Uygun Fiyatlara Kırma Tesisleri - Nabrut Fıdıllıoğlu

Son Yazılar

Home Top Ad

Post Top Ad

25 Haziran 2019 Salı

Uygun Fiyatlara Kırma Tesisleri

Uygun Fiyatlara Kırma Tesisleri
Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde, yoğun bir şekilde faaliyet gösteren inşaat sektörü için taş, kum ve beton gibi çeşitli hammaddelere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Bu hammaddelerin üretimlerini yapan firmalar ise büyük kaya parçalarını kırarak mıcır, kum gibi maddeleri elde etmeye çalışırlar. Bunları yapabilmeleri için kırma eleme tesisi kurulumuna ihtiyaçları vardır. Ülkemizde uzun yıllar bu sektörde faaliyet gösteren ve konkasör tesisleri makinelerinin tamamının üretimi ile birlikte istenilen yere kurulumu Fabo şirketi tarafından yapılıyor. Farklı sektörler bu tesislere ihtiyaç duyar ve firma sektörlere göre makine imalatı yapmaktadır.
Kırıcılar
Kaya parçalarının kırılması ve öğütülmesiyle birçok hammadde üretilebilmektedir. İşletmeler kurmuş oldukları maden ya da taş ocaklarında kaya parçalarını kırıcı makine çeşitleri ile istenilen ölçülerde kırabilmektedir. Kırıcı çeşitleri seçimi yapılırken, makine üreticisi olan Fabo maddenin sertlik derecesi ve türüne göre seçim yapılmasını bildirmektedir. Kırıcılar olarak çeneli kırıcı, darbeli kırıcı, senkoder kırıcı, dik milli kırıcı gibi çeşitleri vardır. Çeneli kırıcıların, kırıcı parçaları sert çelikten yapılmış ve büyük kaya parçalarını çeneleri arasında sıkıştırarak daha küçük parçalara ayrılmasını sağlamaktadır. Taş kırma işlemlerinin ilk aşamasında kullanılan kırıcı türlerinden birisidir. Kaba kırma yaparak, diğer kırıcılara göndermekte ve o kırıcıların kaya parçalarını daha küçük ve kum haline dönüştürmelerine yardımcı olmaktadır.
İnşaat Hammaddesi
İnşaat sektöründe kullanılan hammaddelerin başında kum gelmektedir. Kum ihtiyacının karşılanabilmesi için taş ocaklarında, sökülen kaya parçalarının en küçük parçalara ayrılması ve öğütülerek kum haline getirilmesi gerekir. Bu işlemler için kırıcı çeşitlerinden tersiyer kırıcı makineleri kullanılır. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bu makinelere kum makinesi demekte ve sektörde o isimle bilinmektedir. Tersiyer kırıcılar ise öğütülecek olan maddenin yapısına göre iki türde üretilmektedir. Alüvyon ve kireçtaşı gibi yumuşak maddeler için yatay rotorlu kırıcı çeşidi, granit, bazalt gibi sert maddelerin kırılması içinde dik milli kırıcı çeşitleri özel olarak Fabo şirketi tarafından üretiliyor.
Kırma Tesisleri
Taş ocakları, yol inşaatları, metro çalışmaları gibi farklı alanlarda yapılan çalışmalar için taş kırma tesislerine ihtiyaç duyulduğunda, tüm makine ve ekipmanların teminlerini Fabo firması yapmaktadır. Kırma tesislerinde, çok büyük ebatlara sahip olan kaya parçaları çeşitli kırma makinelerinde yapılan ayarlamalar ile farklı ölçülerde kırılarak kullanılabilir duruma getirilmektedir. Taş ocaklarında büyük kayaların yerinden alınması kolaylıkla parçalara ayrılabilmesi için çeneli darbeli kırıcı türleri kullanılmaktadır. Daha sonraki aşamalarda taş özelliklerine ve istenilen taş ölçülerine göre diğer kırıcı çeşitlerinden faydalanılır.
Eleme ve Yıkama İşlemleri
Taş ocaklarında konkasör tesislerinde kayalar büyük parçalardan daha küçük parçalar haline getirilmektedir. Kayaların yapılarından dolayı işlem sonrasında toz ve çamur birikintisi oluşmaktadır. Kırılan kayaların hammaddeye dönüştürülebilmesi için eleme makinelerinde elenmeli ve yıkanarak temizlenmelidir. Temizlenen maddeler ölçülerine göre sınıflandırılır. Her kalınlıktaki taşın kullanım alanı farklıdır. İşletmeler kendi sektörlerinde kullanılabilecek ölçülerde taş kırma yaparlar ve istedikleri ölçüde kırılana kadar kırma işlemlerini devam ettirirler. Sabit ve mobil tesislerde eleme ve yıkama işlemleri yapılmaktadır.
Çalışma Yerine Tesis Kurulumu
Kırma, eleme, yıkama tesisi üretimi yapan firmalar, kendilerinden talep edilen tesisleri gösterilen çalışma alanlarına kurulum yapıyorlar. Fabo markası ile üretim yapan firma ülkemizde en az 15 yıldır makine üretimi yapıyor. Üretmiş olduğu makineler ile madencilik sektörü ve benzeri sektörlere büyük hizmetler veriyorlar. Tüm makine türlerini sabit tesis ve mobil tesis olarak ihtiyaca yönelik üretiyorlar. Çok büyük çalışma alanlarında yapılacak çalışmalar uzun süreli yapıldığı için buralara kalıcı olacak şekilde sabit konkasör tesisleri kurarak, taş kırma eleme işlemlerinin yapılmasını sağlıyorlar. Yol inşaatları gibi kısa süreli işler için mobil konkasör tesislerini kurarak işletmelere hizmet veriyorlar.
Ürünleri
Fabo firmasının üretimini yaparak satışını yaptığı ürünler arasında, mobil konkasör tesisleri, sabit konkasör tesisleri, mobil beton santrali, sabit beton santrali, ikinci el kırma, eleme tesisleri ve tüm makineler için yedek parça ekipmanları vardır. Bu ürünleri 40’dan fazla ülkeye ihraç ediyorlar. Tüm sektörlerde hizmet veren firmalar çeşitli makineler alacağı zaman öncelikle firma seçimine dikkat ediyorlar. Fabo tüm işletmelere, satış işlemleri, tesis kurma ve bakım, onarım işlemlerinde kesintisiz hizmetler veriyorlar.

ADS