Çanta Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çanta satın almadan önce kararsız kalanlar ya da en uygun çantayı bulmak için yardım isteyenler buraya! Bu yazıda sizler için mükemmel çanta seçimi nasıl yapılır ve kendinize en uygun çantayı nasıl bulursunuz tüm detayları ile anlattık. Çantaların yalnızca eşyalarımızı yanımızda taşımamızı sağlayan aksesuarlar olmadığını ve doğru çanta seçiminin çok önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü yerinde bir çanta seçimi ile kıyafetlerinizin olduğu kadar duruşunuzun da uyum içerisinde tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. 

 Hangi Çanta Nerede Kullanılır? 

Kadın aksesuar çeşitleri içerisinde en göze çarpan öge olan çantaları seçerken verilmesi gereken ilk karar çantanın nasıl olduğu değil, size ne kadar uyumlu olduğudur. Onu nasıl taşıdığınız, nerede kullandığınız, hangi aksesuarlar ile tamamladığınız ön plana çıkar. Günlük hayatınızda veya işte kullandığınız bir çanta mı yoksa yılın sayılı günlerinde kullanacağınız, çok şık ve gösterişli bir çanta mı arıyorsunuz buna karar vermeniz gerekir. 

Çanta Seçiminin 5 Altın Kuralı 

Çanta seçerken değerlendirilmesi gereken çok fazla kriter ve kadın çanta modelleri içerisinde çok fazla alternatif var. Tüm bunlar çantayı kullanacak kişiye ve çantaya göre değerlendirilebilir. 


 1 - Fiziksel Özellikler 

Çanta seçiminde dikkat edilecek ilk unsur fiziksel özelliklerdir. Bu hem çantayı kullanacak kişinin hem de çantanın fiziksel özelliklerini içeren bir maddedir. Bir nevi çanta ile kullanıcısının uyumu veya eşleşmesi diyebiliriz. Çanta seçerken fiziksel özelliklerinize uygun çantalar tercih etmeniz gerekiyor. Uzun boylu ve çok ince vücut yapısına sahip kişiler için daha büyük çantalar tercih edilmeli iken tam tersi ölçülerde olan kişilerin nispeten daha küçük çantalar seçmeleri gerekir. Büyük çantalar kısa boylu kişileri daha kısa gösterebilecek iken daha uzun boylu kişilerin küçük çanta tercihinde bulunması durumunda, çantalar gözden kaybolarak dikkat çekmeyecektir. Bir benzer durum kadın omuz çantası seçiminde dikkat çeker. Çapraz askıya sahip çantalar ve kalça hizasında kullanılan çantalar rahatsızlık hissi verebilir. Bu sebeple küçük ebatlarda olmaları kullanım açısından daha konforlu olacaktır. 

 2 - Giyim Tarzı ve Renk Uyumu 

Satın alacağınız çantanın giyim tarzınız ve birlikte kullanılacak kıyafetler ile uyumlu olması kullanım sıklığı açısından önemlidir. Spor veya şık bir çanta tercih ederken hali hazırda sahip olduğunuz kıyafet, ayakkabı ve montlarınızı göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. Böylece çantanızın rengine ve tarzına karar verebilmeniz çok daha kolay olacaktır. 

 3 - Kullanım Amacı Bir çanta gördünüz, çok beğendiniz. Peki ama nerede kullanacaksınız? Çantanın kullanılacağı zaman ve mekanlar yani çantayı satın alma amacınız, çanta seçiminin önemli kurallarından biridir. Tam da bu noktada çantanın büyüklüğü ve şekli karar vermenizde yardımcı olacaktır. Çantayı İşte mi yoksa günlük hayatınızda mı kullanacaksınız?, Bilgisayarınızı yanınızda taşımanız gerekecek mi yoksa sadece cüzdan ve cep telefonunuzu taşıması yeterli mi? Tüm bu soruları kendinize sorarak büyük mü yoksa küçük mü bir çanta seçeceğinize karar verebilir, çantanın tarzını ve detaylarını değerlendirebilirsiniz.

4 - Çantanın Malzemesi 

 Çantanın yapıldığı malzeme hem şıklık ve uyum açısından hem de kalite açısından çok önemlidir. İçerisinde taşıdığınız eşyaları güvenli bir şekilde taşıyabilmesi ve sizi yarı yolda bırakmaması için satın almadan önce çantanın malzemesini iyi değerlendirmelisiniz. Uzun kullanım ve klasik görünüm için deri çantaları tercih edebilir, yıkanabilir bir çanta istiyorsanız kumaş çantaları satın alabilirsiniz. Yaz mevsimine veya plaja uygun bir çanta arıyorsanız hasır çanta modellerini tercih edebilir, açık alanda sık kullanacağınız bir çanta arıyorsanız su geçirmeyen materyaller ile hazırlanan çantalar içerisinden seçiminizi yapabilirsiniz. 

 5 - Çantanın Bölümleri 

Son maddemiz ise çantanız içerisinde yer alan tüm eşyalarınıza rahat ulaşabilmenizi sağlayan gözler yani çantanın bölümleri. İçerisinde saatlerce anahtarlarınızı aramamanız için küçük ve fermuarlı gözlerinin olması, bilgisayarınızı yanınızda taşıyorsanız buna uygun bir bölmesi olması; kısacası ihtiyaçlarınıza yönelik olarak bölümlendirilmiş olması son derece önemli. Son olarak, seçtiğiniz çantanın zevkinize uymasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde ne kadar modaya ve kıyafetinize uygun olursa olsun zevkinize hitap etmediği için birkaç defa kullandıktan sonra diğer çantaların yanında bekleyerek zamanını geçirecektir. Bu kuralları adım adım değerlendirerek siz de artık doğru çantayı rahatlıkla seçebilir, ÇiçekSepeti 'nde en trend çantaları bulabilirsiniz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar