Kore Dizilerindeki Telefonlar Üzerine Bir Klişe

Uzun bir aradan sonra Kore Dizileri Klişeleri yazı dizime devam ediyorum.

Bu sefer yine benim çok sevdiğim bir klişe devam edeceğim.
Telefon klişesi.
Bence bu klişenin çıkışı, akıllı telefon lideri olan Kore'nin telefon reklamı yapmak amacını taşıyor olsa gerek.
Bizde ürün yerleştirme olarak lanse edilen bu reklam çeşidinin çok etkili olduğunu söylemek mümkün. Nitekim dizide bir telefon görüp bunun modeli ne ki acaba diye araştırma içine giren bir çok kişi vardır, ben gibi.

Klişenin en belirgin şekli esas oğlan ve esas kızın telefonlarına birbirlerini farklı farklı lakaplarla kaydetmeleri şeklinde tezahür ediyor. Ve genelde bu lakapların dizinin en eğlenceli kısmını oluşturduğunu söylemek mümkün.

Klişeyi resimlerle örneklerken, aynı dizilerden de birer replik koyarak ne izlesem arayışında olanlara fikir edindirmek ya da zaten izlediğimiz dizilerden güzel replikleri hatırlatmak istiyorum.


En sevdiğim dizilerden biri olan Queen in-hyun's man'dan,bu klişeye güzel bir örnek verebilirim.
Bay Sapık'a karşılık Dünyanın En Güzel Kadını.2014'ün en güzel dizilerinden biri olan Fated of love you'daMi young, Lee Gun'u şöyle kaydetmişti telefonuna : Gae Ddong'un babası.
Gae Ddong köpek kakası demekti. Yani köpek kakasının babası. ahaha!Lee Sun Gyun sevgimi bilirsiniz, Pasta dizisi ile başlayan bu sevgim tüm film ve dizilerini izleyerek devam etmişti. 
Yaşlandı, o yüzden belki artık kendisine fanlık yapmayabilirim tam emin değilim, söz de vermeyim şimdi.☺☺
Klavyeyi içimdeki ergen ele geçirdi. yazılanlardan mes'ul değilim.

Sadete yaklaşırsam Lee Sun Gyun'un çok şahane bir senaryo olmasa bile, replikleri itibarı ile illa izlenmesi gereken All Abaut my wife filminde,karısını telefona şöyle kaydetmişti. ''dırdırcı''
Pis adam!☺
King of High school dizisinde;


izleyenler bilir ki, tanışmaları sırasındaki mısır patlağı hikayesinden yola çıkarak, Lee Min Seok, Jung Soo Young'u telefonuna Mısır Patlağı diye kaydetmişti.
Dizideki o özürlü abla da canım Seo İn Guk'cuğumuzu Liselim diye kaydetmişti. 
Ayıptır be abla ya!☺Witch Romance dizisindeki ajumma Park Seo Jong'u telefonuna böyle kaydetmişti: Telefonun LG olduğu böylece gözümüze gözümüze sokulmuş.Marry him if you dare'da Yoon eun hye, stajyer bir yazarı canlandırmıştı,Kim Shin onu telefonuna böyle kaydetmişti : ÇaylakTrot Lovers dizisinde kızımız Jang Joon Hyun'u  önce kötü adam diye kaydetti.
O ise Choi Choon Hee'yi Türkçe çevirisi ile Çmk olarak kaydetti.Kötü adam yavaşça Yakışıklı Pislik oldu.☺Olayın sonrası ise aşağıdaki gibi gelişti.Jang Joon Hyun telefona kendisini Güzel Çocuk diye kaydetti.

