırf hikaye beni diziye bağlamıyor, sıkılıyorum ve böyle benim göz zevkime hitap edecek unsurlar arıyorum.

Detayları da seviyorum biliyorsunuz. İşte dizilerde takip ettiğim detaylardan birisi de esas kızın odası seçilen mekanlar.
Odalara karşı farkındalığım ilk olarak kendi odamı dekore etmeye başladığım sırada başladı.
Sonrasında ise bu odalara bu kadar özenilmesi, en küçük detayların bile düşünülmesini görmemle devam etti.The time we were not in love dizisinde Ha ji Won'un canlandırdığı karakterin odası benim için en unutulmaz mekanlardan biriydi. Hatta bir dekorasyon dergisinin kapağından fırlamış gibiydi. Bu odanın bir de arka tarafı vardı ki hem banyosu hem de çalışma masasının olduğu bu kısımdaki dantelli kum torbası wish list'imde! :)


Çünkü bizim Türk dizilerinde mekanlara hiç özenilmez ve sanki o dizideki o oda, salon vs. sanki bir mobilya mağazasının showroomu gibi ruhsuz olur. Bazen aksesuar bile koymaya zahmet edilmez.
Halbuki bir karakteri gerçekçi kılan yaşadığı mekanlardır. Mekanların gerçekliği ve karakterle bütünleşmesi arttıkça o karakterin gerçekliği de artar. Dizi daha sahici olur.

Jenny Juno filmindeki liseli kız konseptindeki oda ise şirinlik abidesiydi. Küçük bir not: Bu filmin başrol oyuncusu o liseli kız şu an Cheese in the trap dizisindeki Seul'un en yakın arkadaşı rolünde.


Filmin ertesinde bu küçük buzdolabından çok aradığımı, uzun zaman sonra Mudo'da gördüğümü büyük bir buzdolabı fiyatında olup almadığımı da hatırlıyorum.İşte Kore dizilerinde de seçilen mekanlar o kadar sahici ki, karakterler de bizde gerçeklik duygusu uyandırıyor. Özellikle esas kızın odasında çekilen sahnelerde sahiden yaşayan bir genç kızın odasına girmişim gibi bir yakınlık oluşuyor.

Secret Love'da Hwang Eun Jung fakirdi, odası minikti, imkanları kısıtlıydı ama yine de ona çok şirin bir oda döşemeyi ihmal etmemişlerdi.


O yüzden uzun zamandır hem dekorosyan fikri olması açısından hem de bir gün sizlerle de paylaşırım düşüncesi ile dizilerden esas kızın yatak odaları görüntülerini biriktiriyordum.

Yine Hwang Eun Jung'un Full House dizisindeki patcwork tarzı nevresimini de pek beğenmiştim.I need romance pencere önündeki oturma kısmı ile çok şirindi.Let's eat'deki esas kızın evi ise odası, mutfağı ve oturma odası bir alan içinde olan ilginç ve sevimli mekanlardan biriydi.Duvarsız aynı mekan içindeki evlerden birisini de Nine Travel'de görmüştük.


Diğer odalar:

Miss Korea (Çatı katı olması şahaneydi)


Sassy Go, Go'daki yurt odası.


En son ise Cheese in the trap. ( Dantel perde, teneke kutudan lamba benim favori aksesuarlarımdan oldu)


Benden şimdilik bu kadar. Sizin bu mekanlardan en beğendiğiniz ve unutamadığınız hangisi?


Facebook Kore Dizileri Sayfamı takip etmek için: https://www.facebook.com/koredizifilmreplikleri1

Blog'umda yazdığım tüm dizi ve filmleri alfabetik olarak sıraladım.
Dizi listesine Buradan film listesine ise Şuradan ulaşabilirsiniz.

Bana ulaşabileceğiniz diğer sosyal medya hesaplarım