Kill me Heal me dizisinde,Oh ri jin hastanedeki sunbea'sini şöyle kaydetmişti : Telefonu açmadan önce derin bir nefes al. Çok dahiyane.
Bu caps ise telefondan anlaşılacağı üzere çok eski bir filme ait. Ama hangi filmden aldığımı hatırlayamıyorum.
Yaşlılık zor zanaat azizim, eskiden böyle şeyleri hiç unutmazdım.Heart to Heart dizisinde;kızımız başından çıkarmadığı kaskı yüzünden bu isim ile kayıtlıydı.Aşağıdaki caps'in hangi diziye ait olduğu ise ''Dikkatli Okuyucu Testi'' sorusu.
Test tek soruluk. Cevabı bilenlere imkanlarımız kısıtlı olduğu için tek sıkımlık diş macunu hediye ediyoruz.☺☺Deserving of the Name


Manhole


Son olarak;
                  -neden bütün telefonların üst kısmında yazılım yeni güncellenmiş ibaresi yer alıyor? hep merak etmişimdir. Evet o kadarına kadar inceliyorum.

Tabii telefon klişesi değişik isim kayıtları ile sınırlı değil, genellikle esas kızın telefonu dizi boyunca aynı ve çok güzel melodilerle çalar. 
İlk aklıma gelenler Secret Garden'daki Gil Ra im'in Munca Wasso (mesajınız var!) diyen mesaj sesiydi. Bende o zamanlar epey kullandım bu mesaj sesini.
Her dizideki telefon melodisini indirir kullanırdım ilk zamanlar. Şimdi bıktım, ya da normalleşti, ya da içimdeki fan girl öldü ya da cidden zamanım yok. 
Eskiden ne yapar eder tüm yabancı siteleri altüst eder, bulurdum ve kullanırdım.

Uzattım biliyorum ama telefonlar demişken şundan bahsetmeden geçemeyeceğim.
Telefon aksesuarları.
Son zaman Kore dizileri izleyenler bununla çok karşılaşmıyor ama eskiden akıllı telefon bu kadar yaygınlaşmadan önce, Kore dizilerinde çok sevimli telefon aksesuarları olmazsa olmazlardandı.
Şunlar gibi:Bitti. Bu kadar. 
Dikkatli okuyucu sorusunu unutmayın. Tabii ben cevabı biliyorum, yoksa hatırlamadığımdan değil.☺


Adios!Diğer Kore dizileri klişeleri
1-Başını Omuzuna yaslamak
2-Esas kıza ayakkabısını giydirmek
3-Esas kızı sırtında taşıma
4-Arkadan sarılma
5-Kore dizilerindeki anne terörü
6-Kore dizilerindeki Objeler

Yorum Gönder

28 Yorumlar

 1. Bende dizilerdeki bu reklam kısmına çok takılmıştım .Evet gerçekten çok etkili bir yöntem.Sadece telefon değil bir çok ürün için böyle açık açık reklam yapıyorlar.Çok akıllılar yaw bunlar.Ama benim takıldığım birşey var..Bu akıllı telefonlardan önceki dizilerde karkaterler cevaplamak istemedikleri bir telefon aldıklarında sadece telefonu kapatmak yerine bataryayıda söküyorlardı.Nedendir acaba diye çok merak ediyorum.Bilen varsa merakımı gidersin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabii her şey sponsor bunu takip eden yazan yabancı bloglarda var hatta
   o bizim dizilerde de yapılıyor sinir harbine iyi geliyordur ondan :D

   Sil
 2. Ahahahhahaha bu bolumlerini gulerek okuyorumm...:) :) yalniz bunu okuduktan sonra fark ettim o kadar dizi icerisinde sadece Queen in-hyun's man dizisini izlemisim o_O

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aaa çok ayıp:D sadece o mu :) neyse en güzellerinden birini izlediğin için seni affediyorum ^^

   Sil
 3. Evet ya ben o aksesuarları çok severdim artık yok :)
  Bir de ben aynı isimden iki kişi olunca ne yapacağını şaşıran eli ayağı titreyen insanım niye yok bene bu yaratıcılık?:D

  YanıtlaSil
 4. Ben çok seviyorum bu değişik isimle kaydetmelerini :)

  YanıtlaSil
 5. emergency man and woman ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tebrik ediyorum. bi tanesin. doğru olması lazım

   Sil
  2. asıl sen bitanesin :) günlük rutinde sıkılırken yazıların başka düşüncelere çekiyor rahatlatıyor , bloguna nasıl denk geldim onu bile hatırlamazken her hafta düzenli okuyor buldum kendimi teşekkürler ..

   Sil
 6. Konuyla alakasız ama bende her Kore dizisi izlediğimde herkesin elinde akıllı telefon olmasına takılıyorum zengini fakiri fark etmez hepsinin elinde aynı model akıllı telefon nedir bunlarda fakirlik bizdeki gibi değil mi çok merak ediyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunu Bekir Develi kore gezisinde anlatmıştı. yerli malı olunca küçük büyük herkes kolaylıkla alabiliyor tabii. yoksa filmlere özgü olmayan bir durum değil. gerçek hayatta da böyle

   Sil
  2. O zaman çok kıskandım zaten Kore dizilerine başladığımdan beri acaip oraya gitmek Korece öğrenmek istiyordum şimdi birde oraya taşınmayı istiyorum :D

   Sil
 7. bu postu nasıl kaçırırım benn :) çoğu dizileri izlemişim :)
  değişik isim kaydetmesini severim bende. ama evlenince eşim kızınca normal isim yazmaya başladım. Liseden arkadaşımı '' Bastıbacak'' olarak kaydetmiştim de :) :)

  YanıtlaSil
 8. Heirs'den etkilenerek note 3'ün akıllı kaplarından kullanmıştım,telefonun beynini altüst ettiği için bir türlü teknik servisten bana gelemedi :(( özenmek başa bela

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hihi :) hatırlayamadım ama o kapaklardan hayır gören de duymadım :D

   Sil
 9. Heirs'den etkilenerek note 3'ün akıllı kaplarından kullanmıştım,telefonun beynini altüst ettiği için bir türlü teknik servisten bana gelemedi :(( özenmek başa bela

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hihi :) hatırlayamadım ama o kapaklardan hayır gören de duymadım :D

   Sil
 10. Tüm yazılarınızı okumak isterken Nisan a kadar gitmişim :) BU postu okuyunca aklıma Birth of Beauty deki telefon geldi.O zamanlar benim çok hoşuma gitmişti o telefon

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. off bloğum bayram yeri oldu demek^^ çok mutlu oldum.
   o telefonu ise hatırlayamadım ama :(

   Sil
 11. Merhaba. Sassy go go dizisindeki kullanılan telefonun markasını biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
 12. Merhaba. Sassy go go dizisindeki kullanılan telefonun markasını biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
 13. Merhaba. Sassy go go dizisindeki kullanılan telefonun markasını biliyor musunuz?

  YanıtlaSil
 14. Merhaba. The lira and his lover dizisindeki kullanılan telefonu biliyormusunuz acaba her yere baktım ama bulamadım.

  YanıtlaSil
 15. Ben yakın bulduğum, sevdiğim insanları takma isimle kaydediyorum ve hepsinin de bir hikâyesi muhakkak olur. En çok değişen ablamınkidir, şu an Minik ve Öfkeli, laf aramızda kızdırmaya bayılıyorum onu ve kullandığım takma isimler de ne tevafuksa hep kızdırır 😇😊 Bir abimin isminden önce Hazreti King eki vardır mesela, bir arkadaşım sarışın ve saçları çok uzun olduğu için Rapunzel diye kayıtlıydı bir dönem, şu an sadede Sarışın olarak kayıtlı. (O kişiye çok kızarsam isim-soy isime geçiyorum ama) Böyle lakaplar kullanarak kaydetmeyi seven tek ben kaldım zannediyordum. Gerçi gönderinin atıldığı tarihe bakarsak, belki de gerçekten tekimdir.. 😅

  -Eyzün.

  YanıtlaSil